Haziran 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İngiltere’nin Truss’u iş bulmakta zorlanırken, yeni bir maliye bakanı hatalar yaptığını söylüyor

İngiltere'nin Truss'u iş bulmakta zorlanırken, yeni bir maliye bakanı hatalar yaptığını söylüyor
  • Truss Cuma günü maliye bakanını görevden aldı
  • Yeni Şansölye Hunt, zor kararlar almaya karşı uyardı
  • İngiltere Merkez Bankası’ndan Bailey, finans reformu ihtiyacı konusunda Hunt ile aynı fikirde olduğunu söyledi
  • Bazı muhafazakar milletvekilleri Truss’un devrileceğini söylüyor

LONDRA (Reuters) – İngiltere’nin yeni maliye bakanı Jeremy Hunt Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Başbakan Liz Truss’un bir aydan biraz fazla bir süre sonra işini sürdürmek için mücadele ederken hatalar yaptığını söyleyerek bazı vergilerin artacağını ve zorlu harcama kararlarına ihtiyaç olduğunu söyledi. terim.

Truss, üç haftadır çalkantılı olan finans piyasalarını yatıştırmak amacıyla Cuma günü Kwasi Koarting’i maliye bakanlığından kovdu ve tartışmalı ekonomik paketinin bazı kısımlarını rafa kaldırdı.

Hem iktidardaki Muhafazakar Parti hem de başbakan için şahsen yapılan korkunç anket puanları ve milletvekillerinin çoğu, Truss’un kaldırılıp kaldırılmayacağı, ancak nasıl kaldırılacağını soran Truss, başbakanlığını aldıktan 40 gün sonra kurtarmaya yardım etmesi için Hunt’a güveniyor. ofis.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Truss ve Kwarting’in hatalar yaptığını ve daha fazla değişiklik yapılabileceğini söyleyerek, ülkenin karşı karşıya olduğu durum hakkında samimi bir değerlendirme yapmak için “Önümüzde çok zor kararlar alacağız” dedi. onların planlarına.

Hunt, “İnsanların ve piyasaların istediği ve ülkenin şu anda ihtiyaç duyduğu şey istikrardır” dedi.

Kwarteng, geçen ay yaptığı açıklamada, Truss’un büyümeyi teşvik etmek için derin vergi indirimleri platformunda Boris Johnson’ın yerini alacak liderlik yarışmasını kazandığını duyurdu. Ancak kesintilerin nasıl finanse edileceğine dair herhangi bir detayın olmaması piyasaları çökertti.

Şimdi yüksek gelirlilerin vergilerini düşürme planlarından vazgeçti, işletme vergisinin artacağını söyledi ve mevcut seviyelerde tutmak için teklifini geri çekti. Ancak Cuma günkü basın toplantısının ardından tahvil fiyatlarındaki düşüş, yeterince ileri gitmediğini gösteriyor.

READ  Ukraynalılar, ABD Demokratlarının barış görüşmeleri için yaptığı baskının Putin'i kazanmadığını söylüyor

Sunday Times, Hunt’ın hesapları dengelemek için umutsuz bir girişimin parçası olarak gelir vergisi taban oranında planlı bir indirimi erteleyeceğini söyledi. Gazeteye göre, İngiltere’nin bağımsız mali gözlemcisi bir taslakta, 2027/28 yılına kadar kamu maliyesinde 72 milyar sterlin (80 milyar dolar) değerinde bir kara delik olabileceğini söyledi.

zihinlerin buluşması

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, Hunt ile konuştuğunu ve her ikisinin de mali reform ihtiyacı üzerinde anlaştığını söyledi.

Bailey Cumartesi günü Washington’da yaptığı açıklamada, “Aramızda finansal sürdürülebilirliğin önemi ve bunu yapmak için harekete geçmenin önemi hakkında çok net ve acil bir fikir toplantısı vardı.” Dedi. “Elbette dün önemli bir adım atıldı.”

Ayrıca, hükümetin evler ve işyerlerine yönelik muazzam enerji sübvansiyonları ve vergileri azaltma planları nedeniyle enflasyon baskılarının önceden düşünülenden daha büyük bir faiz artışı gerektirebileceği konusunda uyardı.

Hunt, hükümetin orta vadeli bütçe planlarını 31 Ekim’de açıklayacak.

