Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Putin’le bağlantılı olduğu iddia edilen 35 Rusla bağlantılı 17 milyar dolarlık küresel varlık | Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Londra, Toskana ve Fransız Rivierası’ndaki offshore banka hesapları, yatlar, özel jetler ve lüks mülkler dahil olmak üzere küresel varlıklarda 17 milyar dolardan fazla (13 milyar £) yakın bağları olduğu iddia edilen 35 Rus oligark ve yetkiliyle ilişkilendirildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin.

Bugün, The Guardian, ile ortaklaşa çalışıyor Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi ve diğer uluslararası haber kuruluşları, Rusya’nın en güçlü operatörlerinin servetini takip etmek için devam eden bir projede ön araştırmayı açıklıyor.

Rus varlık izleme ücreti
Çizmek

bu Rus Varlık İzleyici Proje, geçen yıl Putin’i desteklediği iddia edilen 35 erkek ve kadından oluşan bir listeye odaklanarak başlayacak. Hapisteki muhalefet lideri Alexei Navalny. Raporlama ortaklarının kendilerini bu kişilerle ilişkilendiren kanıtlar gördüğü Rusya dışındaki varlıkları kaydedecek.

Navalny’nin örgütü, Batılı hükümetlere, listesindeki isimlere yaptırım uygulanmasını talep eden bir mektup yazdı ve o zamandan beri isimlerden biri hariç hepsi dikkate alındı. ABD, AB, İngiltere veya Kanada tarafından kara listeye alındı.

Rus varlık izleme ücreti

İsimler arasında en zengin oligarklardan dördü, devlet kontrolündeki şirketlerin başkanları, önde gelen yayıncılar, casus kurum başkanları, bakanlar, siyasi danışmanlar ve bölge valileri yer alıyor. Bunu ABD Kongresi’ndeki milletvekilleri izledi Daha ağır cezalar istiyor Liberal Demokrat Parti’nin dışişleri sözcüsü Leila Moran tarafından Rus seçkinlerine ve Birleşik Krallık Parlamentosu’na seslendi.

Moran Avam Kamarası’na anlattıPutin’in arkadaşları şimdi mümkün olan en güçlü yaptırımlara tabi olmalı, çünkü Putin ve yakın çevresi onlar sayesinde servetlerini koruyorlar. Yoldaşlarını kovalarsak, onu takip ederiz. Aslında, Londra’yı seçtikleri için bunu yapmak için benzersiz bir konumdayız. Burada yaşıyorlar: burası onlar için “Londragrad”.

Saat yönünde, soldan sağa: işadamları Roman Abramovich, Alisher Usmanov, Oleg Deripaska ve Igor Shuvalov, hepsi Rusya'nın Varlık Takipçisi'nde görünüyor.
Saat yönünde, soldan: Girişimciler Roman Abramovich, Alisher Usmanov, Oleg Deripaska ve Igor Shuvalov, Rusya varlık takibinde görünüyor. Fotoğraf: Reuters/Penn

bu Rus Varlık İzleyici Navalny’nin listesindeki dört önemli şahsiyetin şirketleri, tröstleri veya akrabaları aracılığıyla bağlantılı olan Birleşik Krallık’taki mülk veya arazi parsellerini (toplam değeri yarım milyar dolardan fazla) belirledi: Roman AbramoviçVe Alisher Usmanov, Oleg Deripaska ve Igor Shuvalov. The Guardian önümüzdeki günlerde bu bulguları rapor edecek.

READ  Bir Trawler'ın Grönland'da mahsur kalan bir yolcu gemisini kurtarma girişimi başarısız oldu

Şimdiye kadar yapılan aramada, çoğunlukla 2020’den bugüne, 35 konak, 43 daire ve 27 diğer arsadan oluşan 145’ten fazla varlıkla ilişkili isimlerin kanıtları görüldü. Toplam değeri 2 milyar dolar olan yedi yatın yanı sıra 11 özel uçak ve helikopterin sadece altı kişiye bağlı olduğu belirlendi.

İzleyicideki varlıkların bir kısmı kamuya açıktır – aşağıdakiler dahil Geçen hafta gecekondular tarafından ele geçirilen Londra’nın merkezindeki Deripaska’daki Belgrave Square Palaceoligarklarla ilişkili lüks yatlar Dilbar, Lena ve Amore Vero’nun yanı sıra UsmanovVe Gennady Timchenko Ve İgor Seçin sırasıyla.

