Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

UAW, GM Escalade tesisini vurarak daha yüksek ücretlere yönelik baskıyı artırdı

UAW, GM Escalade tesisini vurarak daha yüksek ücretlere yönelik baskıyı artırdı

24 Ekim (Reuters) – Birleşik Otomotiv İşçileri (UAW) sendikası Salı günü, grevin bir başka büyük genişlemesi kapsamında ABD’li otomobil üreticisinin kârlı tam boyutlu spor otomobillerini üreten General Motors’un (GM.N) Teksas’taki montaj tesisini vurdu.

UAW, Chevy Tahoe, Chevy Suburban, GMC Yukon ve Cadillac Escalade büyük SUV’ları gibi kârlı GM araçlarına ev sahipliği yapan General Motors’un Arlington montaj tesisini vurarak, şimdi dünyanın en kârlı otomobil fabrikalarından üçünü kapattı. Ford’un (FN) Kentucky ağır yük kamyonu fabrikasında ve Chrysler’in (STLAM.MI) Sterling Heights, Michigan’daki Stellantis kamyonet fabrikasındaki işçiler halihazırda grev gözcülüğünde.

GM Salı günü öğleden sonra yaptığı açıklamada, Arlington’un geri çekilmesinin sendika anlaşmazlığının haftalık maliyetini ikiye katlayarak 400 milyon dolara çıkardığını söyledi. Otomobil üreticisi daha önce grevlerin kendisine haftada 200 milyon dolara mal olduğunu açıklamıştı.

GM Salı günü yaptığı açıklamada, “Bu gereksiz ve sorumsuz grevin tırmanmasından dolayı hayal kırıklığına uğradık” dedi.

Bu arada, her üç otomobil üreticisinde de pazarlıklar devam ediyor. Sürece aşina bir kişi, UAW’nin Stellantis’e yeni bir sözleşme teklifi sunduğunu ve yakın zamanda GM’ye karşı bir teklifte bulunmasının beklendiğini söyledi. Sendika müzakerecileri Ford’dan yeni bir teklif bekliyor ve şirketin müzakerecileriyle görüşmelerde bulunuyor. Ford, son teklifinin karşılayabileceğinin ve rekabetçi kalabileceğinin “en yüksek seviyesinde” olduğunu söyledi.

Sendikanın 40 gün boyunca süren hedefli grev stratejisi, Detroit Üçlü otomobil üreticilerinin gelirlerini milyarlarca dolar azaltırken, UAW’nin şirketlerdeki 150.000 üyesinin yarısından azının maaşlarından vazgeçip grev gözcülüğüne yürümesini talep etti. Etkileri de yayıldı ve havayollarından otomobil parçası üreticilerine kadar birçok şirketin ciddiyetini hissetmesine neden oldu.

READ  Zincir üstü analist Willy Woo, Bitcoin'in aşırı ısınmadan önce ne kadar yükselebileceğini özetliyor

GM Salı günü erken saatlerde beklenenden daha güçlü üçüncü çeyrek karı bildirdi ancak grevle ilgili belirsizlik nedeniyle tüm yıl mali görünümünü geri çekti.

UAW Başkanı Sean Fine, “Başka bir rekor çeyrek, yine rekor bir yıl. Aylardır söylediğimiz gibi: rekor kârlar rekor sözleşmelere eşittir” dedi. “GM işçilerinin ve tüm işçi sınıfının adil paylarını alma zamanı geldi.”

Cuma günü Finn, anlaşmaya yakın olabileceğini ancak müzakerelerin daha zor hale gelebileceğini belirterek, anlaşmaya varılmadan önce yapılan görüşmelerin “grevdeki en zor kısım” olduğunu belirtti.

Sendika ile otomobil üreticilerinin birbirinden ne kadar uzakta olduğu belli değil. Fine Cuma günü yaptığı açıklamada, Detroit Üçlüsü’nün %23 maaş zammı teklif etmeyi kabul ettiğini ve diğer konularda ilerleme kaydettiğini söyledi.

Ancak Fine, UAW üyelerine “kazanılacak daha çok şey olduğunu” söyledi. GM ve Ford, ek yaşam maliyeti artışlarının toplam tazminat tekliflerini şimdiden %30’un üzerine çıkardığını söyledi.

Fain’in Detroit Üçlüsü’ne sundukları standart ücret ve yan haklar paketlerinden daha fazlasını ödeme kararı, otomobil üreticilerinin UAW ücretlerini ve yan haklarını iyileştirmek için gelecekteki kazançları, hisse geri alımlarını veya sermaye harcama bütçelerini daha derinlemesine araştıracakları bir kumardır. Şu ana kadar hiçbir otomobil üreticisi resmi bir açıklama yapmadı. Ancak şirketler bunu göz ardı etmedi.

