Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Avrupa Birliği, MiCA kripto para birimi düzenlemesi ile ilgilenmeyi kabul etti

Avrupa Birliği, MiCA kripto para birimi düzenlemesi ile ilgilenmeyi kabul etti

Bitcoin değişken bir varlıktır ve tek bir günde %10’dan fazla yukarı veya aşağı sallandığı bilinmektedir.

Jacob Borzeki | Norfoto | Getty Resimleri

Avrupa Birliği yetkilileri Perşembe günü, kripto para birimi endüstrisi için ilk büyük düzenleyici çerçevenin ne olacağı konusunda anlaşmaya vardılar.

Avrupa Komisyonu, AB milletvekilleri ve üye ülkeler saatlerce süren müzakerelerin ardından Brüksel’de anlaşmaya vardı. Hareket, üç ana Avrupa Birliği kurumunun kripto para birimlerinde kara para aklamayı ortadan kaldırmaya yönelik önlemleri sona erdirmesinden bir gün sonra geldi.

Perşembe günü üzerinde anlaşmaya varılan yeni kurallar, Bitcoin’in bununla karşı karşıya kalması nedeniyle dijital varlıklar için zor bir zamanda geliyor. Son on yılın en kötü çeyreği.

Kripto Varlıklarında Piyasalar veya MiCA olarak bilinen tarihi mevzuat, borsalar ve ABD doları gibi mevcut varlıklara bağlı olması gereken sabit paralar olarak adlandırılan belirteçler de dahil olmak üzere kripto para piyasasındaki birçok oyuncu için hayatı zorlaştıracak.

gibi istikrarlı paralar Halat ve daire USDC Toplu para çekme durumunda geri ödeme taleplerini karşılamak için yeterli rezerv gerekecektir. Ayrıca, çok büyük olursa, günlük 200 milyon € değerindeki işlemlerde bir sınırla karşı karşıya kalırlar.

AB üye ülkeleri kuralların ana uygulayıcıları olacak olsa da, Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi veya ESMA’ya, yatırımcı korumasını, piyasa bütünlüğünü veya finansal istikrarı tehdit etmeleri durumunda kripto platformlarını yasaklama veya kısıtlama yetkisi de veriliyor.

“Bugün, kripto varlıkları için sistemi vahşi batıda devreye soktuk ve kripto varlık ihraççılarına yasal kesinlik sağlayan, hizmet sağlayıcılara eşit hakları garanti eden ve tüketiciler ve yatırımcılar için yüksek standartlar sağlayan uyumlu bir pazar için net kurallar belirledik, Avrupa Parlamentosu adına müzakerelere öncülük eden milletvekili Stefan Berger dedi.

READ  Trilyon dolarlık kripto para çöküşü ABD davaları dalgasını ateşledi - kim suçlanacak? | Kripto para

MiCA ayrıca, dijital varlıkların çevresel etkilerinin yanı sıra enerji tüketimlerini açıklamaları gereken şirketlerle birlikte kripto para birimlerini çevreleyen çevresel endişeleri de ele alacak.

Önceki teklif, kripto para madenciliğini, yeni bitcoin birimleri ve diğer jetonları basmanın enerji yoğun süreci olan madenciliği rafa kaldırmıştı. Ancak, milletvekilleri bu konuda Mart ayında oy kullandı.

Kurallar, verenler olmadan belirteçleri etkilemez, örneğin BitcoinBununla birlikte, ticaret platformlarının tüketicileri dijital token ticareti ile ilişkili kayıp riskleri konusunda uyarması gerekecektir.

Düzenleyiciler, belirli kripto işlemleri söz konusu olduğunda anonimliği azaltacak önlemleri de onayladılar.

Yetkililer, özellikle Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra, yasadışı kazançları aklamak ve yaptırımlardan kaçınmak için kripto varlıklarının sömürülmesinden derin endişe duyuyorlar.

Borsalar ve bireylerin sahip olduğu sözde “barındırılmayan cüzdanlar” arasındaki transferler, miktar 1.000 € eşiğini aşarsa bildirilmelidir; bu, genellikle gizlilik nedenleriyle kripto para ticareti yapan kripto meraklıları için tartışmalı bir konu.

Sanat gibi dijital mülkte mülkiyeti temsil eden tokenler (Fungible olmayan jetonlar (NFT’ler) tekliflerden hariç tutulmuştur. AB Komisyonuna, NFT’lerin 18 ay içinde kendi sistemlerini gerektirip gerektirmediğini belirleme görevi verildi.

kararsız paralar

kurallara uyulur terraUSD çöküşü, karmaşık bir algoritma kullanarak 1 $ değerini korumaya çalışan sözde “algoritma” sabit parası. felaketten kaynaklanan Yüz milyarlarca dolar Tüm kripto pazarından silindiler.

Blockchain for Europe kripto lobi grubu genel sekreteri Robert Kubic, “Avrupa Birliği genel olarak stabilcoinlerden memnun değil” dedi.

Politika yapıcılar, Facebook’tan bu yana, dolar gibi mevcut varlıklara bağlı olması gereken bu tür tokenlere şüpheyle yaklaşıyor. Kendi kodunu başlatma girişimi başarısız oldu 2019’da. Yetkililer, özel kripto para birimlerinin aşağıdaki gibi egemen para birimlerini tehdit edeceğinden korkuyorlardı. euro.

Tether’in baş teknoloji sorumlusu Paolo Arduino, dünyanın en büyük stablecoin ihraççısının düzenleyici netliği memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Sözcü, “MiCA, Avrupa bölgesinde kripto para birimi inovasyonunu ve benimsenmesini sağlamaya odaklanan bugüne kadarki en gelişmiş girişimlerden biri” dedi.

Circle’ın baş stratejisti Dante Disparte, AB çerçevesinin “önemli bir dönüm noktası” olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği’nin önde gelen veri koruma kurallarına atıfta bulunarak MiCA’nın “GDPR’nin mahremiyet için ne anlama geldiğini şifreleyeceğini” söyledi. standardı belirle Kaliforniya ve Brezilya da dahil olmak üzere dünyanın başka yerlerinde de benzer yasalar var.

Parçalanmayı Azalt