Eylül 26, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Chapek CEO olarak kovulduktan sonra Disney, Robert Iger’ı eski durumuna getirdi

Chapek CEO olarak kovulduktan sonra Disney, Robert Iger'ı eski durumuna getirdi

Walt Disney Company’nin yönetim kurulu, çalkantılı bir yılın ardından Pazar günü Bob Chapek’i CEO olarak görevden aldı ve Robert A. Iger’in iki yıllık bir dönem için hemen geçerli olmak üzere şirketin başına geçeceğini söyledi.

Yönetim kurulu başkanı Susan Arnold yaptığı açıklamada, “Hizmetlerinden dolayı Bob Chapek’e teşekkür ediyoruz” dedi. “Yönetim Kurulu, Disney’in giderek daha karmaşık bir endüstri dönüşümü dönemine girerken, Bob Iger’in bu önemli dönemde şirkete liderlik edecek benzersiz bir konuma sahip olduğu sonucuna vardı.” Disney’in yönetim kurulunun bu Aralık ayında New York’ta şahsen toplanması planlanıyor.

Bay Iger’in Disney’in üst düzey liderlik ekibinin “derin saygısına” sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

71 yaşındaki Bay Iger yaptığı açıklamada, “bu büyük şirketin geleceği konusunda son derece iyimser olduğunu ve Yönetim Kurulu’nun ondan CEO olarak geri dönmesini istemesinden memnun olduğunu” söyledi. Bay Iger, 2005 ile 2020 yılları arasında Disney’i CEO olarak yönetti. Bu noktada şirketin günlük yönetimini, CEO olarak kalırken özenle seçtiği halefi Bay Chapek’e devretti. Bay Egger, Ocak ayında şirketten tamamen ayrıldı.

Bay Chapek’e yorum için ulaşılamadı.

Bay Iger’in şok edici eski durumuna getirilmesi ve Bay Chapek’in görevden alınması, 8 Kasım’da feci bir kazanç duyurusunun hemen ardından gelir. 1,5 milyar dolar kayıp yeni başlayan yayıncılık bölümünde, önceki yıl 630 milyon dolardan arttı. Bay Chapek, Disney+ için artan üretim, pazarlama ve teknoloji maliyetlerinin “zirve” kayıplara katkıda bulunduğunu söyledi.

Disney hisseleri ertesi sabah yüzde 12 düştü, çünkü kısmen yatırımcılar – ve Disney’deki birçok kişi – analistlerle bir konferans görüşmesinde kazanç raporunu tartışırken Bay Chapek’in mutlu tavrından etkilendi. Bay Chapek’in davranışı pek çok kişiyi şok etti.

Hemen, CNBC sunucusu Jim Cramer, programıyla ilgili yorumlar sırasında Chapek’in kovulmasını istemeye başladı. Cuma günü, Bay Cramer, Bay Chapek’in “büyük bir şirketi yönetmekten aciz olduğunu” ve “Disney’de yeni birine ihtiyacımız olduğunu” söyledi.

READ  Southwest Airlines'ın aksaması müşterileri mahsur bıraktı ve çağrı merkezleri sular altında kaldı

Bay Cramer, “Bilanço cehennemden gelen bilançodur” diye ekledi.

62 yaşındaki Bay Chapek, Şubat 2020’de oldukça popüler olan CEO’nun yerini alarak CEO olarak atandı. Bay Egger. Teslimat sorunsuz gitmedi. Koronavirüs pandemisi, Bay Chapek’i şirketin çoğunu kapatmaya zorladı. Bu yıl, Bay Chapek birbiri ardına, bazıları kendi yarattığı krizlerle karşı karşıya kaldı.

Mart ayında Disney, Florida’nın Cumhuriyetçi valisi Ron DeSantis ile üçüncü sınıfa kadar sınıfta cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği tartışmalarını yasaklamayı amaçlayan yasa hakkında hararetli bir tartışmaya girdi. Bay genç adam taraf tutmamaya çalıştım İlk başta, en azından alenen, bu da bir görünüme yol açtı. çalışan isyanı. Bay Chapek daha sonra yasa tasarısını kınadı ve sağcı figürlerin “Disney’i uyandırın” diye haykırmasıyla siyasi bir yangın fırtınası başlattı.