Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

California, endüstri uyarılarına rağmen lityum vergisini onayladı

California, endüstri uyarılarına rağmen lityum vergisini onayladı

Ernst Scheider tarafından yazıldı.

(Reuters) – Perşembe günü Kaliforniya eyaleti, endüstrinin sektöre zarar vereceği ve otomobil üreticileri için sevkiyatları geciktireceği endişelerine rağmen, çevresel onarım projeleri için gelir elde etmek amacıyla elektrikli otomobil pilleri için metalik lityum vergilendirme planını onayladı.

Demokrat olan Vali Gavin Newsom, Perşembe günü geçmesi gereken devlet bütçesinin bir parçası olarak vergiyi onayladı. Eyalet yasama meclisi, Çarşamba akşamı müzakereler sırasında vergiyi onayladı.

Vergi, ton başına sabit bir oran olarak belirlendi ve Ocak ayında yürürlüğe girecek. Vergi her yıl gözden geçirilecek ve devlet yetkilileri yüzdeye dayalı vergiye geçiş olasılığını incelemeyi kabul etti.

ABD’nin en büyük eyaleti, Los Angeles’ın doğusundaki Salton Denizi bölgesindeki dev lityum rezervlerinin üzerinde oturuyor. Vergiden elde edilen paranın bir kısmı bölgenin temizlenmesi için ayrılmıştır.

Federal yetkililer, lityum üretmenin en yaygın iki yolu olan açık ocak madenlerinden ve tuzlu su buharlaştırma havuzlarından daha çevre dostu bir tuzlu su sürecini devreye soktuğu için bölgenin yeni gelişen lityum endüstrisini övdü.

Bölgedeki üç lityum şirketinden ikisi, verginin yatırımcıları ve müşterileri korkutacağı konusunda uyardı. Her ikisi de Utah veya Arkansas’ta lityum açısından zengin tuzlu su yatakları için eyaletten ayrılabileceklerini söyledi.

Özel sektöre ait Controlled Thermal Resources Ltd., verginin 2024’e kadar General Motors’a ve 2025’e kadar Stelantis NV’ye lityum teslimi için son teslim tarihlerini kaçırmaya zorlayacağını söyledi.

Özel sektöre ait EnergySource Minerals LLC, potansiyel finansörler ve bir otomobil üreticisi ile görüşmeleri askıya aldığını söyledi.

Control Thermal CEO’su Rod Colwell, “Çin’den lityum ithalatının otomobil üreticileri için daha ucuz olmasını sağlayan bir verginin sübvanse edilmesi, bu gelecek vaat eden Kaliforniya endüstrisini daha başlamadan yok edecek” dedi.

READ  Dow vadeli işlemleri, ikinci günde üç ana ortalamanın kayıp vermesinin ardından hafif kazançlar elde etti

(Raporlama Ernst Scheider tarafından; Düzenleme Michael Berry tarafından yapılmıştır)