Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Canlı güncellemeler | İngiltere, Ukrayna’ya ABD yapımı füze sistemleri gönderdi

Canlı güncellemeler |  İngiltere, Ukrayna'ya ABD yapımı füze sistemleri gönderdi

LONDRA – İngiltere, ABD ile koordineli bir hareketle Ukrayna’ya gelişmiş orta menzilli füze sistemleri göndereceğini söyledi.

Savunma Bakanı Ben Wallace, İngiltere’nin 80 kilometreye (50 mil) kadar hassas güdümlü füzeler gönderebilen belirsiz sayıda M270 fırlatıcı göndereceğini söyledi.

İngiltere, kararın ABD’nin Ukrayna’ya son derece hareketli topçu füze sistemleri gönderme kararıyla yakın koordinasyon içinde alındığını söyledi. İki füze sistemi benzer, ancak ABD sisteminin tekerlekleri varken İngiliz – yine ABD yapımı – sistem raylarda çalışıyor.

İngiltere, Ukrayna kuvvetlerinin ekipmanı kullanmak için İngiltere’de eğitim vereceğini söyledi.

Ukrayna, Moskova saldırısına odaklanan doğu Donbass bölgesindeki Rus topçu saldırılarına karşı koymak için Batılı müttefiklerine uzun menzilli füzeler göndermeye çağırdı.

ABD, Ukrayna’nın Rusya’ya silah atmayacağına söz verdiğini söyledi. Ancak Rusya, Washington’u çatışmanın “ateşe petrol dökmekle” suçladı.

___

Rus-Ukrayna savaşındaki ana gelişmeler:

– Galeri: 100 gün Ukrayna’nın sıradışı fotoğrafları

ABD ve Almanya, Ukrayna’ya gelişmiş silah tedariki konusunda anlaştı

Ukrayna’nın çabası Savaş sırasında Dünya Kupası finallerine hak kazanmak için

New York’ta bir barda bir Ukraynalı, Rus olduğunu düşünerek bir Ukraynalıyı bıçakladı.

___

AP’nin Ukrayna’daki savaşı kapsamını https://apnews.com/hub/russia-ukraine adresinden takip edin.

___

Diğer gelişmeler:

Kiev, Ukrayna – Ukraynalı acil durum yetkilileri, bir gecede Rus bombalamasının Kharkiv şehrinde bir okulu ateşe verdiğini ve yangında bir kadının öldüğünü söyledi.

Ukraynalı yetkililer Perşembe günü başka bir adamın yaralandığını söyledi. Bombalamanın yol açtığı yangınlar, Harkov bölgesinin diğer bölgelerinde de çıktı.

Valisi Valentin Reznichenko, Telegram’da Rus kuvvetlerinin gece boyunca Dnipropetrovsk bölgesini bombaladığını söyledi. Bombalamanın, çoğunlukla Moskova’nın kontrolünde olan Kherson bölgesi sınırında gerçekleştiğini söyledi.

Vali Dmytro Chivitsky, Rusya sınırındaki Sumi bölgesinin valisi, gece saatlerinde füze bombardımanı sonucu üç kişinin yaralandığını söyledi.

READ  Bir hayvan derneği, savaşın parçaladığı Ukrayna'da açlıktan sağ kurtulan 100'den fazla barınak köpeğinin Polonya sınırına taşındığını söyledi.

Doğuda, Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı’na göre, Rus birlikleri ana şehir Severodonetsk’e saldırmaya devam etti. Genelkurmay’ın sabah güncellemesine göre, Rus kuvvetleri, güneydoğu Zaporijya bölgesindeki, büyük bir kısmı Rus kontrolü altında olan Komisovakha kasabasını da bastı.

___

BRATISLAVA, Slovakya – Slovakya, Slovakya yapımı sekiz Zuzana obüsünü Ukrayna’ya teslim etmek için bir anlaşma imzaladı.

Slovak Savunma Bakanlığı, devlete ait Constructa Defense Corporation ile Ukrayna tarafı arasındaki anlaşmayı Perşembe günü duyurdu.

Slovakya’dan Ukrayna’ya yapılan önceki silah tedarikinin aksine, bu ticari bir anlaşma. Savunma Bakanı Jaroslav Nad, değerinin 40 milyon avrodan (43 milyon dolar) fazla olduğunu söyledi.

Diğer silahların yanı sıra Slovakya daha önce Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin talebi üzerine Sovyet döneminden kalma bir S-300 hava savunma sistemi bağışlamıştı.

___

Lviv, Ukrayna – Yetkililer, bir Rus füzesinin Batı silahlarının ve diğer malzemelerin tedariki için önemli bir kanal olan batı Lviv bölgesindeki demiryollarını vurduğunu söyledi.

Lviv bölgesi valisi Maxim Kozytsky, grevde beş kişinin yaralandığını belirterek, Perşembe günü daha fazla bilgi verileceğini de sözlerine ekledi.

