Şubat 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Canlı Güncellemeler: Rusya’nın Ukrayna’daki Savaşı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov ile birlikte 14 Ekim’de Kazakistan’ın Astana kentinde düzenlenen Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Liderler Zirvesi’ne katıldı, (Turar Kazangapov/Reuters)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki savaşa atıfta bulunmadan, dünya çapındaki anlaşmazlıkları çözmek için “iyi niyet” kullanılmasını istedi.

Putin, BDT zirvesinde liderlere hitaben yaptığı konuşmada, “Herkesin iyi niyeti var ve bu iyi niyeti herhangi bir anlaşmazlığın çözümünde sonuna kadar kullanmamız gerekiyor” dedi.

“Göründüğü her yerde mevcut durumdan çıkış yollarını bulmaya çalışmalıyız” diye ekledi.

Putin ayrıca, Rusya’nın “durumu sakinleştirmeyi amaçladığı sürece, çatışmaların tüm katılımcılarının yararına olan herkesin arabuluculuk çabalarını memnuniyetle karşıladığını” söyledi.

Bu, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki ortaklarımız için de geçerli” dedi.

Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenecek etkinliğe Azerbaycan, Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya, Türkmenistan, Tacikistan ve Özbekistan liderleri katılacak.

Şubat ayında Ukrayna’nın işgalinin başlamasından bu yana Kremlin, Kiev ve Batılı müttefikleriyle diplomatik ilişkilerini kesti.

Bu ayın başlarında Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky bir kararname imzaladı Putin ile olası müzakereleri resmi olarak hariç tutun. Bu, Putin’in bunu yapacağını açıklamasına yanıt olarak geldi. yasa dışı olarak eklenmiş Ukrayna’nın dört bölgesi, uluslararası liderler tarafından geniş çapta kınanmış bir harekette.

READ  Fiona Kasırgası: Porto Riko, Dominik Cumhuriyeti'ni vurmadan önce sel ve elektrik kesintileriyle Porto Riko'yu vurduğunda 1000 kişi kurtarıldı