Mart 25, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Pekin: Komünist Parti kongresinden önceki günlerde Çin’in Xi Jinping’ine karşı nadir protesto

Pekin: Komünist Parti kongresinden önceki günlerde Çin'in Xi Jinping'ine karşı nadir protestoCNN

a nadir protesto karşı Çin lideri Xi Jinping Politikaları, iktidardaki Komünist Partinin önemli bir toplantısında üçüncü kez iktidara gelmesinden birkaç gün önce, Perşembe günü Pekin’de hızla sona erdi.

Perşembe öğleden sonra Twitter’da dolaşan resimler, Çin’in kuzeybatısındaki başkentindeki ana yolun üst geçidine asılan ve Xi’nin sert politikasını ve otoriter yönetimini protesto eden iki pankart gösteriyor.

Covid testine hayır, yiyeceğe evet. Tecride hayır, özgürlüğe evet. Yalana hayır, haysiyete evet. Kültürel devrime hayır, reforma evet. Büyük lidere hayır, oylamaya evet. İşaretlerden biri diyor : ‘Köle olma, vatandaş ol’.

Diğeri ise “Diktatör ve ulusal hain Xi Jinping’i vurun ve görevden alın” diyor.

Fotoğraflar ve videolar ayrıca köprüden yükselen dumanları ve hoparlörlerden çalınan protesto sloganlarının ses kaydını gösteriyor.

CNN, görüntüleri ve görüntüleri bağımsız olarak doğrulayamıyor, ancak Pekin’in Haidian Bölgesi’ndeki Üçüncü Çevre Yolu üzerindeki bir üst geçit olan Sitong Köprüsü’ne coğrafi etiket koydu.

CNN Perşembe günü öğleden sonra 15:30 civarında Sitong Köprüsü’ne ulaştığında, hiçbir protestocu veya işaret görülmedi. Ancak köprüde ve çevresinde çok sayıda güvenlik görevlisi bulunuyordu. Güvenlik personelinin CNN’nin C-Ring Yolu üzerinde geçtiği her üst geçitte devriye gezdiği de görüldü.

Çinli yetkililer olayla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. CNN, yorum için Pekin polisine ulaştı.

Protesto, Çin’de katı İnternet sansürünün artmasına neden oldu.

Twitter benzeri bir platform olan Weibo, protestoların yapıldığı yer olan “Sitong Bridge” için arama sonuçlarını hemen sansürledi. Kısa bir süre önce, “Pekin”, “Haidian”, “savaşçı”, “cesur adam” ve hatta “cesaret” gibi anahtar kelimeler.

Protesto hakkında yorum yaptıktan veya ima ettikten sonra, Çin’deki günlük yaşam için süper gerekli uygulama olan Weibo ve WeChat’te birçok hesap yasaklandı.

Ancak, birçoğu desteklerini ve korkularını ifade etmek için konuştu. Bazıları, bazılarının “kahraman” olarak adlandırdığı protestocuya örtülü bir atıfta bulunarak Çin pop şarkısı “Lonely Warrior”ı paylaştı, diğerleri ise onu asla unutmamaya yemin ederek “Gördüm” etiketini yayınladı.

Bir yorumcu, “Bu topraklarda hala umut görmeme izin verdiğiniz için teşekkür ederim” dedi.

Bir başkası, “Kişi kayboldu, sitenin adı kayboldu, bir sürü kelime kayboldu. Ama o kadar çok Çince karakter, o kadar çok göz var ki. Hepimizi sansürleyebilir misin?” dedi.

Özellikle yetkililerin Pekin’i güvenlik ve istikrarı korumak için bir sipere çevirdiği önemli siyasi toplantılar öncesinde, Çin’de üst düzey liderliğe karşı halk protestosu son derece nadirdir. On yılda iki kez düzenlenen Komünist Parti Ulusal Kongresi, Çin siyasi takvimindeki en önemli olaydır.

İçinde Yirminci Parti Kongresi Pazar gününden itibaren Xi’nin en son standartları aşması ve kuralını bir dönem daha uzatması ve potansiyel olarak ömür boyu hapis cezasına yol açması bekleniyor.

Çin’in on yıllardır en güçlü otoriter lideri olan Çin cumhurbaşkanı, hem parti içinde hem de daha geniş toplumda muhalefeti ezmek için kapsamlı bir baskı başlattı.

Kademeli kapanmalar hayatları alt üst ettiğinden ve ekonomiye zarar verdiğinden, Covid-19’a karşı katı politikası yalnızca halkın hayal kırıklığını körükledi.

READ  Canlı güncellemeler: Rusya Ukrayna'yı işgal etti