Eylül 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Chatbot’lar: uzun ve karmaşık bir tarih

Chatbot'lar: uzun ve karmaşık bir tarih
Yaygın olarak ilk sohbet robotu olarak tanınan Eliza, bugün benzer hizmetler kadar çok yönlü değildi. Doğal dili anlamaya dayanan program, anahtar kelimelere yanıt verdi ve ardından diyaloğu kullanıcıya geri verdi. Ancak, Elisa’yı yaratan MIT’deki bilgisayar bilimcisi Joseph Weisenbaum’un yazdığı gibi Araştırma kağıdı 1966’da “Elisa’nın (şu anki el yazısıyla) insan olmadığına bazı insanları ikna etmek çok zordu.”

2008 MIT ölüm ilanına göre, Weizenbaum için bu gerçek bir endişe kaynağıydı.Elisa ile etkileşime girenler, bunun bir bilgisayar programı olduğunu bile bile kalplerini ona açmaya istekliydiler. “Eliza, başka bir şey değilse bile, anlama yanılsamasını yaratmanın ve sürdürmenin ne kadar kolay olduğunu gösteriyor ve böylece belki de yargıda bulunuyor. Weisenbaum 1966’da “Güvenilirliği hak ediyor” diye yazmıştı. “Orada gizlenen belirli bir tehlike var.” Kariyerinin sonunu makinelere çok fazla sorumluluk verme konusunda uyararak geçirdi ve yapay zekanın sadık bir felsefi eleştirmeni oldu.

Ondan önce bile, yapay zeka ve makinelerle olan karmaşık ilişkimiz “Her” veya “Ex-Machina” gibi Hollywood filmlerinin olay örgülerinde açıkça görülüyordu. Alexa veya Siri gibi.

Çağdaş sohbet robotları, beklendiği gibi çalışmadıklarında veya eğitilmiş oldukları kusurlu insan konuşmasını taklit etmede çok iyi olduklarında, ırkçı ve kışkırtıcı yorumlar yapmaya başladıklarında, kullanıcılardan güçlü duygusal tepkiler de alabilirler. Uzun sürmedi, örneğin Meta’daki yeni chatbot Kullanıcılarla yapılan görüşmelerde büyük ölçüde yanlış siyasi yorumlar ve Yahudi aleyhtarı ifadeler yayınlayarak bu ay bazı tartışmalara yol açmak.
Bununla birlikte, bu teknolojinin savunucuları, müşteri hizmetleri işlevlerini düzene sokabileceğini ve çok daha geniş bir endüstri yelpazesinde verimliliği artırabileceğini savunuyorlar. Bu teknoloji dijital asistanlara güç sağlıyor ve çoğumuz onu her gün müzik çalmak, teslimat siparişi vermek veya ev ödevlerini kontrol etmek için kullandık. Bazıları, yalnız, yaşlı veya izole edilmiş kişilere rahatlama sağlayan bu sohbet robotları için bir argüman da sunuyor. En azından bir kere Başlat Yüklenen sohbetlere dayalı bilgisayar tarafından oluşturulan kopyalar oluşturarak ölen akrabaları hayatta tutmak için bir araç olarak kullanacak kadar ileri gitti.

Bu arada, diğerleri, AI destekli sohbet robotlarının arkasındaki teknolojinin, bazılarının istediğinden daha sınırlı kaldığı konusunda uyarıyor. New York Üniversitesi’nde yapay zeka araştırmacısı ve fahri profesör olan Gary Marcus, “Bu teknolojiler insanları taklit etmede gerçekten iyi ve insan gibi görünüyorlar, ancak derin değiller” dedi. “Bu bir taklit, bu sistemler, ama çok yüzeysel bir taklit. Ne hakkında konuştuklarını gerçekten anlamıyorlar.”

READ  Kripto para madencileri daha ucuza GPU satıyor

Ancak, bu hizmetler hayatımızın daha fazla köşesine yayıldıkça ve şirketler bu araçları daha da özelleştirmek için adımlar atarken, onlarla olan ilişkilerimiz de giderek daha karmaşık hale gelebilir.

