Haziran 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yüzlerce Filistin yanlısı gösterici bugünü ve acı dolu geçmişi anmak için Washington’da toplandı

Yüzlerce Filistin yanlısı gösterici bugünü ve acı dolu geçmişi anmak için Washington’da toplandı

Yüzlerce gösterici ABD Kongre Binası yakınında toplanarak Filistin yanlısı sloganlar attı ve İsrail ve ABD hükümetlerini eleştirdi.

WASHINGTON — Kongre Binası’nın görüş alanında toplanan yüzlerce gösterici, Filistin yanlısı sloganlar atarak İsrail ve Amerikan hükümetlerini eleştirirken, acı dolu bir bugünü – Gazze’deki savaşı – ve geçmişi – kaçan veya kaçan yaklaşık 700.000 Filistinlinin kitlesel göçünü – temsil ediyordu. . 1948’de devlet kurulduğunda şimdiki İsrail’den zorla çıkarıldılar.

Arapça felaket anlamına gelen Nakba’nın 76. yıldönümünde yaklaşık 400 gösterici aralıksız yağmura göğüs gererek National Mall’da toplandı. Ocak ayında binlerce Filistin yanlısı eylemci ülkenin başkentinde yakın zamandaki en büyük protestolardan birinde toplandı.

Filistinlilerin haklarının desteklenmesi ve İsrail’in Gazze’deki askeri operasyonlarının derhal durdurulması yönünde çağrılar yapıldı. Kalabalık arasında “Çalıntı topraklarda barış yok” ve “Öldürmeyi durdurun, suçu durdurun/İsrail’i Filistin’den çıkarın” sloganları atıldı.

“Biden, Biden soykırım mirasınızı göreceksiniz” dediler. Demokrat başkan cumartesi günü Atlanta’daydı.

Geçtiğimiz hafta kampüsteki bir protesto kampını dağıtırken polisin kendisine biber gazı sıktığını söyleyen George Washington Üniversitesi ikinci sınıf öğrencisi Reem Lababdi, yağmurun sayıları düşürdüğünü kabul etti.

“Bu havada fikirlerini dile getirmek ve mesajlarını iletmek için dışarı çıkan herkesle gurur duyuyorum” dedi.

Bu yılki anma töreni Gazze’de devam eden abluka nedeniyle öfkeyle alevlendi. İsrail ile Hamas arasındaki son savaş, Hamas ve diğer militanların 7 Ekim’de güney İsrail’e saldırıp yaklaşık 1.200 kişiyi öldürmesi ve 250 kişiyi daha rehin almasıyla başladı. Sivillerle savaşçılar arasında ayrım yapmayan Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre, Filistinli militanlar hâlâ 100 civarında tutukluyu tutuyor ve İsrail ordusu Gazze’de 35.000’den fazla insanı öldürdü.

READ  Seul'de sel: Güney Kore'nin başkentinde rekor düzeyde yağışlar, binaları ve arabaları sular altında bırakırken en az 8 kişinin ölümüne neden oldu.

Ayrıca ülke çapındaki üniversitelerdeki Filistin yanlısı protesto kamplarına yönelik şiddetli baskılara karşı da yaygın bir öfke var. Son haftalarda polis 60’tan fazla okuldaki uzun süreli kampları dağıttı.

İsrail’in kuruluşunu takip eden Arap-İsrail Savaşı’nın ardından İsrail, onların geri dönmesine izin vermedi çünkü bu, İsrail sınırları içinde Filistinli çoğunluğa yol açacaktı. Bunun yerine, çoğunluğu Lübnan, Suriye, Ürdün ve İsrail işgali altındaki Batı Şeria’daki gecekondu benzeri kentsel mülteci kamplarında yaşayan, sayıları yaklaşık 6 milyonu bulan kalıcı bir mülteci topluluğu haline geldiler. Gazze’de mülteciler ve onların soyundan gelenler nüfusun yaklaşık dörtte üçünü oluşturuyor.

___

Associated Press yazarı Joseph Krause, Kudüs’te bu rapora katkıda bulundu.