Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Canlı güncellemeler, Reuters Tankan, Avustralya GSYH

Canlı güncellemeler, Reuters Tankan, Avustralya GSYH

2 saat önce

Nikkei 225, ticari hizmet stoklarının desteğiyle Asya’da yükselişe öncülük etti

Japonya’nın Nikkei 225 endeksi, esas olarak ticari hizmetler ve kamu hizmetleri stoklarındaki kazançların desteğiyle Asya’daki yükselişlere öncülük etti.

Endeks Çarşamba günü yüzde 1,9 yükselirken, en çok kazanan uluslararası basım şirketi Toppan Holdings’in hisseleri yüzde 10,67 arttı.

Elektrik hizmetleri şirketi Tokyo Electric Power, çip ekipmanı tedarikçisi Lasertec ve holding şirketi Sony Group diğer başvuranlar arasında yer aldı.

6 saat önce

Avustralya’nın GSYİH’si üçüncü çeyrekte beklenenden fazla arttı

Avustralya’nın gayri safi yurt içi hasılası üçüncü çeyrekte yıllık bazda %2,1 büyüyerek Reuters anketine katılan ekonomistlerin beklediği %1,8’lik büyümeyi geride bıraktı ve ikinci çeyrekte görülen oranla eşleşti.

Ülkenin istatistik ofisi, mevsimsellikten arındırılmış üç aylık bazda gayri safi yurtiçi hasılanın, çeyrekte artan hükümet tüketimi ve sermaye yatırımı nedeniyle %0,2 arttığını söyledi.

Ancak raporda ayrıca, devam eden yaşam maliyeti baskıları ve artan faiz oranları nedeniyle hane halkı tüketim oranlarının ve GSYİH büyümesinin çeyrekten çeyreğe yavaşladığı da belirtildi.

– Lim Hui Ji

7 saat sonra

Reuters Tankan anketi, büyük Japon şirketlerinde Aralık ayında güvenin arttığını gösteriyor

Aylık Reuters Tankan anketine göre, büyük Japon şirketlerinde ticari güven Aralık ayında iyileşti.

Reuters’in haberine göre, “Otomobil sektörünün geçen yılki yarı iletken kıtlığı ve tedarik zinciri sorunlarından sonra toparlanmaya devam etmesiyle birlikte hissiyat üst üste ikinci ayda da iyileşti.”

Üretici Güven Endeksi Kasım ayındaki +6 seviyesinden +12 seviyesinde gerçekleşti. Ayrıca anket, hizmet sektörü endeksinin Kasım ayındaki +27’den düşüşle +26’ya düştüğünü de gösterdi.

Pozitif sayı, sektördeki iyimserlerin sayısının kötümserlerin sayısından fazla olduğunu ve bunun tersinin de geçerli olduğunu gösteriyor.

Japonya Merkez Bankası’nın üç aylık Tankan anketinin 13 Aralık’ta yayınlanması planlanıyor.

READ  Petrol istikrara yakın, enflasyon korkuları Çin talebindeki potansiyel artışla karşı karşıya

– Lim Hui Ji

7 saat sonra

CNBC Pro: Bu 5 hisse Goldman’ın Avrupa Mahkumiyet Listesi’nde yer alıyor ve %130 artış sağlıyor

Goldman Sachs, Aralık ayı için Avrupa’daki en iyi hisse senedi alımlarını içeren ‘kınama listesini’ açıkladı ve özellikle bir hisse senedinin ciddi yükseliş potansiyeline dikkat çekti.

Wall Street banka analistleri, şirketin sürdürülebilir serbest nakit akışını artıracak büyük altyapı yatırımları yapması nedeniyle önümüzdeki 12 ay içinde hisse senedi için %130’luk bir artış potansiyeli görüyor.

Morgan Stanley ve JP Morgan da aynı hisse senedinin yükselişte olduğunu düşünüyor.

CNBC Pro aboneleri daha fazlasını buradan okuyabilir.

– Ganesh Rao

7 saat sonra

CNBC Pro: JPMorgan, Avrupa hisse senetlerine ilişkin 2023 tahminini açıkladı. İşte onun 2024 davetiyesi

JPMorgan’daki stratejistler, 2023’te doğru dedikten sonra gelecek yıl Avrupa borsa performansı için cesur bir çağrıda bulunuyorlar.

Bu tahminler, MSCI Euro Bölgesi endeksinin bu yılki performansını doğru bir şekilde tahmin eden aynı stratejist ekibinden geliyor. Yerel para birimi bazında endeksin Aralık 2023 sonunda %9,1 artışla 256 puanda kapanmasını bekliyorlardı. Endeks şu anda 266 puanda bulunuyor.

CNBC Pro aboneleri 2024 tahminleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilir.