Chatbotların evrimi

Sanjeev b. Khodanpour, okuldan mezun olurken Eliza ile sohbet ettiğini hatırlıyor. Teknoloji endüstrisindeki tarihsel önemine rağmen, sınırlarını görmenin uzun sürmediğini söyledi.

Teorik bilişim yöntemlerini insan dili teknolojilerine uygulama konusunda uzman ve Johns Hopkins Üniversitesi’nde profesör olan Khodanpour dedi.

Elisa'nın mucidi Joseph Weisenbaum, Mayıs 2005, Paderborn, Almanya'daki Bilgisayar Müzesi'nde bir bilgisayarın masaüstünde oturuyor.
1971’de Stanford Üniversitesi’ndeki psikiyatrist Kenneth Colby, paranoyak bir şizofren taklit etmesi gerektiği için “Barry” adını verdiği başka bir erken konuşan robot geliştirdi. (New York Times 2001 ölüm yazısı Colby için, araştırmacılar Elisa ve Barry’yi bir araya getirdiğinde devam eden renkli bir sohbeti içeriyordu.)

Ancak bu araçlardan bu yana geçen on yıllarda, “bilgisayarlarla konuşma” fikrinden uzaklaşıldı. Khodanpour, bunun “sorunun çok zor olduğu ortaya çıktığı için” olduğunu söyledi. Bunun yerine, odak noktası “hedef odaklı diyalog” a kaydı.

Yeni Meta sohbet robotunun rahatsız edici bir şey söylemesi uzun sürmedi

Farkı anlamak için şu anda Alexa veya Siri ile yaptığınız konuşmaları düşünün. Genellikle bu dijital asistanlardan bilet alma, hava durumunu kontrol etme veya bir şarkı çalma konusunda yardım istersiniz. Bilgisayar bilimcilerinin bilgisayarların insan dilini tarama yeteneğinden yararlı bir şey çıkarmaya çalıştıkları için, bu hedefe yönelik diyalog, akademik ve endüstri araştırmalarının ana odağı haline geldi.

Khodanpour, daha önceki sosyal sohbet programlarında kullanılana benzer teknolojiler kullanırken, “Onlara gerçekten chatbot diyemezsiniz. Onlara sesli asistanlar veya sadece belirli görevlerde size yardımcı olan dijital asistanlar diyebilirsiniz” dedi.

İnternetin yaygın olarak benimsenmesine kadar bu teknolojide onlarca yıldır “sessizlik” olduğunu da sözlerine ekledi. Khodanpour, “Büyük atılımlar muhtemelen bu bin yılda geldi.” Dedi. “Rutin görevleri yerine getirmek için bir tür bilgisayarlı aracıyı başarıyla kullanan şirketlerin ortaya çıkmasıyla birlikte.”

Alexa gibi akıllı hoparlörlerin ortaya çıkmasıyla, insanların cihazlarla konuşması daha yaygın hale geldi.

Khodanpour, “İnsanlar çantaları kaybolduğunda her zaman üzülür ve uğraştıkları insan müşteriler tüm bu olumsuzluklardan her zaman strese girer, bu yüzden ‘Bir bilgisayara verelim’ dediler” dedi. Bilgisayarda ne istersen bağırabilirsin, tek bilmek istediğin ‘Kart numaran var mı sana çantanın nerede olduğunu söyleyeyim mi? “

Örneğin 2008’de Alaska Airlines, Jane, gezginlere yardım eden dijital bir asistan. Bu araçları insanlaştırma eğilimimizin bir işareti olarak, erken inceleme The New York Times’daki hizmet hakkında şunları söyledi: “Jane sinir bozucu değil. Web sitesinde nazik bir gülümsemeyle genç bir esmer olarak tasvir ediliyor. Sesinde uygun tonlamalar var. Bir soru yazın ve akıllıca yanıtlar. Onunla yolculuk, diyelim ki hantal bir bar resepsiyon hattı, kibarca işe geri dönmeyi önerir.)

