Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Canlı Rus-Ukrayna Savaşı Güncellemeleri: Herson’da Rus bombalaması sonucu iki kişi öldü

Canlı Rus-Ukrayna Savaşı Güncellemeleri: Herson’da Rus bombalaması sonucu iki kişi öldü

Ukraynalı yetkililer ve ülkenin yardım kuruluşlarının krizlerle başa çıkma konusunda kanıtlanmış bir geçmiş performansı var ve Dnipro Nehri üzerindeki bir barajın yıkılmasına yanıt vermede zorlukla kazanılan becerileri -bazen afetten etkilenen ülkelerde yok- insani yardım olarak görülebilir. liderler söylüyor.

Yaklaşık 2.000 kişiyi ani sel bölgesinden kurtardığını söyleyen devlet acil servisi, Moskova’nın 15 ay önce topyekun işgaline başlamasından bu yana binlerce Rus füze saldırısına yanıt verdi. Sivilleri kurtardılar, yangınları söndürdüler ve insanların tahliyesine yardım ettiler.

Ayrıca, işgalden bu yana hızla büyüyen ve birçok insanın savaş çabalarıyla dayanışmasını ifade etmek isteyen gönüllü grupları ağı var.

Sertliklerini kanıtlayanlar sadece insanlar değil.

Çatışma sırasında, birçok doğrudan saldırısına rağmen Ukrayna’nın ulaşım altyapısı da kesintiye uğradı ve ulaşım, herhangi bir afet müdahalesinde kritik bir faktör olabilir. Salı günü Nova Kakhovka Barajı aşıldığında, hükümet insanları sular altında kalan bölgeden demiryolu ile Mykolaiv şehrine tahliye etmeyi başardı.

Norveç Mülteci Konseyi Genel Sekreteri ve eski BM İnsani Yardım Koordinatörü Jan Egeland, “Yerel sivil toplum, yetkililer, özel sektör – bunlar bir krizde takdir edilmez” dedi. “Onlar olay yerindeki ilk kişiler.”

Bay Egeland, Ukrayna’nın yardım çalışmaları için “daha fazla lojistik, daha eğitimli personel ve piyasada daha fazla bulunabilir” olduğunu söyledi.

Perşembe günü, ülkenin cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, rezervuardan suyun mansaba akmasına neden olan barajın yıkılmasına karşı daha büyük bir küresel tepki çağrısında bulundu. İnsani İşler Koordinasyon Ofisi sözcüsü Jens Laerke’ye göre, BM şimdiye kadar 100.000’den fazla su şişesi dağıttı ve 18.000 kişiye gıda yardımı ve 3.500 kişiye nakit yardımı sağladı.

Tahliyeleri yürütmek ve temiz su sağlamak sel bölgesindeki en acil ihtiyaçlar arasında yer alıyor, ancak görev karmaşıktı. Dnipro Nehri’nin doğu kıyısındaki Rus kuvvetleri, Ukrayna kontrolündeki bölgeleri bombalamaya devam ediyor. Aylarca işgal ve ardından aylarca süren saldırılara katlanan bazı sakinler de ayrılmaya isteksizdi.

READ  Stanford Üniversitesi'ndeki bir öğretmen, Yahudi öğrencileri sömürgeciler olarak nitelendirdiği ve Holokost'u küçümsediği yönündeki raporların ardından sınıftan çıkarıldı

Uluslararası yardım kuruluşu CARE’in Ukrayna bölge müdürü Selina Kozakijeviç, nehir kıyısına yakın yerlerde yaşayanların çoğunun yaşlı, sağlıksız ve engelli olduğunu söyledi.

Birçok insan, sel bassa bile evlerini terk etmeyi reddediyor” dedi. “Bunlar, çatışmanın başlangıcından beri orada bulunan nüfuslar.”

Taşkınlar azaldıktan sonra bile, kalmayı seçen insanlar, su kirliliği ve orijinal konumlarından ayrılan kara mayınları dahil olmak üzere aylarca veya yıllarca başka tehlikelerle karşı karşıya kalabilir.

Ukraynalı yardım grupları ve Ukrayna’da çalışan çoğu uluslararası insani yardım kuruluşu, çoğunlukla dili konuşma, ülkeyi anlama ve genellikle etkilenen bölgeyi yakından tanıma avantajına sahip vatandaşlardan oluşur.

Ancak, yakın çevreden Ukraynalı yanıt verenler, genellikle müdahale ettikleri aynı felakete yakalanma gibi ek bir zorlukla karşı karşıya kalıyor.

Egeland, en iyi hazırlanmış ülkelerin bile büyük felaketleri tek başlarına yönetmekte genellikle mücadele ettiğini söyledi. Türkiye’yi, güçlü bir acil durum hazırlık sektörüne sahip, ancak yine de yaklaşık 60.000 kişinin hayatını kaybettiği Şubat depreminin sonuçlarıyla başa çıkmak için yoğun baskı altında olan bir ülke olarak gösterdi.

Çoğu paraya geri döner.

Afetten etkilenen ülkeler, acil krizi ele almak ve ardından uzun vadeli destek sağlamak için mali yardıma ihtiyaç duyar. Bu bağlamda, savaşın zaten Ukrayna’ya getirdiği uluslararası görünürlük, yardım gruplarının para toplamasını kolaylaştırdı.

NRC, çok sayıda insanın evlerinden zorlandığı diğer krizlere dikkat çekmek amacıyla geçen hafta duyurdu. Liste yayınlandı Dünyada en çok ihmal edilen on yerinden edilme krizinden biri. Listenin başında Burkina Faso olmak üzere 10 ülkenin tamamı Afrika veya Latin Amerika’da yer aldı.