Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Mescadian Türkleri onlara katıldıkça, Türk vatandaşları 15K’da sınır dışı edildi.

Mescadian Türkleri onlara katıldıkça, Türk vatandaşları 15K’da sınır dışı edildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus işgalinin başlamasından bu yana Ukrayna’dan sınır dışı edilen Türk vatandaşlarının sayısının 14.824’e ulaştığını ve Pazartesi günü 172 Türk vatandaşının Ukrayna’dan ayrıldığını duyurdu.

குழுavuşoğlu, Twitter’da bir grup yeni vatandaşın Kiev, Lviv, Chernivtsi, Karkiv, Poltava, Bila Tserkva ve Konotop’tan ayrıldığını söyledi. Bila Sergwa, Lviv ve Çernivtsi’den 130 kişinin trenle, 42 kişinin ise Kharkiv, Boltawa ve Konotop’tan otobüs ve minibüslerle tahliye edildiğini kaydetti.

Çavuşoğlu, “Tahliye ettiğimiz vatandaşlarımızın sayısı 14.824’e ulaştı. Kazasız belasız yolculuklar dilerim” dedi.

Bu arada Ukrayna’dan kovulan bir grup Meskadya Türkü de Erzin’e yerleşti.

Çoğu Türk vatandaşı olan Mescadian Türkleri, 2015 yılında Ukrayna’dan gruplar halinde getirilmiş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Erzin’in Üzümlü ilçesine yerleşmiş ve bir kısmı daha sonra Ukrayna’ya dönmüştür. Rus işgalinin başlamasının ardından, Dışişleri Bakanlığı’nın düzenlediği beş günlük ziyaretin ardından doğudaki Erzin’in மாகாணzümlü ilçesindeki evlerine döndüler. Mescadian Türkleri yakınları tarafından karşılandı.

Ukrayna’daki mevcut durumla ilgili konuşan Ruslan Gaya, “Devletimize (Türkiye) çıkışı düzenlediği için minnettarım” dedi.

Bu hareket ve yerinden edilme, Meskadya Türklerinin yaşam gerçeğini yansıtmaktadır. 1944’te, Türkleri Karadeniz kıyılarından tahliye etmek amacıyla Sovyet lideri Joseph Stalin tarafından vatanlarından – Gürcistan’ın Mesquite bölgesinden – sınır dışı edildiler. Sınır dışı edilmeden önce ve sonra ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kaldılar. Bu dönemde ağırlıklı olarak üç ülkeye göç ettiler: Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan. Ancak 1989’da Özbekistan’da etnik çatışma patlak verdiğinde, bazıları başka bir yerinden edilme yaşadı ve 1990’larda doğu Ukrayna’ya taşındılar. Bazıları hayatlarında üç sürgün gördü, diğerleri iki bölünme yaşadı.

Türkiye ve Rusya Mariupol emisyonlarını koordine ediyor

Türk Savunma Bakanlığı kaynakları Salı günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Mariupol tahliye çabalarını Rusya Savunma Bakanlığı ile koordine ettiğini söyledi.

READ  Panar: Türkler siyasi nedenlerle Sümela Manastırı'ndaki kutlamayı hedef aldı

Kaynaklar, Rusya’nın Türkiye ile çalışma ve koordinasyon çalışmalarının ardından yollardaki mayınları temizlediğini ve Ukrayna şehrine insani yardım koridorları ve otobüs ve kamyon girişlerinin açılması için çalışmaların sürdüğünü söylüyor.

Kaynak, “Rusya Savunma Bakanlığı’nın güvenlik durumu değerlendirmesine dayanarak, vatandaşlarımızın Mariupol’dan bir an önce tahliye edilmesini bekliyoruz” dedi.

Mariupol’dan tahliyeyle ilgili konuşan Çavuşoğlu, Lviv’den 2, Odessa’dan 1 otobüs hareket edeceğini söyledi. “Lavrov gece yarısı beni aradı ve Mariupol’dan tahliyeyi bekliyorduk” dedi.

Roket Cuma günü şu anda 30 Türk’ün yaşadığı bir camiden 700 metre (2,297 ft) düştü.

Camide bulunanlarla birlikte 86 Türk vatandaşı da şehirden tahliye edilmeyi bekliyor.

Belediye başkanı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Rus birliklerinin Ukrayna’nın stratejik liman kenti Mariupol’u kuşattığını duyurdu.

Azak Denizi’nde yaklaşık 450.000 nüfusa sahip Mariupol’un ele geçirilmesi, Ukrayna’nın ilhak edilen Kırım ve Donbass’tan deniz erişim ve ilhak birliklerine ciddi bir darbe vuracağı için Rus kuvvetleri için büyük bir ödül teşkil ediyor.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya karşı savaşa başlamasından bu yana, 2,5 milyondan fazla insan diğer ülkelere kaçtı ve yaklaşık 2 milyon kişi yerinden edildi.

BM, Ukrayna’da en az 564 sivilin öldüğünü ve 982 sivilin yaralandığını söyledi.

Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkeler Moskova’ya yaptırım uygularken, birçok şirket ve küresel marka Rusya’daki faaliyetlerini askıya aldı.

Günlük Sabha Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada olup bitenlerden haberdar olun.

Gruptan istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartlarına tabidir.