Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rus-Ukrayna Savaşı: Büyük Olayların Listesi, 472. Gün | Silah haberleri

Rus-Ukrayna Savaşı: Büyük Olayların Listesi, 472. Gün | Silah haberleri

10 Haziran 2023 Cumartesi itibari ile durum bu.

Nova Kakhovka Barajı’nın çökmesi

 • Avrupa Birliği’nin dış politika sorumlusu Josep Borrell, “her şey Rusya’nın Kakhovka Barajı patlamasından sorumlu olduğunu gösteriyor” dedi. Baraj bombalanmadı. Türbinlerin bulunduğu bölgelere yerleştirilen patlayıcılarla tahrip edildi. İspanyol devlet televizyonuna konuşan Borrell, “Bu bölge Rus kontrolü altında” dedi.
 • New York Times, ismi açıklanmayan bir ABD yetkilisinden alıntı yaparak, ABD casus uydularının Kakhovka Barajı çökmeden önce bir patlama tespit ettiğini bildirdi. Yetkili, kızılötesi sensörlerle donatılmış uyduların büyük bir patlamayla tutarlı bir ısı izi tespit ettiğini söyledi.
 • Ukrayna Güvenlik Servisi, Rus askeri personeli arasında Kakhovka Barajı patlaması ve bir Rus sabotaj ekibinin bölgeyi nasıl yok ettiğini tartıştıkları bir telefon görüşmesi yakaladığını söyledi. Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), iddia edilen görüşmenin kısa bir ses kaydını Telegram kanalında yayınladı.

 • Ukrayna, barajın çökmesi nedeniyle selden etkilenen bölgelerdeki insanları tahliye etmeye devam etti ve en az beş kişinin öldüğünü bildirdi. Ukrayna İçişleri Bakanı Ihor Klimenko, Telegram’a yaptığı açıklamada, Herson bölgesinde 4 kişinin hayatını kaybettiğini, 13 kişinin de kayıp olduğunu, Mykolaiv bölgesinde ise sel nedeniyle bir kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.
 • Yetkililer, güney Ukrayna’nın bazı bölgelerinde sel sularının düşmeye başladığını söylüyor.
 • Bir Japon hükümet sözcüsü, Japonya Başbakanı Fumio Kişida’nın Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’ye Japonya’nın Nova Kakhovka Barajı yıkıldıktan sonra 5 milyon dolar değerinde acil insani yardım sağlayacağını söylediğini söyledi.
 • BM yardım koordinatörü Martin Griffiths, Nova Kakhovka Barajı’nın yıkılmasının çevreye verdiği zararın tam boyutunu belirlemenin zaman alacağını söyledi. Rezervuarı güney Ukrayna’da yaşayan insanların geçim kaynakları için önemli bir “ekmek sepeti” olarak nitelendirerek, “Ama hepimiz biliyoruz ki bu tam bir felaket” dedi.
READ  Avrupa için Rus olmayan yeni bir enerji kaynağı için anlaşmaya varıldı

 • İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, Rusya’yı Ukrayna’daki barajın çökmesine neden olmakla suçladı ve bunu Moskova’nın “ekolojik katliam” eylemi olarak nitelendirdi.
 • Rusya, Ukrayna güçlerini, Ukrayna’da Rus kontrolündeki bölgelerde barajın su baskınından etkilenen vatandaşların ölümüne yol açan bombalama yapmakla suçladı. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, saldırıları “barbarca olmaktan öte” olarak nitelendirdi. Bir gün önce Ukrayna, Rus güçlerini kontrol ettiği sular altında kalan bölgede Ukraynalı sivilleri bombalamakla ve işçileri kurtarmakla suçlamıştı.

savaş

 • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın Rus güçlerine karşı beklenen karşı saldırısını başlattığını ancak sonuç alınamadığını söyledi. “Ukrayna kuvvetleri, Rus askerlerinin cesareti ve kuvvetlerin düzgün örgütlenmesi sayesinde hiçbir sektörde hedeflerine ulaşamadı” dedi.
 • Ukraynalı Zelenskiy, Kiev’in uzun zamandır beklenen karşı saldırısının potansiyel başlangıcı olarak görülen doğuda ve güneyde yoğunlaşan çatışmaların raporları arasında silahlı kuvvetlerinin kahramanlığını övdü. Zelenskiy günlük konuşmasında, “Kahramanlığınızı görüyoruz ve hayatınızın her dakikası için size minnettarız” dedi.

