Bu hafta Apple, Mac işletim sisteminin en son sürümü olan macOS Sonoma’yı önizledi. Apple’a göre, bu yılın sonlarında piyasaya sürülecek olan yazılım güncellemesi birkaç yeni özellik içerecek, ancak bunların tümü Intel destekli Mac’lerde mevcut değil.


Üzerinde macOS Sonoma Özellikleri Sayfasıince yazı, aşağıdaki özelliklerin Apple silikonlu bir Mac gerektirdiğini gösterir:

  • Presenter Overlay, kullanıcıyı herhangi bir video konferans uygulamasında paylaştığı içeriğin üstünde görüntüleyen bir özellik.
  • Arka plan görevlerinin performansını sınırlayarak oyun oynarken CPU ve GPU performansına öncelik veren Oyun Modu.
  • Ekran Paylaşımı uygulamasında yeni yüksek performans modu.
  • Made for iPhone işitme cihazlarını doğrudan Mac’inizle eşleştirme yeteneği.
  • “Hey Siri” yerine “Siri” diyerek Siri’yi çağırma yeteneği.

Apple, özelliklerin neden Intel Mac’lerde bulunmadığını söylemiyor, ancak büyük olasılıkla performansla ilgili hususlarla ilgili ve yalnızca Apple silikon Mac’lerde makine öğrenimi görevleri için bir sinir motoru var. Son Intel Mac’ler 2020’de piyasaya sürüldü ve o zamandan beri Apple kendi özel yapım işlemcilerine geçti. Apple silikona geçiş, bu hafta M2 Ultra çipli yeni Mac Pro’nun piyasaya sürülmesinden sonra artık tamamlandı.

macOS Sonoma’nın Ekim ayında genel kullanıma sunulması bekleniyor ve Aralık 2017 ve sonrasında piyasaya sürülen Mac’lerle uyumlu.

popüler hikayeler

Brezilyalı elektronik şirketi, uzun süredir devam eden iPhone ticari marka anlaşmazlığını yeniden canlandırıyor

Apple, Brezilya’da uzun süredir devam eden bir iPhone ticari marka anlaşmazlığına karıştı ve bugün, ilk olarak 2000 yılında “iPhone” adını tescil ettiren Brezilyalı bir tüketici elektroniği şirketi olan IGB Electronica tarafından yeniden canlandırıldı. IGB Electronica, Apple ile çok yıllı bir savaş verdi. “iPhone” markasının münhasır haklarını elde etme girişiminde bulundu, ancak sonunda kaybetti ve şimdi dava …

READ  The Crew Motorfest, PS5, Xbox Series, PS4, Xbox One, PC ve Luna için duyuruldu