Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bu rekor kıran pembe elmas yüzük yaklaşık 60 milyon dolara satıldı.

Bu rekor kıran pembe elmas yüzük yaklaşık 60 milyon dolara satıldı.

tarafından yazılmıştır Zoe Sutil, CNN

Çarpıcı bir pembe elmas, beklenen fiyatın iki katından fazla, yaklaşık 60 milyon dolara satıldı.

Cuma günü 453.2 milyon Hong Kong dolarına veya yaklaşık 58 milyon dolara satılan devasa kaya, Sotheby’s müzayede evine göre. Taşın yaklaşık 21 milyon dolara satılması bekleniyordu.
“Williamson Pink Star” olarak anılan 11.15 karat pembe elmas, şimdiye kadar açık artırmada satılan en saf pembe elmaslardan biridir. Sotheby’nin basın açıklamasına göre.

Sotheby’s Asya Mücevherat ve Saatler Kurulu Başkanı Wenhao Yu, açıklamada şunları söyledi: “Sınırlı arz ve artan talep nedeniyle, 5 karat üzerindeki yüksek kaliteli büyük pembe elmasların fiyatı son on yılda fırladı ve tesadüfen bu eşsiz taş için sahneyi şimdi hazırladı.”

Pastel renkli pırlanta, diğer iki pembe pırlantanın, 2017 yılında 71,2 milyon dolara satılan CTF Pink Star ve Kraliçe II. Elizabeth’e hediye edilen pembe pırlanta “Williamson” pırlantanın onuruna verildi.

Sotheby’s tarafından yayınlanan bu tarihsiz fotoğrafta Williamson’ın pembe yıldızı görülüyor. 7 Ekim 2022 Cuma günü Hong Kong’da 49.9 milyon dolara pembe bir elmas müzayedede satıldı ve müzayedede satılan bir elmas için karat başına en yüksek fiyat için dünya rekoru kırdı. ona atfedilen: Sotheby’s / AP

Sotheby’s, Williamson Pink Star’ın Tanzanya’daki Williamson Madeni’nde çıkarılan 32 karatlık ham elmastan kesildiğini söylüyor.

Taş, boyut ve renk bakımından benzersizdir. Sotheby’s’e göre pembe elmaslar en nadide çeşitler arasında yer alıyor ve bu taş saflığı ve berraklığı nedeniyle özel bir yer.

Dubai, Singapur ve Taipei’yi kapsayan bir tura çıktıktan sonra elmasın son durağı Hong Kong oldu.

READ  Dow Jones Falls İşsizlik Başvuruları, GSYİH; CarMax, 'araç satın alınabilirlik sorunlarına' daldı