Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Polonya, Rus füzesinin hava sahasına girip ardından ayrıldığını açıkladı – DW – 29/12/2023

Polonya, Rus füzesinin hava sahasına girip ardından ayrıldığını açıkladı – DW – 29/12/2023

Ülkenin üst düzey askeri yetkililerine göre, bir Rus seyir füzesi kısa süreliğine Polonya hava sahasına girdi ve Cuma günü erken saatlerde Varşova toprakları üzerinde yaklaşık 40 kilometre (yaklaşık 25 mil) uçtu.

Bu bir sırada geldi Rusya'nın Ukrayna'ya büyük çaplı hava saldırısı Ayrıca Lviv şehri de dahil olmak üzere ülkenin batısında Polonya sınırına yakın bölgeleri de hedef aldı.

Polonya ordusu başlangıçta sadece tanımlanamayan bir nesnenin hava sahasına girdiğini bildirmiş, bunun ne olduğunu veya ona ne olduğunu söylememişti.

Polonya Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı General Wieslaw Kokula Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, “Her şey bir Rus füzesinin Polonya hava sahasına girdiğini ve aynı zamanda bizim hava sahamızdan da çıktığını gösteriyor.” dedi.

Varşova Rus Maslahatgüzarını çağırdı

Cuma günü ilerleyen saatlerde Polonya, Rus Maslahatgüzarını çağırdı ve ihlale ilişkin açıklama istedi.

Polonya Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada bu tür faaliyetlerin derhal durdurulması çağrısında bulunduğunu söyledi.

Görüşmelerden sonra, Varşova'daki Rus maslahatgüzarının, Polonya'nın bir Rus füzesi tarafından sınır ihlali yapıldığına dair herhangi bir kanıt sunmadığını söylediği aktarıldı.

Diplomat Andrzej Ordash'ın RIA Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada, “29 Aralık sabahı havadaki bir cismin Polonya hava sahasını ihlal ettiğine dair asılsız bir iddia içeren bir muhtıra teslim ettim, Polonyalı uzmanlar bunu Rus güdümlü füzesi olarak tanımladı” dedi.

“Hiçbir delil sunulmadı. Notta yer alan hususlara ilişkin belgesel delil talebim reddedildi.”

Ordu başka ne dedi?

Polonya Silahlı Kuvvetleri operasyon şefi Orgeneral Maciej Klisch, füzenin yaklaşık üç dakika boyunca ülkenin hava sahasında kaldığını ve ordunun, füzenin radardan kaybolduğunda Ukrayna'ya geri döndüğüne inandığını söyledi.

Klich, “Tüm uçuş rotası Polonya topraklarında izlendi” dedi. “Şu anda önerdiğim senaryo, füzenin Polonya hava sahasını terk etmesidir” diye ekledi.

READ  Askeri Araştırma Merkezi: Rusya, Kherson'daki subaylarını geri çekiyor

Mermiye karşı herhangi bir işlem yapılmadığını sözlerine ekledi.

Klich, “Gerekirse onu durdurmak ve vurmak için güçlerimizi ve savaş uçaklarımızı gönderdik, ancak uçuşun süresi ve gidişatı bunu imkansız hale getirdi ve füzenin Polonya topraklarından çıkmasına izin verdi.” dedi.

Ordu ayrıca merminin Polonya topraklarına çarpmadığına dair inancını pekiştirmek amacıyla radar temasının kesildiği nokta çevresinde yer araştırması da gerçekleştirdi.

Milli Güvenlik Konseyi Varşova'da toplandı

Savunma Bakanı Wladyslaw Kosiniak-Kamysh Cuma günü erken saatlerde, ayrıntıları doğrulamak için cumhurbaşkanı, başbakan ve orduyla temas halinde olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Andrzej Duda'nın ofisi de siyasetçiler ile ordu arasındaki acil toplantının fotoğrafını paylaştı.

Kasım 2022'de Polonya'nın Ukrayna sınırında meydana gelen patlamada iki kişi hayatını kaybetmişti. Bu durumda, sonunda öyle olduğu ortaya çıktı Ukrayna hava savunma füzesi yoldan çıktı.

ms/mm (AFP, dpa, Reuters)