Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Piyasa öncesi hisse senedi: Ukrayna’daki savaş Rus varlıklarını zehirli hale getirdi

Experts say Putin is losing the 'propaganda war'
Bu hikayenin bir versiyonu ilk olarak CNN Business “Before the Bell” haber bülteninde yayınlandı. Abone değil misiniz? Kaydolabilirsin Burada.

Rathbones’un çoklu varlık yatırımları başkanı David Coombs, “Şu anda Rus varlıklarını satın almanın mantıklı olacağı herhangi bir senaryo görmek çok zor” dedi. Tüm bahislerin “tamamen kumar” olacağını da ekledi.

Hafta sonu boyunca, Batılı hükümetler Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Rusya üzerindeki baskıyı çarpıcı biçimde artırdı. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, Birleşik Krallık ve Kanada, bazı Rus bankalarını Avrupa Birliği’nden ihraç edeceklerini söylediler. Süratliküresel finansal mesajlaşma hizmeti ve Rusya Merkez Bankası’nın varlıklarını “kabuk”.

Haberin ardından BP Pazar günü, Rus devlet petrol şirketi Rosneft’teki %20’lik hissesinden çıktığını duyurdu ve Moskova’nın komşusuna saldırma kararını “bölge genelinde trajik sonuçları olan bir saldırganlık eylemi” olarak nitelendirdi.

hisseler BP (BP) Pazartesi günü Londra’da %7 düştü. Santander’de analist olan Jason Kenny, şirketin ülkedeki işlerinden uzaklaştıkça 26 milyar dolardan fazla kazanabileceğine inanıyor.

Hareket, benzer yatırımları olan diğer şirketleri de aynı şeyi yapmaya zorlayabilir. Rus gaz üreticisi Novatek’te büyük bir hisseye sahip olan Fransız Total Energy’nin hisseleri erken işlemlerde yüzde 5 düştü.

Combs, “Açıkçası BP sorunu bastırdı” dedi.

Norveç başbakanı Pazar günü yaptığı açıklamada, Norveç’in dünyanın en büyüğü olan 1,3 trilyon dolarlık devlet servet fonunun da Rus varlıklarına harcayacağını söyledi. Norveçli enerji şirketi Equinor Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya’daki yeni yatırımları durduracağını ve ülkedeki ortak girişimlerinden vazgeçme sürecine başlayacağını söyledi.

Rus hisse senetleri ve tahvilleri için alıcı bulmak, mevcut iklimde göz korkutucu bir görev olabilir.

Ülkeye yatırım yapmak için mali argüman zayıf. Standard & Poor’s, Cuma günü Rusya’nın kredi notunu “çöp”e indirdi. O zamandan beri ekonomik koşullar kötüleşti. İskandinav Finans, Teknoloji ve Sürdürülebilirlik Enstitüsü CEO’su Sony Kapoor, son finansal yaptırımların “yıkıcı olacağını” tweetledi.

READ  İngiltere ev enerji faturaları yılda% 80 artarak 4.000 doların üzerine çıktı

Küresel finans sistemi için tesisatçı olarak hareket eden firmalar da yeni yaptırımlara uyum sağlamak için yarışıyor, kısa vadede Rus varlık anlaşmalarının yürütülmesine ve uzlaştırılmasına engeller koyuyor.

Combs, “Bugün Rus hisselerinizi satmak, onları temel para biriminize dönüştürmek ve eve getirmek çok zor olurdu” dedi.

Ek olarak, varlık yöneticilerinin yatırımlarının etik ilkelerini dikkate almaları ve portföylerinin çevresel, sosyal ve yönetişim standartları veya ESG standartları ile uyumlu olmasını sağlamaları konusunda artan talepler olmuştur.

BlueBay Asset Management baş stratejisti Timothy Ash, Rus varlıklarının ESG standartlarını karşıladığını iddia etmenin zor olacağını söyledi.

“[Russian President Vladimir] Asch, “Putin, Rusya’ya uzun süre yatırım yapmayı çok ama çok zorlaştırdı” dedi.

Yaptırımlar ekonomiyi vurdukça Rusya mali çöküşle karşı karşıya

Ekonomisi, Ukrayna’nın işgaline tepki olarak hafta sonu uygulanan Batı yaptırımlarını ezmekten geniş eleştirilere maruz kalırken, Rusya Pazartesi günü mali bir erimeyi önlemek için mücadele ediyordu.

Sonuncusu: Rublenin ABD doları karşısında rekor düşük seviyeye düşmesinin ardından Putin, üst düzey ekonomi danışmanlarıyla kriz görüşmeleri yapacaktı. Merkez bankası faiz oranlarını iki katından fazla artırdı ve Moskova Menkul Kıymetler Borsası günü kapattı.

Rusya’nın en büyük bankasının Avrupa şubesi, tasarruf sahipleri mevduatlarını çekmek için acele ederken çöküşün eşiğindeydi. Ekonomistler, Rus ekonomisinin %5 küçülebileceği konusunda uyardılar.

Capital Economics’in yükselen piyasalar ekonomisti Liam Beach Pazartesi günü müşterilerine verdiği bir notta, “Batı yaptırımlarının hafta sonu boyunca artması Rus bankalarını krizin eşiğine getirdi” dedi.

Putin hükümeti son sekiz yılını para birimleri ve altın dahil 630 milyar dolarlık uluslararası rezerv yaratarak Rusya’yı sert yaptırımlara hazırlamakla geçirdi, ancak “güçlendirilmiş” ekonomisi şu anda benzeri görülmemiş bir saldırı altında ve bu finansal gücün en azından bir kısmı donmuş durumda.

READ  Birleşik Krallık'taki bir yerleşim yerindeki bir kazı, 7. yüzyıldan kalma önemli hazineleri ortaya çıkarıyor

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Pazar günü yaptığı açıklamada, “Rusya Merkez Bankası’nın işlemlerini yasaklayacağız ve Putin’in savaşını finanse etmesini önlemek için tüm varlıklarını donduracağız.” Dedi.

Ruble, daha önce %40 düştükten sonra, saat 07:50 ET’de dolar karşısında 94’te işlem görmek için değerinin yaklaşık %13’ünü kaybetti. Ülkenin merkez bankasından yapılan açıklamaya göre, Rus borsasında işlem görmeye başlama ertelendi ve ardından tamamen iptal edildi.

Para biriminin çöküşü, Rusya Merkez Bankası’nı Pazartesi günü faiz oranlarını %9,5’ten %20’ye yükseltmek de dahil olmak üzere acil önlemler uygulamaya sevk etti.

Bankadan yapılan açıklamada, “Rus ekonomisinin dış koşulları temelden değişti” denildi.

sıradaki

Lordstown Motors, sonuçları ABD piyasaları açılmadan önce açıklıyor. Kapatmanın ardından Groupon, HP, Lucid Motors, Novavax, SmileDirectClub ve Zoom Video izledi.

Yarın satışta: Domino’s Pizza kazançları, Hostes Brands, JM Smucker, Kohl’s, Target, AMC Entertainment, Salesforce.