Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Mısır’da Kızıldeniz’de bir tatil beldesinde köpekbalığı saldırısı sonucu bir Rus öldü | Haberler

Mısır’da Kızıldeniz’de bir tatil beldesinde köpekbalığı saldırısı sonucu bir Rus öldü |  Haberler

Pazar gününe kadar yüzme, şnorkelli yüzme ve diğer su sporları aktiviteleri yasaklandığı için kıyı şeridi yasak olmaya devam edecek.

Yetkililer, Mısır’ın Kızıldeniz kenti Hurgada açıklarında köpekbalığının saldırısına uğrayan bir Rus’un öldüğünü bildirdi.

Çevre bakanlığı, adamın Perşembe günü Hurgada yakınlarındaki sularda bir kaplan köpekbalığı tarafından parçalandıktan sonra öldüğünü söyledi.

Yetkililer kıyı şeridinin 74 kilometresini (46 mil) kapattı ve Pazar gününe kadar yasaklanan yüzme, şnorkelli yüzme ve diğer su sporları aktiviteleri ile sınır dışı kalacağını duyurdu.

Bakanlık, Facebook’ta daha fazla ayrıntı vermeden “Plaja giden bir kişiye kaplan köpekbalığı saldırısı… ölümüne yol açtı.”

Saldırıyla ilgili olduğu iddia edilen internette dolaşan bir video, bir adamın etrafında dönen bir köpekbalığı tarafından defalarca saldırıya uğramadan önce suya çarptığını ve ardından aşağı sürüklendiğini gösteriyor.

Bakanlık daha sonra köpekbalığını yakaladığını ve nadir görülen saldırının nedenlerini belirlemek için onu bir laboratuvarda incelediğini söyledi.

Hurgada’daki Rus konsolosluğu, şahsın Rus vatandaşı olduğunu tespit etti ancak adını vermedi.

Rusya Başkonsolosu Viktor Vorobiev, devlete ait Tass haber ajansına, Mısırlı yetkililerin kendisine 1999 doğumlu Rus vatandaşının ölümünü doğruladığını söyledi.

Vorobiev haber ajansına yaptığı açıklamada, “Kurban bir turist değil, Mısır’ın daimi bir sakiniydi” dedi.

Saldırıdan hemen sonra olay yerine gelen bir dalgıç, yakındaki bir otelden kurtarma görevlisinin alarm vermesi üzerine insanların kurbana yardıma koştuğunu, ancak kendisine zamanında ulaşamadığını söyledi.

Köpekbalığı saldırılarının tarihi

Hurgada ve Şarm El-Şeyh dahil Mısır’ın Kızıldeniz tatil beldeleri, ülkenin en popüler sahil destinasyonlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor ve Avrupalı ​​turistler arasında popüler. Dalgıçlar, zengin ve renkli deniz yaşamı sunan açık denizdeki mercan resiflerinin dik inişlerine çekilir.

Kızıldeniz’in kıyı bölgelerinde köpekbalığı saldırıları nadirdir.

READ  Papua Yeni Gine'de uzun süredir kayıp olan bir güvercin türü 'yeniden keşfedildi'

Ancak 2022 yılında Hurghada’da günler içinde iki ölümcül saldırı meydana geldi ve bir Avusturyalı ve bir Rumen turist öldü.

2018’de bir Çek turist, Kızıldeniz sahilinde bir köpekbalığı tarafından öldürüldü. 2015 yılında da bir Alman turist benzer şekilde öldürülmüştü.

2010 yılında, Şarm el-Şeyh’in turistik merkezi yakınlarında beş gün içinde olağandışı büyük bir dizi beş saldırı bir Alman’ı öldürdü ve diğer dört yabancı turisti yaraladı.