Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kaynaklar: ABD ve G7 müttefikleri Rusya’yı ‘en çok tercih edilen ulus’ statüsünden çıkarmak için harekete geçti

Kaynaklar: ABD ve G7 müttefikleri Rusya'yı 'en çok tercih edilen ulus' statüsünden çıkarmak için harekete geçti

ABD Başkanı Joe Biden, 9 Mart 2022’de Washington, ABD’deki Beyaz Saray kampüsünde başta yarı iletken gofret işleme olmak üzere tedarik zinciri sorunlarını görüşmek üzere iş dünyası liderleri ve eyalet valileriyle sanal bir toplantı yapıyor. REUTERS/Jonathan Ernst

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

WASHINGTON (Reuters) – Durumu bilen birkaç kişi, ABD, Yediler Grubu ve Avrupa Birliği’nin Cuma günü Rusya’nın Ukrayna’yı işgali üzerine “en çok tercih edilen ülke” statüsünü iptal etmek için harekete geçeceğini söyledi. Reuters.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan kaynaklardan biri, Başkan Joe Biden’in planları Beyaz Saray’da saat 10:15 EDT’de (1515 GMT) açıklayacağını söyledi.

Beyaz Saray, Biden’ın “Rusya’yı Ukrayna’ya yönelik haksız ve haksız savaşından sorumlu tutmaya devam edecek önlemleri” açıklayacağını söyledi, ancak ayrıntı vermedi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Rusya, Ukrayna’daki eylemlerini “özel operasyon” olarak nitelendiriyor.

Rusya’yı kayırılan statüsünden çıkarmak, ABD ve müttefiklerinin çok çeşitli Rus mallarına gümrük vergileri koymasının önünü açıyor ve bu da zaten “derin bir resesyona” girmekte olan bir ekonomi üzerindeki baskıyı artıracak.

Washington, Londra ve diğer müttefiklerin koordineli hamleleri, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Avrupa’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük savaşını sona erdirmesi için baskı yapmayı amaçlayan bir dizi benzeri görülmemiş yaptırımlar, ihracat kontrolleri ve bankacılık kısıtlamalarının üstüne geliyor.

İki kişi, her ülkenin Rusya’nın ticaret durumundaki değişikliği kendi ulusal operasyonlarına göre uygulaması gerektiğini söyledi.

ABD’de, Rusya’nın “kalıcı normal ticari ilişkiler” (PNTR) statüsünü yürürlükten kaldırmanın kongre eylemi gerektireceğini, ancak iki yetkili, her iki meclisteki – ve siyasi koridorun her iki tarafındaki – milletvekillerinin zaten destek sinyali verdiğini söyledi.

READ  Son Rus-Ukrayna Savaşı: Batılı Yetkililerden Rus Barış Görüşmeleri Vaatleri Üzerine Dikkat Çağrısı - Canlı | Dünya Haberleri

Bir yetkili, “Başkan Biden ve yönetim, Kongre’nin iki partili liderliğini ve PNTR’yi yürürlükten kaldırma çağrılarını takdir ediyor” dedi ve Beyaz Saray’ın Rusya’nın statüsünü yürürlükten kaldırmak için yasama konusunda milletvekilleriyle birlikte çalışacağını da sözlerine ekledi.

Rusya’nın bankalarına ve seçkinlerine yönelik benzeri görülmemiş kapsamlı yaptırımların yanı sıra bir dizi teknoloji üzerindeki ihracat kontrolleri Rus ekonomisini dize getirdi ve Uluslararası Para Fonu şimdi bu yıl “derin bir resesyona” gireceğini tahmin ediyor.

ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi’ne göre, 2019’da Rusya, iki ülke arasında yaklaşık 28 milyar dolarlık alışverişle ABD’nin malları için en büyük ticaret ortağı arasında 26. sırada yer aldı.

Rusya’dan yapılan başlıca ithalatlar arasında mineral yakıtlar, değerli metaller, taş, demir ve çelik, gübreler ve inorganik kimyasallar vardı; Kongre Rusya’nın tercih edilen ülke ticaret statüsünü iptal etmek için harekete geçtiğinde daha yüksek tarifelerle karşılaşabilecek tüm mallar.

Salı günü Biden, Rus petrol ve enerji ithalatına derhal yasak getirdi. Daha fazla oku

Bazı ABD valileri, Ukrayna halkıyla dayanışma içinde hükümet tarafından işletilen içki dükkanlarına Rus yapımı votka ve damıtılmış alkollü içkilerin satışını durdurmaları talimatını verdi. Daha fazla oku

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Washington’daki Steve Holland ve Andrea Shalal raporu). Kurgu Christopher Cushing ve Michael Berry

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.