Detroit Üçlüsü’nün kazancının darbe alması, aynı zamanda yıl sonunda UAW işçileri için daha küçük kar paylaşımı çekleri anlamına da gelebilir. 2019 mali yılında GM’nin dördüncü çeyrek karı, ABD’li otomobil üreticisinin tüm fabrikalarının atıl kalmasına neden olan 40 günlük UAW grevi sonucunda 3,6 milyar dolara ulaştı.

GM CEO’su Mary Barra Salı günü yatırımcılara şirketin “çalışanlarımıza ve hissedarlarımıza karşı sorumsuz bir sözleşmeyi kabul etmeyeceğini” söyledi.

READ  Düzenleyiciler bankaları kripto para biriminden uzaklaştırırken Silvergate borç mu alıyordu?

Şirket yöneticileri, UAW grevinin nakit akışlarını kesmesi durumunda mali sıkıntıya girebilecek küçük ve orta ölçekli tedarikçilerden giderek daha fazla endişe duyduklarını söyledi. Corning ve Illinois Tool Works gibi büyük tedarikçiler bile Detroit’teki işçi çekişmesinin mali durumlarına zarar vereceği konusunda uyarıyor.

Binlerce UAW çalışanı otomobil üreticilerinin tedarikçi operasyonlarından etkileniyor. Salı günü Stellantis, şu anda grev yapan Ram kamyon üreticisine malzeme sağlayan bir tesiste 525 işçiyi işten çıkardı.

Anderson Economics Group’un Pazartesi günü yaptığı tahmine göre, beş hafta süren grevlerin ardından otomotiv endüstrisindeki ekonomik kayıplar 9,3 milyar doları aştı.

Wells Fargo, UAW grev fonunun bu hafta sonuna kadar hala 750 milyon dolar olacağını tahmin ediyor. UAW yetkilileri fonun büyüklüğünü belirtmeyi reddetti.

UAW ve otomobil üreticileri aynı zamanda otomobil üreticilerinin ve onların Güney Koreli akü ortaklarının ortak girişimleri tarafından planlanan elektrikli araç aküsü tesisleri için gelecekteki ücretler ve sendika politikaları üzerinde de görüşüyor.

Bu görüşmeler karmaşık çünkü projeler ayrı şirketler ve otomobil üreticilerinin bunları ABD iş kanunu kapsamındaki kendi ana UAW sözleşmeleri kapsamında kapsaması gerekmiyor.

General Motors, Ford ve Stellantis’in hisseleri Salı günü çok az değişti; bu da Wall Street’in UAW görüşmelerinin son aşamaya girebileceği yönündeki görüşünü yansıtıyordu.

Berkeley’deki California Üniversitesi’nden çalışma profesörü Harley Chaiken, “Sendika, bir çözüme er ya da geç ulaşmak amacıyla kartlarını oynuyor” dedi. “Karlı fabrikaların kaldırılması, yerleşimi hızlandırmayı amaçlıyor.”

Detroit’ten Ben Klayman’ın ek raporları; Yazan: Sayantani Ghosh. Düzenleyen: Chizuo Nomiyama, Peter Henderson, Will Dunham ve Jonathan Oatis

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar

Joe White, Detroit merkezli Reuters’in küresel bir otomobil muhabiridir. Joe, otomotiv ve ulaşım sektörü konularını geniş bir yelpazede ele alıyor ve aynı zamanda küresel otomobil endüstrisi hakkında haftada üç kez yayınlanan The Auto File haber bültenini yazıyor. Joe, Ocak 2015’te Reuters’e uçak, tren ve otomobil haberlerini yöneten ulaşım editörü olarak katıldı ve daha sonra küresel motor editörü oldu. Daha önce The Wall Street Journal’da küresel otomobil editörü olarak görev yapmış, burada otomobil sektörü haberlerini denetlemiş ve Detroit bürosunu yönetmişti. Joe, The Comeback: The Fall and Rise of the American Auto Industry kitabının (Paul Ingrassia ile birlikte) ortak yazarıdır ve o ve Paul, üstün habercilik nedeniyle 1993 yılında Pulitzer Ödülü’nü paylaşmışlardır.

READ  Paris Air Show'un ilk gününden itibaren havacılık tarihindeki en büyük uçak siparişi ve diğer harika şeyler