Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çevre Sağlığı Departmanı Grand Turk, Margaritaville’de gıda işleyicilerine eğitim veriyor

Çevre Sağlığı Departmanı Grand Turk, Margaritaville’de gıda işleyicilerine eğitim veriyor
Çevre Sağlığı Departmanı (EHD), Margaritaville personeli için ilk büyük ölçekli gıda personeli eğitim oturumunu 6 Eylül 2023’te Grand Turk’teki Carnival Cruise Center’da gerçekleştirdi.

Aşçılar, barmenler ve garsonlardan 75 kişi katıldı. Katılımcılar gıda kaynaklı hastalıklar, çapraz bulaşma ve el yıkamanın önemi gibi konularda bir resepsiyon ve tartışma gerçekleştirdiler. EHD’nin eğitim programlarının geliştirilmesiyle toplumla bütünleşmesi nedeniyle bu heyecan verici bir başlangıç.

Gıda hizmeti endüstrisi son birkaç yılda önemli ölçüde değişti ve bu değişimle birlikte birçok zorluk da beraberinde geldi. Evde yemek hazırlamak yerine gıda işletmelerinden gıda satın alan bireylerin sayısında ciddi bir artış yaşandı. Yeme içmeye yapılan bu vurguyla birlikte, halk için çok çeşitli yüksek kaliteli yiyecekleri güvenli bir şekilde hazırlamak ve pişirmek için yemek hizmeti endüstrisine daha fazla önem verilmektedir.

Kaliteli ve güvenli gıda hazırlamanın zorluğu, iyi eğitimli ve bilgili yemek servisi personeliyle başlar. Bu kurs, yiyeceklerin güvenli bir şekilde hazırlanmasında, pişirilmesinde, saklanmasında ve saklanmasında önemli rol oynayan bileşenlere odaklanarak bu zorluğun üstesinden gelmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Gıda işleyicilerine, tehlikeleri açık ve net bir şekilde tanımlayabilmeleri ve gıda kaynaklı hastalıkları önlemek için uygun prosedürleri uygulayabilmeleri için gerekli bilgiler sağlandı.

Eğitim girişimi hakkında yorum yapan Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanı Shawn D. Malcolm, gıda güvenliği ve sanitasyonun yarı zamanlı bir iş olmadığını kaydetti. Yemek hazırlayanların ve aşçıların günlük sorumlulukları. Ancak bu zorluğa gerçek anlamda çözüm bulmak için, gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesi ortak hedefi doğrultusunda endüstri ve sağlık otoriteleri arasında işbirlikçi bir ortaklığın sürdürülmesi gerekmektedir.

Bakanlığın hedefi, adalarda güvenli gıda işleme için tutarlı bir standart oluşturmaktır; bu sayede gıda işlemekle görevli tüm kişilerin EHD tarafından sertifikalandırılması gerekir. Bakanlığın bulunmadığı durumlarda, Bakanlık eğitimi destekleyecek onaylı kuruluşların bir listesini sağlayacaktır. Eğitimin başarıyla tamamlanması halinde sertifika verilmektedir ve sertifikasyon süresi uluslararası standartlara göre 2 yıldır.

READ  hesaplı Türk Almanya'ya alimnadi

EHD bu fırsattan yararlanarak, restoranlar ve catering/özel şef hizmetleri de dahil olmak üzere gıda işletmelerinin tüm işletmecilerini, gelecekte tüm gıda işleyicilerinin Çevre Sağlığı Departmanı gıda işleyicisi sertifikasyonu almaları gerekeceği konusunda bilgilendirmek ister. Her ayın ilk ve son çarşamba günü düzenlenen eğitim oturumlarına kayıt ücreti kişi başı 50 ABD dolarıdır.

Daha fazla bilgi için 338-2143/44 numaralı telefondan Çevre Sağlığı Departmanı ile iletişime geçin.