Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Beyaz Saray, Rusya’nın Ukrayna’da Kimyasal Silah Kullanabileceği Konusunda Uyardı, Amerikan Sütunlarının Sahte “Komplosunu” Reddetti

Beyaz Saray, Rusya'nın Ukrayna'da Kimyasal Silah Kullanabileceği Konusunda Uyardı, Amerikan Sütunlarının Sahte "Komplosunu" Reddetti

Psaki, ABD’nin, ülkelerin bu tür silahları geliştirmesini veya edinmesini yasaklayan Kimyasal Silahlar Sözleşmesi ve Biyolojik Silahlar Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerine “tam uyum içinde” olduğunu söyledi.

Rusya’nın uzun süredir “uluslararası hukuku ihlal eden bir biyolojik silah programı sürdürdüğünü” söyledi ve Suriye’deki askeri müdahalesini desteklemek için atıfta bulundu. Beşar Esad rejimi ve şüpheli zehirlenme 2020’de Rus muhalif Alexei Navalny b NoviokSinir gazı gibi.

“Artık Rusya bu asılsız iddiaları ortaya atmış ve Çin de bu propagandayı onaylamış görünüyor, hepimiz Rusya’nın Ukrayna’da kimyasal veya biyolojik silah kullanmasına veya bunları kullanarak yanlış bir operasyon oluşturmasına hevesli olmalıyız. Bu açık bir modeldir, ” o ekledi.

Psaki’nin yorumları, Rus yetkililerin ABD’yi Ukrayna’da bu tür silahlar geliştirmekle suçlamasının ardından geldi.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın ana sözcüsü Igor Konaşenkov, “Özel askeri operasyonun ardından Pentagon’un Ukrayna topraklarında keşfedilen gizli biyolojik deneyler hakkında ciddi endişeler duymaya başladığı açık” dedi.

Associated Press’e göre, Rusya’nın Birleşmiş Milletler büyükelçi yardımcısı Dmitry Chumakov, Çarşamba günü Batı medyasını “Ukrayna’daki gizli biyolojik laboratuvarlarla ilgili haberleri” yayınlamaya çağırdı. adı geçen.

Kremlin sözcüsü Maria Zakharova Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, Rusya’nın “sınırlarımıza yakın Ukrayna laboratuvarlarında biyolojik silah bileşenleri geliştirildiği” sonucuna vardığını söyledi.

Geçenlerde Temsilciler Meclisi’nin Ukrayna yanlısı kararına karşı oy kullanan Temsilci Thomas Massey (R-Ky.), Çarşamba günü Rusya’nın iddialarını şişirdi. heyecan“Ukrayna biyolojik laboratuvarlarıyla ilgili endişeleri şimdiye kadar ciddiye almadığını” söyledi.

READ  Sunak, İngiltere'nin benzinli araç yasağını erteledi, iklim konusunda seçmen desteği istiyor

Perşembe günü, İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss Söylemek İngiltere basını “olası kimyasal silah kullanımı konusunda son derece endişeliydi” ve böyle bir hareketin Rusya açısından “ölümcül bir hata” olacağını söyledi.

İngiliz Silahlı Kuvvetleri Bakanı James Hebby. BBC’ye anlattı Perşembe günü erken saatlerde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kimyasal silah kullanmaya çalıştıysa, “uluslararası bir tepki” beklemeli. Hebei, NATO’dan mı yoksa tek tek ülkelerden mi bahsettiğini söylemedi.

İngiliz bakan, geçen hafta Rusya’nın kimyasal silah kullanma olasılığı hakkında “üst düzey istihbarat” okuduğunu söyledi ve ABD’yi bu konudaki istihbaratını Moskova’ya caydırıcı olarak yayınladığı için övdü.

Hebe, “Başkan Putin, kimyasal silah kullanımının herkesin hayal edebileceği en aşağılık şey olduğu konusunda net olmalı” dedi.

“Bu kırmızı çizginin nerede olduğu konusunda kesin bir taahhütte bulunmanın yararlı olduğunu düşünmüyorum. Ancak Başkan Putin’in, diğer ülkeler kimyasal silah kullandığında bunun uluslararası bir tepkiye neden olduğu konusunda çok net olması gerektiğini düşünüyorum.”

Grace Moon bu rapora katkıda bulunmuştur.