Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

CDC, seyahat için ‘en yüksek’ risk kategorisine 1 hedef ekliyor

CDC, seyahat için ‘en yüksek’ risk kategorisine 1 hedef ekliyor

Marnie Hunter ve Forrest Brown, CNN

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Pazartesi günü seyahat için yüksek risk kategorisinde yeni bir varış noktası olarak yalnızca bir Hint Okyanusu ada ülkesi olan Mauritius’u ekledi.

Bahamalar, Jamaika ve Dominik Cumhuriyeti de dahil olmak üzere dokuz noktalı Karayip Denizi ve çevre adalara yönelik haftalık seyahat risk seviyesi güncellemeleri, iyi haberler getirdi – 4. seviyeden bir adım aşağı.

Son 28 günde 100.000 sakine karşı 500’den fazla vakanın kaydedildiği CDC, “Seviye 4: Hükümet-19 en yüksek” risk hedefini belirliyor.

Afrika’nın doğu kıyısında yer alan Mauritius, son zamanlarda haftalık vakalarda %180 artış kaydetti. Dünya Sağlık Örgütü istatistikleri. Yaklaşık 700 mil (1.100 km) Madagaskar’ın doğusunda, Mauritius daha önce Seviye 3’teydi.

Geçen hafta, Hong Kong, Yeni Zelanda ve Tayland 4. Seviyede eklendi.

İncelemek için, 14 Mart’ta 4. seviyeye yalnızca bir hedef eklendi:

Mauritius

Ocak ayının sonundan bu yana küresel vakalarda yaşanan düşüşün ardından, KİM 7 Mart haftasında dünya çapında vakalarda artış görüldü.

CDC: 4. Seviye koltuklardan kaçının

Şu anda Seviye 4’te yaklaşık 125 koltuk var. Şubat ayında 140 koltuğa ulaştığından bu yana “en yüksek” risk kategorisindeki koltuk sayısı azalmış olsa da, Seviye 4 kategorisinde hala diğer tüm kategorilerden daha fazla koltuk var.

CDC, Seviye 4 ülkelerine seyahat etmekten kaçınmanızı tavsiye eder. Seyahat sağlık bildirimleri için CDC sınırları, öncelikle hedef başına Devlet-19 vakalarının sayısına dayanmaktadır.

CDC, Amerika Birleşik Devletleri’ni tavsiye listesine eklemedi, ancak ajans tarafından 14 Mart’ta renk kodlu Seviye 4 oldu. Seyahat tehlike seviyeleri haritası.

Aruba, Brezilya, Kanada, Mısır, Fransa, Yunanistan, Peru ve İspanya 4. en popüler turistik yerlerdir. Birleşik Krallık, Temmuz 2021’den beri orada.

READ  BM insan hakları şefi Venezuela'da siyasi ve yargı reformu çağrısında bulundu

Herhangi bir küresel hedef için CDC’nin risk seviyelerini görüntüleyebilirsiniz. Seyahat Önerileri sayfası.

içinde Kapsamlı seyahat rehberliğiCDC, tam olarak aşılanana kadar tüm uluslararası seyahatlerden kaçınmanızı önerir.

3. seviyedeki değişiklikler

Seviye 3 “yüksek” risk türü – son 28 günde 100.000 kişi başına 100 ila 500 vakanın olduğu yerler için geçerlidir – Pazartesi günü dokuz ekleme gördü – tüm adalar Karayipler ve Atlantik’te yoğunlaşmıştır.. Onlar:

Küba
Bahamalar
Britanya Virjin Adaları
Dominik Cumhuriyeti
Jamaika
Saint Kitts ve Nevis
Saint Vincent ve Grenadinler
Sint Morton
Turks ve Caicos Adaları

Hepsi daha önce Seviye 4’te listelenmişti.

Seviye 2, 1 ve bilinmeyen

Son 28 gün içinde, 100.000 sakin başına 50 ila 99 Govit-19 hastası, “Seviye 2: Govit-19 orta” statüsünü taşıyan yerler buldu. 14 Mart’ta 2. Seviye için dört yeni giriş:

kruvaziyer gezisi
போ Gabon
Kırgızistan
Zambiya

Hepsi daha önce Seviye 3’te listelenmişti. Sevkiyat, daha önce Şubat ayının ortalarında Seviye 4’ten Seviye 3’e düşürüldü ve şimdi Seviye 2’de “orta” bir risk olarak kabul ediliyor.

