Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Brezilya’da iklim göçü neden küresel bir krize dönüştü?

Brezilya’da iklim göçü neden küresel bir krize dönüştü?

Brezilya eyalet valisi Eduardo Leite basın toplantısında şunları söyledi: “Rio Grande do Sul’da şu anda olanlar çok tehlikeli, gülünç ve olağandışı ve ne yazık ki daha da kötüleşecek.” basın açıklaması Bölgeyi etkileyecek en kötü iklim felaketinin başında bu geliyor.

Birleşmiş Milletler istatistiklerine göre Brezilya’nın güneyindeki eyalette devam eden yağmurlar ve yıkıcı seller 150 kişiyi öldürdü, 2,1 milyon kişiyi etkiledi, 620.000 kişiyi yerinden etti ve 807 kişiyi yaraladı. Sivil savunma görevlileri.

Bölgeden alınan şok edici görüntüler, bir zamanlar hareketli olan bir şehri ve bol miktarda tarım arazisini tamamen su altında gösteriyor.

Yerel yetkililere göre, Rio Grande do Sul eyaletinin başkenti Porto Alegre’deki Guayba Nehri, önümüzdeki günlerde benzeri görülmemiş seviyelere, 5 metrenin üzerine çıkabilir.

Yetkililer güney eyaletinin toparlanmasının tamamen yeni şehirler inşa etmek anlamına gelebileceğini tahmin ediyor ve bu da şu soruyu gündeme getiriyor: Aşırı hava olayları evinizi yaşanmaz hale getirdiğinde nereye gidersiniz?

Rio Grande do Sul vali yardımcısı Gabriel Souza, “Bir dizi zorlukla karşı karşıyayız ve şehirlerin tamamını yerinden çıkarma, yani şehirleri başka yerlerde yeniden inşa etme zorunluluğunu göz ardı edemeyiz” dedi. Yerel medyaya anlattı Perşembe.

Rio Grande’deki bir şehir olan Canoas’ın belediye başkanı Jairo Jorge Perşembe günü şunları söyledi: Yerel medya Şu anda 79 barınakta 19.000 kişi yaşıyor ve 80.000 kişi akraba ve arkadaşlarının yüksek yerdeki evlerine tahliye edildi.

READ  Bir hayvan derneği, savaşın parçaladığı Ukrayna'da açlıktan sağ kurtulan 100'den fazla barınak köpeğinin Polonya sınırına taşındığını söyledi.

İklim Farkındalığı programlarının başkanı ve iklim kaynaklı göç uzmanı Alex Randall, ABC News’e şunları söyledi: “İklim göçü ve yerinden edilmenin çoğu ülke içi olacak” ve şunu ekledi: “İklim kaynaklı felaketler daha düzenli ve aşırı hale geldikçe, daha fazla insan Bu olaylar nedeniyle kaçınılmaz olarak yerlerinden edilecekler.”

İklim göçü nedir?

İklim göçü veya iklim bağlantılı hareketlilik, Birleşmiş Milletler’e göre çevredeki değişiklikler nedeniyle yaşam koşullarını etkileyen bireylerin ani veya kademeli olarak yer değiştirmesini ifade ediyor. Uluslararası Göç Örgütü.

Göre Göçmenlik veri portalıİklim felaketleri nedeniyle 82 ülke ve bölgede en az 7,7 milyon insan ülke içinde yerinden ediliyor.

Dünya Bankası’nın tahminlerine göre, önümüzdeki yıllarda 2050 yılına kadar 216 milyon kadar insan ülke içi iklim göçmeni haline gelebilir. Dünya Bankası 189 üye ülkeyle yoksullukla mücadele için çalışan kuruluş.

Göç Politikası Enstitüsü’nden politika analisti Lawrence Huang, ABC News’e Brezilya’da devam eden sel felaketiyle ilgili “Bu, birçok uyarı işaretinden biri” dedi. “İklim göçü dediğimiz çok çeşitli şeyler var; bazıları gönüllü, bazıları zorunlu. Bazı durumlarda bu, tüm toplulukların yaşanamaz hale gelmesi veya taşınmaya zorlanmasıyla oluyor.”

Pakistan’da 2022’de yaşanan muson sellerinin ardından kitlesel iklim göçleri görüldü ve 2023 yılı sonuna kadar ülkede 1,5 milyondan fazla insan yerinden edilmiş durumda kaldı. Birleşmiş Milletler’e göre.

Huang, Pakistan’daki sosyal ve ekonomik baskının çevresel felaketle birleştiğinde Avrupa’ya sığınma arayan insan sayısında artışa yol açtığını, ancak iklim göçünün büyük kısmının ülke içinde kaldığını söyledi.

READ  Sunak, bu yıl işçi vergilerini düşürmek istediğini ve sosyal yardımları da kesebileceğini söyledi | Rishi Sunak

Doğu Afrika’daki şiddetli kuraklıktan Kanada’daki şiddetli yangınlara kadar, iklim göçünün gücü birçok biçimde ortaya çıkıyor; ancak Huang’a göre en çok zarar görenler genellikle en savunmasız topluluklar oluyor.

Huang, “Felaketler meydana geldiğinde zengin insanların tahliye edebildiğini ve başka bir yerde yeniden inşa edebildiğini biliyoruz, dolayısıyla bu kapasiteye sahip olmayanlar genellikle düşük ve orta gelirli insanlar oluyor” dedi. “Bunu Amerika Birleşik Devletleri’nde Katrina Kasırgası’nda gördük.”

Ağustos 2005’te, Kategori 3 kasırga güneydoğu Louisiana’ya çarptı, 1.833 kişiyi öldürdü, 1 milyon sakini yerinden etti ve 3 milyon kişinin Federal Acil Durum Yönetim Ajansı (FEMA) yardımına kaydolmasına neden oldu.

Randall, “Amerika Birleşik Devletleri’nde ırk ve yoksulluk yakından bağlantılıdır” dedi. “Bu nedenle, ırksallaştırılmış toplulukların iklim kaynaklı felaketler karşısında daha aşırı yer değiştirmelerle karşı karşıya kalma olasılıkları daha yüksek.”

Amerikan tarihinin en çarpıcı doğal afetlerinden birine işaret eden Katrina Kasırgası uyarıları bugün her zamanki kadar önemlidir.

Kamuoyunun iklim göçüne ilişkin görüşleri konusunda Huang şöyle düşünüyor: “İnsanlarla iletişim kurmak ve onlara göçün böyle işlediğini anlatmak için daha fazlasını yapmamız gerekiyor.”

Huang, “İklim değişikliğinin etkileri kötüleştikçe, hem ABD içinde hem de dünyanın geri kalanında istikrarsızlığın ve hareketliliğin arttığını göreceğiz” dedi.