Sosyal sohbet programlarına ve sosyal sorunlara geri dön

2000’li yılların başında, araştırmacılar, insanlarla uzun bir sohbet gerçekleştirebilecek sosyal sohbet robotlarının gelişimini yeniden gözden geçirmeye başladılar. Genellikle internetten gelen büyük veri yığınları üzerinde eğitilen bu sohbet robotları, insanların konuşma şeklinin çok iyi simülasyonları olmayı öğrendi – ama aynı zamanda internetin en kötülerinden bazılarını tekrarlama riskini de taşıyorlar.

Örneğin, 2015’te Microsoft’un Tay adlı bir AI sohbet robotuyla yaptığı genel deney parçalanmış ve yanmış 24 saatten kısa sürede. Tay bir genç gibi konuşmak için tasarlandı, ancak kısa süre sonra Microsoft’un onu kapattığı noktaya kadar ırkçı ve nefret dolu yorumlar yapmaya başladı. (Şirket, Tay’ı bazı rahatsız edici yorumlar yapması için kandırmak için insanlar tarafından koordineli bir çaba olduğunu da söyledi.)

Microsoft, “Tay ile ne kadar çok konuşursanız, o kadar akıllı olursunuz, böylece deneyim sizin için daha kişiselleştirilebilir” dedi.

READ  Blizzard, yeni Warcraft mobil oyunuyla kaos getiriyor

Bu nakaratlar, bu ayın başlarında piyasaya sürülen Meta BlenderBot3 dahil olmak üzere herkese açık sohbet robotları yayınlayan diğer teknoloji devleri tarafından tekrarlanacak. Meta chatbot yanlış bir şekilde Donald Trump’ın hâlâ başkan olduğunu ve diğer tartışmalı sözlerin yanı sıra seçim hırsızlığına dair “kesinlikle çok fazla kanıt” olduğunu iddia etti.

BlenderBot3 ayrıca bir bottan daha fazlası olduğunu iddia etti.. bir konuşmada “hayatta ve bilinçli olduğum gerçeği beni artık insan yapıyor” iddiasında bulundu.

Meta'nın yeni sohbet robotu BlenderBot3, kullanıcıya aslında neden insan olduğunu açıklıyor.  Ancak, sohbet robotunun kışkırtıcı açıklamalar yaparak tartışma yaratması uzun sürmedi.

Eliza’dan bu yana meydana gelen tüm ilerlemelere ve bu dil işleme programlarını eğitmek için çok miktarda yeni veriye rağmen, New York Üniversitesi profesörü Marcus, “Güvenilir ve güvenli bir sohbet robotu oluşturabileceğiniz benim için net değil. “

şehitlik 2015 “M” lakaplı Facebook Projesi Bir robotik kişisel asistanın, şirketin Siri ve Alexa gibi hizmetler için metin yanıtı olması gerekiyordu. Marcus, “Fikir, romantik bir akşam yemeği sipariş etmenize ve müzisyenlerin sizin için çalmasına ve çiçek dağıtmasına yardımcı olacak bu evrensel asistan olacaktı – Siri’nin yapabileceğinden çok uzak, dedi. Bunun yerine, hizmet, hayal kırıklığı yaratan bir dönemin ardından 2018’de kapatıldı.

Öte yandan, Khodanpur potansiyel kullanım durumları konusunda iyimserliğini koruyor. “AI’nın insanları bireysel düzeyde nasıl güçlendirebileceğine dair tüm bu görüşe sahibim” dedi. “Robotumun alanımdaki tüm bilimsel makaleleri okuyabildiğini hayal edin, hepsini okumak zorunda kalmazdım, sadece düşünürdüm, sorular sorardım ve diyalog kurardım” dedi. “Başka bir deyişle, süper güçleri entegre eden alternatif bir ruhum olacak.”