“Kamu maliyesi konusunda kesinlik vermek, verdiğimiz vergi ve harcama kararlarıyla aldığımız her kuruşun karşılığını nasıl ödeyeceğimiz konusunda kesinlik kazandırmak, bunlar benim kesinliği sağlayabileceğim ve istikrarı sağlamaya yardımcı olabileceğim çok çok önemli yollar” dedi. . .

Harcamaların insanların istediği kadar artmayacağı ve tüm devlet dairelerinin planladıklarından daha fazla yetenek bulması gerektiği konusunda uyardı.

“Bazı vergiler insanların istediği kadar hızlı düşmeyecek, bazı vergiler artacak. Bu yüzden zor olacak” dedi ve Pazar günü Truss ile görüşmeden önce Cumartesi günü Hazine yetkilileriyle oturacağını da sözlerine ekledi. planlar.

Quarting’in 23 Eylül’deki mali açıklaması, finansal piyasalarda o kadar şiddetli bir tepkiyi tetikledi ki, İngiltere Merkez Bankası borçlanma maliyetleri yükselirken emeklilik fonlarının kargaşaya düşmesini önlemek için devreye girmek zorunda kaldı.

READ  Blinken, Çin'in ABD iletişimine yaptığı "sorumsuzca" kesintiyi eleştirdi | Haberler

yapılan hatalar

Partisinde pek çok kişi tarafından güvenli bir kişi olarak görülen deneyimli bir bakan olan Hunt, Truss’un ekonomik büyümeyi harekete geçirmek için temel stratejisini kabul ettiğini, ancak yaklaşımlarının işe yaramadığını da sözlerine ekledi.

“Son haftalarda bazı hatalar oldu. Bu yüzden burada oturuyorum. Herkesten fedakarlık yapmasını istediğimiz bir dönemde en yüksek vergi oranını düşürmek bir hataydı” dedi.

Hunt, bağımsız mali gözlemci olan Bütçe Sorumluluğu Dairesi’nin rakamları kontrol etmesine izin vermeden vergi planlarından “kaçmanın” ve serbest bırakmanın da bir hata olduğunu söyledi.

Hunt’ın dört ay içinde dördüncü İngiliz şansölyesi olması, Johnson’ın bir dizi skandalın ardından devrilmesinden bu yana İngiltere’yi saran siyasi krizin kanıtı.

Hunt, Truss’un bir seçimde ve son 18 günde değil, önümüzdeki 18 aydaki performansında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Ancak bu fırsatı bulamayabilirsiniz. Liderlik yarışması sırasında, Truss muhafazakar milletvekillerinin üçte birinden daha azının desteğine sahipti ve göreve başladığından beri destekçileri atadı – rakiplerini destekleyenleri yabancılaştırdı.

Liderliğe aday olan ve daha sonra ana rakibi olan eski Maliye Bakanı Rishi Sunak’ı destekleyen Hunt’ın atanması, uzatmanın bir işareti olarak görülüyor, ancak bu hareket partisinin bazı eleştirmenlerini yatıştırmak için çok az şey yaptı.

Muhafazakar bir milletvekili Cuma günkü olaylardan sonra Reuters’e verdiği demeçte, “Onun için bitti” dedi.

Bir sonraki büyük test, İngiltere devlet tahvili piyasasının 28 Eylül’den bu yana İngiltere Merkez Bankası tarafından sağlanan acil alım desteği olmadan ilk kez faaliyet gösterdiği Pazartesi günü gerçekleşecek. Truss açıklamasının ardından altın fiyatları Cuma günü geç saatlerde düştü.

Gazeteler Truss’un pozisyonunun tehlikede olduğunu, ancak partide veya ülkede başka bir liderlik seçimi arzusu olmadığı için, onun nasıl değiştirileceğine dair üzerinde anlaşmaya varılmış bir mekanizma olmadığını söyledi.

READ  Çin Devlet Başkanı Orta Asya için büyük kalkınma planını açıkladı

Daha önce Truss’a sıkı destek vermiş olan Daily Mail başyazısında, “Liz Truss’a mevcut en pembe gözlüklerle bakan en sadık müttefikleri bile şimdi onun nasıl hayatta kalabileceğini merak ediyor olmalı” dedi.

“Ama alternatif nedir?”

(dolar = 0,8953 pound)

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Michael Holden, Alistair Smoot ve William Schomberg tarafından ek raporlama

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.