Eylül 28, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Canlı güncellemeler: Rusya Ukrayna’yı işgal etti

Canlı güncellemeler: Rusya Ukrayna'yı işgal etti

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, ittifakın doğu ucundaki yorumlarında ABD’nin NATO üyelerini savunma taahhüdünü “kararlı” olarak nitelendirdi.

Harris, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Bizim rolümüzü ve NATO içindeki ilişkilerimizi çok ciddiye alıyoruz.” dedi. Birine yapılan saldırının herkese yapılmış olduğunu söylediğimizde çok ciddiye alıyoruz ve söylediğimiz sözlere göre hareket etmeye hazırız” dedi.

“Taahhüdümüzde kararlıyız” diye devam etti. “Ben defalarca söylediğimizde ve söylediğimizde, Başkan Joe Biden ‘NATO topraklarının her karışını savunacağız’ diyor.”

Harris, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt vermenin NATO’nun taahhüdünü yeniden teyit etmek anlamına geleceğini söyledi.

“Putin’in savaşına yanıt olarak yapılması gereken işin, ortaklarımızın ihtiyaçlarını desteklemek için koalisyon içinde güçlü durmayı içerdiği konusunda netiz” dedi.

Harris, Romanya’nın Ukraynalı mültecilere verdiği desteği övdü ve insani ihtiyaçların “önemli ve acil” olduğunu söyledi.

ABD’nin Avrupa’daki insani krizin hafifletilmesine yardımcı olmak için daha fazla fon tahsis edeceğini söyledi.

Harris’e ayrıca savaşın Romanya’ya sıçrama olasılığı da soruldu.

Harris, “Putin’in davranışının gelecekte ne olabileceği konusunda spekülasyon yapamam” dedi. Ancak NATO üyesi herhangi birine yönelik bir saldırının herkese yapılmış bir saldırı olduğu konusunda net bir duruşumuz var” dedi.

Ev sahibi Romanya cumhurbaşkanı, Putin’in gözünü bir sonraki Romanya’ya dikebileceği korkusunu hafife almaya çalıştı.

Bir tercüman aracılığıyla, “Romanya’nın saldırganlığın hedefi olacağına dair hiçbir bilgimiz yok,” dedi. “Öte yandan Rusya’nın bu hareketinin, Ukrayna’ya karşı başlayan bu savaşın kesinlikle zor bir sonuç, net bir şirket, net bir sonuç yarattığı çok açık. NATO’nun birliği ile temsil edilmektedir.”

READ  İsrail, Lübnan ve İsrail'in bir deniz sınırı anlaşması imzaladığını söyledi