Ülkenin içişleri bakanının danışmanı Anton Gerashchenko, Rusların Karpat Dağları’ndaki Beskidy demiryolu tünelini, görünüşe göre büyük bir demiryolunu kesmek ve silah ve yakıt sevkiyatlarını aksatmak amacıyla vurduklarını söyledi.

Ancak Ukrayna demiryolları başkanı, demiryolundaki hasarın hala değerlendirildiğini, ancak tünelin hayatta kaldığını söyledi.

Baskının üç yolcu trenini geciktirdiği bildirildi, ancak daha sonra hepsi uçuşlarına devam etti.

___

Kiev, Ukrayna – Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky Çarşamba günü yaptığı açıklamada, 200.000 Ukraynalı çocuğun zorla Rusya’ya götürülen ve geniş ülkeye yayılan Ukraynalılar arasında olduğunu söyledi. Bunların arasında yetimhanelerden gelen çocuklar, anne ve babasıyla getirilen çocuklar ve ailelerinden ayrılanlar da vardı.

READ  İngiltere Başbakanı Johnson, yerel seçimlerdeki skandallar nedeniyle Londra'daki kalesini kaybetti.

Zelensky, Uluslararası Çocuk Bayramı Çarşamba günü ulusa hitaben yaptığı video gece konuşmasında, “Bu suç politikasının amacı sadece insanları soymak değil, sınır dışı edilenlerin Ukrayna’yı unutturmak ve geri dönememesini sağlamaktır.” Dedi.

Zelensky, Ukrayna’nın sorumluları cezalandıracağını, ancak önce Rusya’ya savaş alanında “Ukrayna’nın işgal edilemeyeceğini, halkımızın teslim olmayacağını ve çocuklarımızın işgalcilerin malı olmayacağını göstereceğini” söyledi.

Şimdiye kadar savaşta 243 çocuğun öldürüldüğünü, 446’sının yaralandığını ve 139’unun kayıp olduğunu söyleyen Zelensky, hükümetinin Rus güçlerinin işgal ettiği bölgelerdeki duruma ilişkin tam bir resme sahip olmaması nedeniyle sayının daha fazla olabileceğini de sözlerine ekledi.

Daha sonra 11 çocuğun öldürülmesini, onlara isimleriyle hitap edilmesini ve nasıl öldürüldüklerini anlattı.

___

Lviv, Ukrayna – Ukrayna’nın batısındaki bir bölge valisi, Çarşamba günü ulaşım altyapısına yönelik bir Rus hava saldırısının iki kişiyi yaraladığını söyledi.

Lviv bölgesi valisi Maxim Kozytsky, Lviv kenti yakınlarındaki Rus grevinin hedefinden bahsetmedi.

Ülkenin içişleri bakanının danışmanı Anton Gerashchenko, Rusların Karpat Dağları’ndaki Beskidy demiryolu tünelini, görünüşe göre büyük bir demiryolunu kesmek ve silah ve yakıt sevkiyatlarını aksatmak amacıyla vurduklarını söyledi.

Lviv bölgesi, Batı silahlarının ve diğer malzemelerin tedariki için önemli bir kanal görevi gördü.

___

Kiev, Ukrayna – Ukrayna Ortodoks Kilisesi Çarşamba günü, doğu Ukrayna’daki tarihi bir manastırın bombalanmasında iki keşiş ve bir rahibenin öldürüldüğünü duyurdu.

Kiliseden yapılan açıklamada, Pazartesi günü Donetsk bölgesindeki Svyatohersk Manastırı’na ağır hasar veren bombalamada üç keşişin de yaralandığı belirtildi. ve daha fazla ayrıntıdan bahsetmedi.

Seversky Donets Nehri’nin dik sağ kıyısında yer alan manastır, Ukrayna’nın en önemli tarihi Ortodoks manastırlarından biridir.

Manastır, çatışmalardan kaçan sivillere barınak sağladı ve daha önce Rus bombardımanına maruz kalırken, Rus güçleri Donbass’taki saldırılarını bastırdı.

READ  Rusya Ukrayna'yı işgal etti, ülke büyük Donbass saldırısına hazırlanıyor

___

Kiev, Ukrayna – Ukraynalı bir bölge valisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rus kuvvetlerinin ana şehir Severodonetsk’in yaklaşık yüzde 80’ini ele geçirdiğini söyledi.

Luhansk Valisi Serhiy Hayday, Rus güçlerinin kentin Ukraynalı savunucularıyla şiddetli sokak savaşları arasında ilerlediğini söyledi. Ukrayna güçlerinin bazı bölgelerde Rusları sınır dışı etmeyi başardığına dikkat çekti.

Luhansk bölgesinin idari merkezi olan Severodonetsk, Ukrayna’nın doğu sanayi merkezi olan Donbass bölgesindeki Rus taarruzunun odak noktasıydı. Amansız Rus bombardımanına maruz kaldı ve Salı günü Hayday, bir Rus hava saldırısının bir kimyasal tesiste nitrik asitli bir tanka çarptığını ve zehirli dumanlar saldığını söyledi.