– Ganesh Rao

7 saat sonra

CNBC Pro: Eli Lilly vs. Novo Nordisk: Profesyoneller viral zayıflama stokları hakkında kararlarını veriyor

11 saat önce

Apple’ın avansı Dow Jones’un kayıplarını sınırladı

Apple hisselerindeki yükseliş Salı günkü seansta Dow Jones endeksindeki kayıpların azalmasına yardımcı oldu ve teknoloji şirketi isimlerindeki artışı doğruladı.

Ortalama blue chip hisseleri Goldman Sachs’taki %2’den ve Procter & Gamble’daki %3’ten fazla düşüşlerin etkisiyle yaklaşık %0,2 düştü. Ancak Dow’un en iyi performansı sergileyen Apple’ın neredeyse %2’lik yükselişi, 30 hisse senedi endeksinin kayıplarının hafifletilmesine yardımcı oldu.

READ  Biden yönetimi patates cipsi için 50 milyar dolarlık yatırım planı başlattı

Grafiğe bakınız…

Apple, bir günlük grafik

Hareket, Salı günü teknolojinin genel olarak daha iyi performans göstermesiyle geldi. Aslında, son derece teknik olan Nasdaq Composite, TSİ 15.30 itibarıyla yükseliş bekleyen tek önemli endeks.

Benzer şekilde, teknolojiye açıklığıyla bilinen BİT Hizmetleri, S&P 500’deki 11 sektörden sadece üçü arasında seansı yükselişle tamamlama yolunda olan iki sektör oldu. (Tüketici Tahminleri olumlu bir notla kapanması planlanan diğer sektördü.)

Dow Jones, Apple’ın yanı sıra Verizon ve Merck’teki %1’den fazla artışla da desteklendi.

-Alex Haring

11 saat önce

OPEC+’ın piyasayı kesintiye ikna etme çabalarına rağmen petrol fiyatları düşmeye devam ediyor

OPEC+’nın tüccarları geçen hafta kararlaştırılan üretim kesintilerinin uygulanacağına ikna etme çabalarına rağmen petrol fiyatları Salı günü yeniden düştü.

Ocak ayı Batı Teksas petrol kontratı 72 sent veya %0,99 düşüşle varil başına 72,32 dolara yerleşirken, Şubat Brent ham kontratı 83 sent veya %1,06 düşüşle varil başına 77,20 dolara yerleşti.

Yatırımcılar OPEC+’nın vaat edilen arz kesintilerini yerine getireceğinden şüphe ediyor.

Rus TASS haber ajansına göre, Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, OPEC+’nın gerekirse 2024’ün ilk çeyreğinde arz kesintilerini derinleştirmeye hazır olduğunu söyledi.

Suudi Enerji Bakanı Abdulaziz bin Salman Pazartesi günü Bloomberg’e yaptığı açıklamada, grubun günde 2,2 milyon varillik taahhüt edilen kesintileri yerine getireceğini ve gerekirse bu kesintileri ilk çeyreğin ötesine uzatabileceğini söyledi.

-Spencer Kimball

15 saat önce

Nio, elektrikli otomobil üreticisinin kayıplarının azaldığını bildirmesinin ardından ortaya çıktı

Nio hisseleri, yatırımcıların elektrikli otomobil üreticisinin üçüncü çeyrekteki az kayıplarını sevindirmesiyle %4’ten fazla yükseldi.

Çinli şirket, hisse başına 2,67 yuan zarar bildirdi; bu, LSEG tarafından araştırılan analistlerin beklediği 2,91 yuan’lık düşüşten daha azdı. Bu aynı zamanda ikinci çeyrekteki hisse başına 3,7 yuan’lık zarara göre bir düşüşü temsil ediyor.

READ  Avrupa piyasaları kapanışa açılıyor: Stoxx kazançları, Fed, İngiltere Merkez Bankası

Bu, üçüncü çeyrekte analistlerin beklentilerinin altında kalan gelirin gölgesinde kaldı. Temel mali eylemlere ilişkin rehberlik de zayıftı.

Grafiğe bakınız…

NEO, bir günlük grafik

-Alex Haring, Arjun Kharpal

16 saat önce

İş fırsatları Mart 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi

Çalışma Bakanlığı’nın Salı günü açıklanan verilerine göre Ekim ayındaki iş açılışları 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Dow Jones Endeksi’ne göre, İş Olanakları ve İşgücü Devri anketi, Ekim ayında ekonomistlerin 9,4 milyonluk konsensüs tahmininin altında 8,7 milyon iş olduğunu gösterdi. Bu aynı zamanda Mart 2021’den bu yana en düşük açılış sayısını da temsil ediyor.

Bu veri, daha önceki faiz artırımlarının Fed’in ekonomi üzerinde amaçladığı etkiyi yarattığına dair kanıt bulmayı ümit eden yatırımcılar için memnuniyet verici bir haber. Hisse senetleri verinin ardından yükseldi ancak Dow Jones 100 puanın üzerinde düşüşte kaldı.

-Alex Haring, Jeff Cox