Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Credit Suisse’in piyasa kargaşasından korkmasıyla Japon banka hisseleri düştü

Credit Suisse’in piyasa kargaşasından korkmasıyla Japon banka hisseleri düştü

Hong Kong (CNN) Banka hizmetleri stokta Japonya Credit Suisse’deki sorunların endişeleri artırmasıyla Perşembe günü düştü bankacılık sorunları tüm dünyaya yayıldı.

Perşembe sabahı, Japon borç verenleri takip eden öncü bir gösterge olan Japonya’nın Topix Banks Endeksi %6,4 düştü. Sonra bazı kayıpları azalttı ve bu son ticaretti. %4,3 minimum. Endeks bu hafta şu ana kadar %8’den fazla değer kaybetti.

Güney Kore’de büyük borç verenler Shinhan Financial Group ve KB Financial Group sırasıyla %1,7 ve %0,7 düştü.

Japon Nikkei 225 erken ticarette %2,2’ye kadar düştü. En son %1,2 düşüşle işlem görüyordu. Kore Kospi Endeksi %1,4 düştü, ancak daha sonra tüm kayıpları tersine çevirdi ve alım satıma geçti.

Kore wonu, yatırımcıların dolar gibi geleneksel güvenli liman para birimlerine yönelmesiyle sabah ticaretinde yaklaşık %1 düşüşle ABD doları karşısında keskin bir şekilde zayıfladı.

İsviçre merkez bankasının Çarşamba günü Credit Suisse’e mali destek sağlamaya hazır olduğunu açıklamasından saatler sonra, kuşatma altındaki mega banka, yatırımcılara ayakta kalmak için gereken likiditeye sahip olduğu konusunda güvence vermeyi umarak teklifi kabul etti.

Credit Suisse, İsviçre Ulusal Bankası’ndan 50 milyar İsviçre frangı (53,7 milyar dolar) kadar borç alacağını söyledi. Banka, krediyi “likiditeyi proaktif olarak artırmak için belirleyici bir önlem” olarak nitelendirdi.

Avrupa ve New York’ta bankacılık hisseleri bundan sonra Çarşamba günü düştü Credit Suisse’in hisseleri %30’a varan düşüşle, iki ABD bankasının bir hafta içinde hızlı bir şekilde batmasının ardından zaten sersemlemiş olan yatırımcıları alarma geçirdi.

READ  Goldman şimdiye kadarki en büyük kariyer turlarından birine çıkıyor