Protestocular geçtiğimiz günlerde Oleg Deripaska'nın 25 milyon sterlinlik malikanesini ele geçirdi.
Protestocular geçen hafta Oleg Deripaska’nın 25 milyon sterlinlik malikanesini ele geçirdi. Fotoğraf: Graeme Robertson/The Guardian

Diğer mülkler büyük ölçüde fark edilmedi veya bazen neredeyse tamamen gizlilik içinde var oldu. Geçen ay, ABD Hazinesi şeffaf olmayan mülkiyet sorunlarının altını çizerek şunları söyledi:Onaylanmış oligarklar ve güçlü Rus seçkinleri, aile üyelerini varlıklarını transfer etmek ve büyük servetlerini gizlemek için kullandılar.. “

İngiltere dışında, Rus varlık takipçisi şunları keşfetti:

  • Görünüşe göre yirmi altı varlık Deripaska ile bağlantılı. Putin’in en sevdiği sanayici olduğu söyleniyor. Milyarlarca dolarlık hisse senedi, Avusturya Alpleri’nde bir otel, lüks bir yat, helikopter pisti olan 60 metrelik bir destek gemisi, Londra, Paris, Washington DC ve New York’ta lüks mülkler ve Sardunya’da dört villa bulunuyor.

  • İki özel uçak – 65 milyon dolarlık Gulfstream G650 ve Bombardier Global Express – eski Rusya başbakan yardımcısı ve şu anda devlet kalkınma şirketinin başkanı olan Shuvalov’a bağlı. Shuvalov ayrıca Salzkammergut, Avusturya, İtalya’da Toskana ve Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan toplam değeri yaklaşık 35 milyon $ olan üç lüks mülkle de ilişkilidir.

  • Devlet kontrolündeki boru hattı şirketinin başkanı Nikolai Tokarev’in aileleriyle bağlantılı gayrimenkul holding şirketleri ve cumhurbaşkanlığı basın sekreteri Dmitry Peskov. Tokarev şirketleri Peskov, Paris’te pahalı bir daireye bağlıyken, zengin Ruslar için iyi bilinen bir sıcak nokta olan Hırvat adası Lošinj’de lüks mülklere sahip görünüyorlar.

READ  Rusya, Ukrayna'nın İngiliz Bakhmut'a seyir füzeleri gönderme çabalarını yalanladı | Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş haberleri
Rosneft başkanına ait olduğu söylenen lüks yat Amore Vero, Marsilya yakınlarındaki La Ciotat limanında bulunuyor.
Marsilya yakınlarındaki La Ciotat limanında, Rosneft başkanı Igor Sechin’e ait olduğu söylenen Amore Ferro lüks yat. Fotoğraf: Albert Jia/Reuters

Daha az bilinen varlıkların çoğu, denizaşırı gizli yargı yetkisine ve tröstlere dayanan paravan şirketler tarafından tutuluyor ve bu da onları izlemeyi zorlaştırıyor. Diğerleri, Navalny’nin listesindekilerin akrabalarına veya ortaklarına aittir ve bu varlıkları elde etmek için kullanılan fonların kaynağı hakkında soru işaretleri doğurmaktadır.

Kamuya açık kaynaklardan elde edilen kanıtlar kullanılarak incelendi, veriler Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu Dış Sızıntı Veritabanları, FinCEN dosyaları Şüpheli bankacılık işlemleri ve insan istihbaratı kaynakları raporları.

İzleyici, zaman içinde anlık görüntü işlevi görür ve yalnızca gazetecilerin kendilerini Navalny 35’e bağlayan belgesel kanıtları veya diğer güvenilir bilgileri gördükleri varlıkları içerir. Belirli oligarklarla geniş çapta ilişkilendirilen bazı özellikler henüz doğrulanmadı.

Abramovich, Tokarev, Peskov ve Shuvalov, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Bir Deripaska sözcüsü şunları söyledi: “Bu tür bir ‘varlık envanteri’ yayınlamanın kamu yararına nasıl hizmet edebileceği açık değil. Tabii ki, ‘kamu yararı’ ile gecekonduları bir evde olduğu gibi özel mülkü işgal etmeye teşvik etmek istemiyorsanız Londra’da Deripaska’nın akrabalarına aittir.

“Sahip olduğu tüm mal ve mülkler adil yollardan alındı. Ne kadar talihsiz olsa da, sürekli medya çılgınlığı, Deripaska’ya kleptokrat deme hakkını kesinlikle vermiyor. Deripaska’nın kurbanı olduğu Rusya’daki cadı avı tamamen siyasi saiklerle motive edilir.”

Usmanov’un bir sözcüsü şunları ekledi: “Bay Usmanov’un sermayesi, tamamen başarılı ve zaman zaman riskli yatırımların yanı sıra işin özü olan varlıklarının etkin yönetimi yoluyla inşa edildi. “opak” değildir Doğası gereği doğrudur ve Bay Usmanov’un bir girişimci ve dürüst bir hayırsever olarak itibarını zedeler.”