Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Canlı Olimpiyatlar: Pekin Oyunları için son madalya sayısı

Canlı Olimpiyatlar: Pekin Oyunları için son madalya sayısı
kredi…Chang W. Lee / The New York Times

Bir aydan daha uzun bir süre önce, Olimpiyat kadroları hala ortaya çıkarken, İsveçli antrenör, akışkanlığı ve belirsizliği dünyanın her yerindeki erkek hokeyindeki yöneticileri şaşırtan bir alan hakkında samimi bir değerlendirme yaptı.

Johann Garbinlov, “Rusya ve Finlandiya güçlü” dedi.

Pazar günü Finlandiya, Pekin Oyunları için planlanan son yarışmada Rusya’yı 2-1 yendiğinde altın madalya için oynadılar.

Finliler, Ulusal Kapalı Stadyum’da, ilk periyotta Rusları iki katından fazla şut sayısından daha fazla bir buz saldırısı başlatmaktan çekinmediler.

Erkekler Altın Madalya Oyunu

geçen

T

Rus Olimpiyat Komitesi

1

0

0

1

son bayrak

Finlandiya

0

1

1

2

Ruslar hala birinciden liderliği aldı. Ancak Finli’nin temposunun bir saniye düşmesine rağmen gol skoru eşitledi ve turnuva son düzenleme dönemine maçla berabere girdi.

Bununla birlikte, Finli’nin üçüncü yarı golü belirleyici oldu ve Pekin’deki eleme maçlarında yaygın olan penaltı atışları dramasının bir kısmı olmadan bitişi bıraktı.

Pazar günkü rekabet, mevcut NHL oyuncularının art arda ikinci maçları için sıyrılan bir Olimpiyat turnuvasıyla sonuçlandı ve bu da birçok kadroyu büyük ölçüde kolejlerden, Avrupa devrelerinden ve diğer görünmeyen liglerden oyuncularla doldurdu.

Yol boyunca sürprizler oldu. 1994’ten bu yana en genç takımını Oyunlara gönderen ABD, ön elemeyi geçti ve mükemmel bir rekor kırdı. Çeyrek finalde Slovakya’ya kaybetmeden önce Hangi penaltılarla sonuçlandı. Slovakya, altın madalya maçına neredeyse ulaşan İsveç’i utandırdığında, erkekler hokeyindeki en iyi Olimpiyat performansı olan bronz madalyayı kazanmaya devam etti.

Turnuva, her zamanki ve beklendiği gibi Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nin hakim olduğu kadınlar yarışmasından çok daha ilginçti. Kanadalılar Perşembe günü Amerikalıları yendiklerinde altın madalya kazandılar. Finlandiya bronz madalya kazandı.

Ancak erkekler müsabakasında, ülkenin doping tarihinin bir cezası olarak resmi olarak Rus Olimpiyat Komitesi olarak yarışan Rus takımı, kusurlu olsa da turnuva öncesi favoriydi.

Ruslar, İsviçreli bir toplantı olan Pekin’deki ilk maçını neredeyse kaybediyordu. Ardından erkekler hokey olimpiyatlarında ilk çıkışını yapan Danimarka’yı iki golle yendiler. Çek takımı ön raundu bitirmek için Rusları 6-5 yendi.

Yine Danimarka’yı yenerek çeyrek finalde bir yer elde ettiler ve ardından Cuma gecesi İsveç’e karşı yarı finalde, kazananı belirlemek için 17 penaltı atışıyla hayatta kaldılar.

Finliler Pazar günkü toplantıya biraz daha yumuşak bir yol izlediler: ön turda Slovakya’yı yendiler, burada Letonya’yı da yendiler ve İsveç’i de yenerek çeyrek finalde İsviçre’yi geçtiler. Yarı finalde Slovak takımını az farkla yendiler, ancak Rus meslektaşlarının çok altında bir oyunla lider oldular.

Ancak Pazar günü ilk golü Ruslar attı. 2018’de Rusya’nın altın madalya kazanan takımının bir parçası olan ve daha önce NHL’de oynayan forvet oyuncusu Mikhail Grigorenko, ilk yarıda Finlandiya’nın Harry Satri’sini geride bırakarak yaklaşık 13 dakika oynayarak fileye şutunu çekti.

Finliler, ikinci oyunun başlarında, Finlandiyalı defans oyuncusu Phil Buka’nın sahanın kenarından, koltuğunun hemen önünde ve mavi çizgiden sadece birkaç metre uzakta bir atış yaptığında, maçı bağladılar. Disk bir Fin-Rus oyuncu ve Finlandiya’da doğup Rusya’nın St Petersburg kentinde büyüyen 25 yaşındaki file bekçisi Ivan Fedotov tarafından atlandı.

Fedotov üçüncü yarıya daha mutsuz başladı: Sadece 31 saniye sonra, Hannes Bjorninen ceza sahasında daha erken bir periyodu Rus filesine bir vole ile değiştirdi.

İçeri girdiğimde, Fedotov’un fazla direnişi olmadan, orta çizgiye yakın oturan Fin heyeti patlak verdi ve ulusun bayrağını kaldırdı.

Beklendiği gibi, dakikalar saatten süzülürken Ruslar bir dizi ürkütücü ve çaresiz girişimde bulundular.

Altı dakikadan biraz fazla bir süre kala güç oyununu silip süpürdüler ve onları – ve hırslarını – Finliler için tek vuruşta tuttular.

Ancak kaleci kornası bir daha duyulmadı. İlk kez 1952’de olimpiyat hokeyi oynayan Finlandiya, sonunda altın madalyasını aldı.

son bayrak

Finlandiya

2

31

3 için 0

2

ÇHC bayrağı

Rus Olimpiyat Komitesi

1

17

1’e 1

6

READ  İkizler, Byron Paxton, MLB tarihinde White Sox'a karşı 8-5'lik ilk üçlü oyunu yaptı