Mart 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

CEO’ların iyimser talep tahminlerine rağmen havayolu hisseleri düşüyor

  • Havayolu hisseleri daha geniş pazardan daha iyi performans gösterdi.
  • Hareket, düşük perakende tüketici harcamalarını ve diğer yatırımcı endişelerini takip ediyor.
  • Havayolu yöneticileri, 2023’teki seyahat talebi konusunda iyimserdi.

9 Mart 2023’te Virginia, Arlington’daki Ronald Reagan Washington Ulusal Havaalanında bir JetBlue uçağı.

Stephanie Reynolds | AFP | Getty Resimleri

Havayolu hisseleri, bazı bankaların istikrarına ilişkin endişeler ve tüketici harcamalarında yavaşlama olduğunu gösteren yeni veriler nedeniyle piyasanın genel olarak düşmesiyle Çarşamba günü düştü.

Çoğu ABD havayolu şirketini içeren NYSE Arca Havayolu Endeksi, geçen Haziran’dan bu yana en büyük bir günlük yüzde düşüşünü gerçekleştirme yolunda Çarşamba öğleden sonra yaklaşık %6 düştü. S&P 500’de bir düşüşün üzerindesiniz.

Havayolu yöneticileri, Salı günü bir JPMorgan endüstri konferansında, eğlence amaçlı seyahatlerin hala ön planda olduğu artan maliyetlere rağmen 2023’te güçlü talep ve kazanç beklediklerini söylediler. Hava yolculuğuna yönelik tüketici iştahı geçen yıl arttı ve daha yüksek fiyatlar havayollarının karını artırdı.

Ancak taşıyıcılar, yakıt ve işçilik gibi daha yüksek giderler gibi yakın vadede sorunlara da işaret ettiler. Pazartesi günü United Airlines, potansiyel yeni bir sözleşme denemesinde ilk çeyrek zararını tahmin etti ve bu yılın başlarında, seyahat için geleneksel olarak yavaş bir dönem olan, beklenenden daha zayıf talep.

Bazı yöneticiler, karlı iş seyahatlerinin, müşterilerin iş seyahatlerini geleneksel programlar yerine eğlence ile karıştırmasına olanak tanıyan daha hibrit iş modelleri nedeniyle değişmekte olduğunu söyledi.

JetBlue Airways CEO’su Robin Hayes konferansta “İş seyahatinin değiştiğini düşünüyorum” dedi. “Eskiden sabah 6’da kalkıp akşam 8’de döndüğün o günlük geziler… artık bunu yapmayacaksın.”

Hayes, bunun ağdaki değişimler anlamına geldiğini söyledi.

“Harika bir fikir olduğunu düşündüğümüz için Boston LaGuardia’dan 15 takım bulduk. Öyle olmadığı ortaya çıktı” dedi. “Ve bu şimdi yıl sonuna kadar dokuz ya da on olacak.”

READ  En İyi Noel Sonrası Satışları 2022 - 79 Dolardan Başlayan Akıllı TV'ler, 799 Dolardan Başlayan MacBook'lar

Delta Air Lines CEO’su Ed Bastian, kurumsal seyahatin pandemi öncesi seviyelerin %80’inden fazlasını geri kazandığını söyledi.

Konferansta “Sektördeki ve dışındaki birçok CEO arkadaşıma söylediğim gibi, çalışanlarınızın nerede olduğunu biliyorum. Ofiste olmayabilirler ama onları uçaklarımda bulabilirsiniz” dedi. “Ve bunun nedeni yeni çalışma şekli, yeni hibrit, yeni hareketlilik. Ve bunun değiştiğini düşünmüyorum.”