Haziran 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Cartier Crush: ünlülerin favorisi haline gelen gerçeküstü “damlayan” saat

tarafından yazılmıştır Oscar Hollanda, CNN

Koleksiyonerler tarafından ödüllendirilen ve Jay-Z’den Kim Kardashian West’e yıldızlar tarafından rağbet gören Cartier Crash saat, piyasadaki en beklenmedik lüks saatlerden biri haline geldi. Sallanan 60’lardan fırlamış gibi, hızlı şekli ünlü bir saatten çok Salvador Dali’nin gerçeküstü eriyen saatlerinden birine benziyor.

Crash’in ayrıca – her ne kadar uydurma olsa da – onun çarpık ve asimetrik durumu kadar alışılmadık bir başlangıç ​​hikayesi var.

Efsane, 1967’de Londra’da, bir müşterinin bir araba kazasında hasar gören bir saati onarmak için Cartier New Bond Street butiğine gelmesiyle başladı. Kazanın ateşli ısısı, ya da hikayeye göre, bir günlük oval kasasını eritti. Şirketin CNN ile paylaştığı pazarlama materyallerinde, kurucusu Louis-François Cartier’nin torunu Jean-Jacques Cartier’in “görünüşe o kadar düşkündü ki onu yeniden üretmeye karar verdiği” iddia edildi.

Jean-Jacques’ın torunu Francesca Cartier Briquel de dahil olmak üzere, bu hikayeye inanan çok az kişi var. 2019 tarihli “The Cartiers” adlı kitabında, büyükbabası ve tasarımcı Robert Emerson’ın, benzersiz, ısmarlama saatler talep eden sadık bir müşteri kitlesi için zaten popüler olan Cartier Maxi Oval modelini değiştirdiğini yazıyor. “Uçları bir noktada sıkıştırarak ve ortasına bir ızgara yerleştirerek” bir metal kutunun “çarpışıyormuş gibi” görünmesini sağlayabileceklerini fark ettiklerini sözlerine ekledi.

Cartier, 2018’de İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen Salon International de la Haute Horlogerie (SIHH) saat fuarında kaza yaptı. kredi: Dennis Balibus/Reuters

Lüks saat sitesinin kurucusu Benjamin Clymer’e göre, Crash hangi şekilde doğmuş olursa olsun, efsane yalnızca kültürel önbelleğine bir şeyler kattı. hodinky.

Bir görüntülü görüşmede “Ölümsüzleştirilen hikayenin çok çekici, harika, romantik ve çılgınca olduğunu düşünüyorum” dedi. “Sonra Cartier adı çift ünsüzlerle çarpıyor – sadece çalıyor.”

Bu ilk üretim çalışmasından yalnızca on iki saatin çıktığına inanılıyor. Crash’in düzensiz şekli, onu yapmayı zorlaştırıyordu ve Cartier’nin kendine özgü Romen rakamları ve kılıç şeklindeki ellerinin okunması zordu.

READ  Zelda BOTW2'nin adı şimdi Kingdom Tears, Mayıs'ta çıkıyor

The Broker, The Astronaut ve The Vampire: Sovyet saat koleksiyoncularının gizemli dünyasına adım atın

Brickell büyükbabasının “Crash’in ilk saati başımı çok ağrıttı,” dediğini aktarıyor. “Görüyorsunuz, güzel görünümlü bir tasarımla hepsi çok iyi, ama zamanı da göstermesi gerekiyordu! Kadran düzensiz olduğu için sayılar standart yerlerde değildi.”

Saat, anlık bir hit olmaktan çok uzaktı. İlk müşteriler arasında dönemin en büyük film yıldızlarından biri olan Stewart Granger vardı, ancak Brickell’e göre filmini “çok sıra dışı” olduğu için bir hafta içinde iade etti.

Yazar, e-posta yoluyla “Tasarımın o zamanlar özellikle yankı uyandırdığını düşünmüyorum” dedi ve o sırada “Cartier’in müşterileri için çok aşırı” olduğunu ekledi.

1978’de Cartier New Bond Caddesi mağazası. kredi: Evening Standard/Hulton Arşivi/Getty Images

Ancak, o zamanlar yalnızca Fransa ve İsviçre’den Cartier saatleri stoklayan şirketin Londra merkezi için önemli bir gelişmeydi. Clymer, Jean-Jacques’ın “gerçekten işleri ilerletmek istediğini” belirterek, olayın İngiliz şubesinin tasarım konusundaki itibarını sağlamlaştırmaya yardımcı olduğunu da sözlerine ekledi.

“Mühendislik açısından bakıldığında, oradaki her şeyden çok farklıydı.”

Fırlayan fiyatlar

İlk kazanın yaklaşık 1.000 $’a (bugünün parasıyla yaklaşık 9.000 $) satıldığına inanılıyor. Ancak model son yıllarda yeniden satış piyasasında değer kazandı.

2021’de 1970 yılına dayanıyor Cenevre’deki Sotheby’s müzayedesinde 806.000 CHF’den (908.000 $) fazla gelir elde ederek model için bir rekor kırdı. Bir yıldan kısa bir süre sonra, son derece nadir bulunan 1967 tarihli bir orijinal, 200 milyon dolara satıldığında yeniden rekor kırdı. 1,65 milyon dolardan fazla çevrimiçi saat müzayede sitesi Loupe aracılığıyla.

Sotheby’s London’da saat uzmanı olan Tom Heap’e göre, bu astronomik fiyatlar kısmen modelin koleksiyoncu pazarında nadir bulunmasına bağlanabilir. Cartier toplam sayıyı açıklamasa da uzmanlar bunun binler değil yüzler olduğuna inanıyor. Heep bir video görüşmesinde “ölçülemeyecek kadar küçük miktarlarda” mevcut olduklarını ekledi.