 • Rusya Savunma Bakanlığı, Zaporijya’nın güneydoğu bölgesindeki Ukrayna saldırılarını püskürttüğünü ve Ukrayna ordusunun bu hafta cephe hattını yarmak için tekrarlanan girişimlerini engellediğini bildirdi. Rus Vostok Grubu sözcüsü, Zaporijya bölgesindeki çatışmalarda 13, Donetsk bölgesinde ise sekiz Ukrayna tankının imha edildiğini söyledi.
 • Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Malyar, cephedeki durumun gergin olduğunu ve şiddetli çatışmaların doğudaki Donetsk bölgesinde yoğunlaştığını söyledi. Cephenin tüm bölgelerinde durum gergin. Düşman ana çabalarını Liman, Bakhmut, Avdeev ve Marin yönlerine odaklamaya devam ediyor. Telegram’da Maliar, “Ağır çatışma devam ediyor” dedi.
 • Ukraynalı yetkililere göre Rusya, bir gecede Ukrayna’ya hava saldırıları düzenledi ve seyir füzeleri ve saldırı insansız hava araçlarıyla yaptığı birleşik saldırıda en az bir kişiyi öldürdü. Ukrayna, saldırı sırasında atılan altı füzeden dördünü ve 16 insansız hava aracından 10’unu düşürdüğünü söyledi.
READ  Rusya Ukrayna'yı işgal etti: canlı güncellemeler

 • Bölge Valisi Aleksandr Gusev, Rusya’nın güneyindeki Voronezh kentinde bir apartmana insansız hava araçlarıyla düzenlenen saldırıda cam kırıklarının 3 kişinin yaralandığını söyledi. Gusev, üç kişinin hemen tıbbi yardım aldığını ve hastanede tedaviyi reddettiğini söyledi.
 • Putin, Belaruslu mevkidaşı Aleksandr Lukashenko’ya Soçi’deki bir toplantıda, Rusya’nın oradaki tesislerin 7-8 Temmuz’da hazır hale gelmesinden sonra taktik nükleer silahları Belarus’ta konuşlandıracağını söyledi.
 • Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Galuzin, Ukrayna ile Karadeniz tahıl ihracatı anlaşması konusundaki istişareler sırasında bir amonyak boru hattı patlamasının düşünüleceğini söyledi. Rusya, Ukrayna’yı kuzeydoğu Ukrayna’daki Kharkiv bölgesindeki boru hattının bir bölümünü havaya uçurmakla suçladı. Kharkiv valisi, Rus kuvvetlerinin boru hattını bombaladığını söyledi.

askeri yardım

 • Beyaz Saray ulusal güvenlik sözcüsü John Kirby, Rusya’nın insansız hava aracı fabrikası kurmak için İran’dan malzeme aldığını söyledi. Beyaz Saray, Moskova’nın 900 kilometre (560 mil) doğusundaki Alabuga Özel Ekonomik Bölgesi’ndeki olası tesisin bulunduğu yerin uydu görüntüsünü yayınladı.
 • ABD Savunma Bakanlığı, Ukrayna için hava savunma sistemleri, Raytheon HAWK füzeleri, AeroVironment Puma insansız hava sistemleri, lazer güdümlü füzeler ve diğer mühimmatları içeren 2,1 milyar dolarlık ek bir askeri paket duyurdu.

 • Belçika Savunma Bakanlığı sözcüsü, Belçika’nın Ukrayna’ya 32,4 milyon avro (35 milyon dolar) değerinde 105 mm top mermisi tedarik edeceğini söyledi.
 • Rusya Dışişleri Bakanlığı, Tokyo’nun Ukrayna’ya askeri teçhizat tedarik etme kararını duyurması üzerine Japon büyükelçisini çağırdı.

diplomasi

 • Dışişleri bakanlığı yaptığı açıklamada, İzlanda’nın Moskova’daki büyükelçilik operasyonlarını 1 Ağustos’tan itibaren askıya alacağını söyledi ve Rusya’dan Reykjavík’teki diplomatik faaliyetlerini azaltmasını istedi. Bakanlık, askıya almanın iki ülke arasındaki ticari, kültürel ve siyasi ilişkilerin “kesinlikle düşük” seviyesinden kaynaklandığını söyledi. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler kopmadı.
 • Ukraynalı Özgürlük Orkestrası, üst üste ikinci yaz Avrupa ve Birleşik Krallık’ta sekiz şehirde turneye çıkacak. Ukrayna’daki savaş çabalarına destek turu 20 Ağustos – 3 Eylül tarihleri ​​​​arasında devam ediyor.
READ  ABD, Danimarka ve Hollanda'dan Ukrayna'ya F-16 göndermeyi kabul etti

insancıl

 • Macaristan, Rusya’dan bir grup Ukraynalı savaş esiri aldığını söyledi; bu, Ukrayna’nın memnuniyetle karşıladığı ancak bilgilendirilmeme konusundaki endişelerini dile getirdiği bir serbest bırakma. Hem serbest bırakılmasına yardım ettiğini söyleyen Rus Ortodoks Kilisesi hem de Macaristan Başbakan Yardımcısı Zsolt Simgen’e göre, savaş esirleri Ukrayna’nın Macaristan sınırındaki batı kesimindendi.