“Seviye 1: Hükümet-19 Azalması”nda olmak için, son 28 günde 100.000 kişi başına 50’den az yeni vaka olması gerekir. Pazartesi günü on bir konum 1. Seviyeye taşındı:

Angola
Burkina Faso
Komorlar
Cibuti
Ekvator Ginesi
Liberya
Mali
Moritanya
பா Sabha
• Sao Tome ve Principe
Senegal

Şu anda Afrika dışında 1. Seviyede listelenen yerler Çin, Tayvan ve küçük Karayip adası Sabah’tır.

Son olarak, CDC’nin bilgi eksikliği nedeniyle “bilinmeyen” risk altında olduğu yerler vardır. Genellikle, ancak her zaman değil, bunlar küçük, uzak yerler veya devam eden savaş veya huzursuzluk yerleridir. CDC yeni bir şey yapmadı Pazartesi bölümüne eklendi.

READ  Grand Turk'teki yolcu rıhtımı, Fiona Kasırgası'ndan sonra hasar gördü

Tanzanya, Kamboçya ve Makao Şu anda Bilinmeyen kategorisinde listelenen en çok ziyaret edilen yerler. CDC, tehlikeleri bilinmediği için bu yerlere seyahat etmemeyi tavsiye ediyor.

Bir tıp uzmanı risk seviyelerini tartıyor

CNN tıp araştırmacısı Dr. Lena Wen’e göre, bulaşma oranları gezginler için kişisel risk hesaplamaları için “bir rehber”.

Şubat ayının ortalarında Wen, “İnsanların tıbbi durumlarına ve Covit-19 söz konusu olduğunda risk toleranslarına göre kendi kararlarını vermeleri gereken bir salgın aşamasına giriyoruz” dedi.

“Seviye 4’ün Govt-19’un sosyal yayılımının yüksek olduğu yer olduğunu açıklamanız gerekiyor. Yani giderseniz, korona virüsü ile enfekte olmanız daha olasıdır ”diyor Washington Üniversitesi’ndeki George Milk Enstitüsü Halk Sağlığı Okulu’nda acil durum doktoru ve sağlık politikası ve yönetimi profesörü Wen.

Wen, bazılarının kendileri için riskin çok yüksek olduğuna karar vereceklerini söyledi. “Diğerleri, ‘Aşı oldum ve teşvik edildiğim için bu riski almaya hazırım’ diyecek.

Wen, “Yani bu gerçekten kişisel bir karar olmalı. Artık insanlar CDC’nin farklı seviyeleri sosyal transfer oranlarına göre sınıflandırdığını anlıyor, temelde sadece bu,” dedi. “Kişisel koşulları dikkate almıyorlar.”

Seyahat için ek hususlar

Wen’e göre, döviz kurlarına ek olarak ağırlık oluşturan başka faktörler de var.

Wen, “Döviz kurları bir rehberdir” dedi. “Bir diğeri, varış noktasında almanız ve izlemeniz gereken önlemler ve üçüncüsü, oraya vardığınızda yapmayı planladığınız şeyler.

“Birçok çekici yeri ziyaret etmeyi ve kapalı barlara gitmeyi planlıyor musunuz? Bu, bütün gün kumsalda uzanıp başka kimseyle tanışmamayı planladığınız bir yere gitmekten çok farklı. Bu çok farklı. Bunlar çok farklı risk seviyeleridir.”

Wen, aşılanmamış yolcuların hastalanma ve Covit-19’u başkalarına bulaştırma olasılıklarının daha yüksek olduğu için aşılamanın seyahat için en önemli güvenlik faktörü olduğunu söyledi.

READ  Rusya'nın Avrupa'ya Boru Hattı Gazı İhracatı Arttı

“Aşı olmayanlar yüksek risk altındadır ve bu aşamada aslında seyahat etmemelidir” dedi.

İnsanlar N95, KN95 veya KF94 gibi yüksek kaliteli maskeler takmalı – aşı durumu bilinmeyen insanlarla kalabalık kapalı ortamlarda bile her zaman.

Evden pozitif bir testi bitirirseniz ne yapacağınızı düşünmek de önemlidir. Nerede kalacaksın ve eve dönmek için testi almak ne kadar kolay olacak?

CNN-Tel
& © 2022 Cable News Network, Inc., bir WarnerMedia Şirketi. Her hakkı saklıdır.

En iyi görüntü: 3 Kasım 2021’de Mauritius’un batı kıyısındaki Flic en Flac plajı. (Fotoğraf: Getty Images, Laura Morosoli / AFP)