Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Dmitriy Muratov: Rus Nobel Barış Ödülü sahibi Ukraynalı mülteciler için açık artırma madalyası

Dmitriy Muratov: Rus Nobel Barış Ödülü sahibi Ukraynalı mülteciler için açık artırma madalyası
Editör Novaya Gazeta Dimitri Muratov Gazetenin internet sitesinde Salı günü yapılan açıklamaya göre, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra “acil tedaviye” ihtiyacı olan “yaralı ve hasta çocukların” önünde madalyasını satmak zorunda kaldı.

Muratov, yargıçların “ifade özgürlüğünü koruma çabaları” olarak adlandırdıkları şey için 2021 Nobel Ödülü’nü Filipinli-Amerikalı gazeteci Maria Ressa ile paylaştı.

Nobel Madalyası’nın satışından elde edilen gelir, Ukrayna’dan gelen mültecilere destek sağlayan bir sivil toplum kuruluşu olan Ukraynalı Mülteci Yardım Vakfı’na gidecek. Muratov yaptığı açıklamada ateşkes, mahkum değişimi ve insani koridorların sağlanması gerektiğini vurguladı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin son güncellemesine göre, 3.5 milyondan fazla mülteci Ukrayna’dan kaçtı.

Nobel Barış Ödülü sahibi Dmitriy Muratov, 10 Aralık 2021'de Oslo'da düzenlenen ödül töreninde.

Muratov, 1993’te Novaya Gazeta’nın kurulmasına yardım etti ve 1995’ten beri yazı işleri müdürü olarak görev yaptı. Nobel Komitesi, gazetenin kuruluşundan bu yana, ülkedeki yolsuzluk ve askeri faaliyetlerle ilgili raporlar da dahil olmak üzere Rus hükümetini son derece eleştirdiğini söyledi.

Rus yetkililer ülke üzerindeki kontrolünü sıkılaştırdı bağımsız medya Ukrayna’nın işgalinden sonra. Bu ayın başlarında, milletvekilleri Rus silahlı kuvvetlerini itibarsızlaştıracak veya ülkeye karşı yaptırım çağrısında bulunacak “yanlış” bilgilerin yayınlanmasını suçladılar.

Baskı, bazı satış noktalarını mağazaları kapatmaya ve gazetecilerini ülkeyi terk etmeye zorladı.

Mart ayı başlarında Novaya Gazeta yaptığını söyledi. Silinen Makaleler Hükümet sansürü nedeniyle web sitesinden Ukrayna’daki savaş hakkında.

—— Anna Cuban rapora katkıda bulundu.

READ  Ay'dan sonra Hindistan Güneş'i incelemek için roket fırlattı