READ  DDR5-6800 ve DDR4-5333 bellek destekli monitöre sahip Intel Z790 anakartlar

Kris Jenner, amfAR Cannes 2019’a katılıyor. kredi: Gisela Schober/Alman Seçimi/Getty Images

İlk partiden sonra, Cartier sipariş üzerine çarpmalar üretmeye devam etti. Beyaz altın, pembe altın ve platinde yeni versiyonlar üretmeye devam etti (en önemlisi 1991’de sınırlı sayıda üretildi, ancak bu versiyonlar Cartier Paris’e ait ve genellikle eski Londra modellerinden daha ucuza satılıyor).

2018’de Cartier, 2018’de New Bond Street butiği aracılığıyla biri 18 ayar sarı altın kasalı ve diğeri pırlantalı beyaz altın setli iki yeni, sınırlı sayıda Crashes’i kullanıma sundu. Sırasıyla 27.000 € (30.000 $) ve 65.000 € (72.000 $) olarak makul fiyatlılar, ancak Hebb bunların çoğunlukla Cartier’in “birinci sınıf müşterileri” için tasarlandığını söyledi.

Kraliçe Victoria’dan Cardi B’ye, vintage saat ustası kendisini zamanın ruhu içinde nasıl buldu?

Ancak kıtlık tek başına fiyat artışını açıklayamaz. Heap, 10 yıldan daha kısa bir süre önce, şimdi birçok kez satacak olmalarına rağmen yaklaşık 60.000 £ (şimdi yaklaşık 65.000 $) karşılığında Crashes satın alma fırsatlarını geri çeviren satıcılarla konuştuğunu hatırlıyor. Bu arada Clymer, 2016 veya 2017’de koleksiyoner çevrelerinde yeniden ilgi görmesine rağmen, Crash’in beş yıl önce bile “çok arzu edilen” olmadığını söyledi.

Kanye West’in David Letterman’ın Netflix özel programında bir tane giydiği 2018’de dönüm noktasının geldiğini söyledi. Clymer, “Kredi verilmesi gereken yerde kredi vereceğim” dedi. “Bence onu tekrar haritaya koyan bir kaza geçiren Kanye West’ti.”

Yaratıcı Tyler, “Lumberjack” müzik videosunda bir Cartier Crush ceketi giymişti. kredi: Yaratıcı Tyler’dan

Sonraki ünlü onayları, fiyatların havaya uçmasına yardımcı oldu. Örneğin, Yaratıcı Tyler, o yıl Monako’daki bir Cartier saat müzayedesinde bir Crash takarken görülmeden önce, 2021 “Lumberjack” videosunda bir Crash takmıştı. Bu sırada “Sheets Creek” yıldızı Dan Levy, Met Gala’da bir tane giydi.

Heap, gelişmeyi ünlülerin bileklerinde yaygın olarak görülen “büyük, gösterişli elmas kaplı parçalara” bir panzehir olarak memnuniyetle karşıladı. “Deri kayışı ve kompakt kasasıyla elbise saati tarzına çok benziyor” diye ekledi. “Bence bu oldukça havalı.”

READ  Sony Xperia 5 IV, ciddi kamera özellikleriyle Ekim ayında geliyor

daha geniş yönler

Crash’in koleksiyonerler arasındaki çekiciliği, daha geniş estetik trendlere hitap edebilir. Belki de yeniden canlanan talihinin, yakın zamanda (ve gelecek) aşağıdakiler de dahil olmak üzere kurumlardaki sergilere konu olan Sürrealist harekete karşı yeniden ilgiyle çakışması tesadüf değildir. Metropolitan Sanat MüzesiVe Modern Tate ve Londra Tasarım Müzesi.

İki küratörün elinde bir gizem vardı. Dali’nin tablosu gerçekten onun için sıra dışı mıydı?

Jean-Jacques Cartier ve Emerson, Dali’nin 1931 tarihli The Persistence of Memory adlı tablosundan ne kadar derinden etkilendiler – eğer saatlerin seyrek bir manzaraya dönüşmüş gibi görünen ikonik görüntüsü tarihe karışabilirse. Her şeye rağmen Klemmer, saat yapımı ve genel olarak kültür arasındaki ilişkinin, lüks saatlerin ana akım bilinçte artan rolünü yansıttığına inanıyor.

“Önemli tüm kol saatleri artık üç yıl öncesine, Covid’den önce olduğundan çok daha fazla ilgi görüyor” dedi ve ekledi: “Yani (geniş kültürde) gerçeküstücülüğe yeniden ilgi duyulması gibi bir şey olduğunda, bu bir insanlar için çok daha kolay.” Bunu Cartier kazasıyla ilişkilendirin.

Jay-Z, “The Harder They Fall” un Londra galasına Cartier Crash ile katıldı. kredi: Carwai Tang/WireImage/Getty Images

Heap için, Crash’in koleksiyoncular arasındaki cazibesi, seri üretimi neredeyse imkansız olan “kusurlu ve çok organik” biçiminden de kaynaklanıyor olabilir.

“Neredeyse sıvı ya da sıvı hissi veriyor. Birini elinize aldığınızda hareket edecek ya da sallanacak gibi hissediyorsunuz” diye ekledi ve “Günümüzde pek çok slasher’ın aksine … bir insan. Bunda insan unsuru var. .”

Üst yazı: 1991 Cartier Crush, 2022’de müzayedede satıldı.

Devamını oku