Eylül 25, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rapor, TSMC’nin AMD, Qualcomm ve diğerlerinden 3nm siparişleri güvence altına aldığını söylüyor

Rapor, TSMC'nin AMD, Qualcomm ve diğerlerinden 3nm siparişleri güvence altına aldığını söylüyor

Bu yatırım tavsiyesi değildir. Yazarın bahsedilen hisse senetlerinin hiçbirinde pozisyonu yoktur. Wccftech.com bir dosya içeriyor Bilgilendirme politikası ve etik.

Tayvan medyasında yer alan bir rapora göre, Taiwan Semiconductor Manufacturing Corporation (TSMC), 3 nanometre (3 nm) çip üretim teknolojisi için birden fazla sipariş aldı. TSMC, bu yılın şu anki yarısında 3nm üretimini artırmaya hazırlanıyor ve teknoloji, bu ayın başlarında Intel’in ürünlerindeki tasarım değişiklikleri nedeniyle üretim sürecinin gecikmelerle karşı karşıya kalacağının bildirilmesiyle tartışmaların merkezine geldi. TSMC raporu yalanladı ve proses teknolojilerinin planlandığı gibi ilerlediğini belirtti ve şimdi Tayvanlı yayın DigiTimes, şirketin ürünlerini ileri teknoloji kullanarak üretmek için birkaç farklı şirketten sipariş aldığını bildirdi.

Tayvan basınının dediği gibi büyük teknoloji şirketleri TSMC 3nm sürecine akın ediyor

rapor DigiTimes TSMC’nin 3nm süreci için almış olabileceği siparişlerin ayrıntılarını paylaşmak için entegre devre tasarım firmasındaki kaynaklardan alıntı yapıyor. Yüksek yatırım ve kurulum maliyetleri ancak çok sayıda yarı iletken yonga üretildikten sonra geri kazanılabileceğinden, yonga üreticileri yeni operasyonları için güçlü bir talep listesine güvenmek zorundadır. Gelişmiş talaş üretiminde kullanılan makinelerin çalıştırılması pahalıdır ve çok az sipariş genellikle kapasitenin yetersiz kullanılmasına neden olur ve bu da talaş üreticisinin üretebileceğinden daha fazla paraya mal olur.

Ayrıca, Samsung Foundry’nin Samsung Electronics’in yonga yapım bölümü, bu yılın başlarında 3nm işlemcileri seri ürettiğini duyurduğunda da bazı tartışmalara yol açtı. Yaygın olarak Samsung’un TSMC konusunda destek alma girişimi olarak görülen kararı, şirketin ürünleri için almış olabileceği olası siparişlerle ilgili sorular da takip etti. Bu siparişlerden biri Çinli bir şirket tarafından onaylandı, ancak diğerleriyle ilgili ayrıntılar belirsizliğini koruyor.

TSMC’nin yonga yapım sürecinin anlık görüntüsü. Fotoğraf: Tayvan Yarı İletken Endüstrisi Kurumu

DigiTimes, TSMC’nin, California’nın tüketici teknolojisi devi Apple, Inc’in önde gelen firmaları Cupertino ve Santa Clara, California’daki yonga üreticisi Intel ile çeşitli şirketlerden 3 nanometre sipariş aldığını bildirdi. Intel TSMC ile işbirliği 3nm, bu cephedeki en son şirketin sahip olduğunu iddia ederek medyanın ilgisini çekti. 3nm işlemi düştü bazı ürünleri için.

READ  Pixel 7 prototipi eBay'de erken görünüyor

Raporlar ayrıca Intel ve Apple’a ek olarak MediaTek, NVIDIA, Broadcom, AMD ve Tayvanlı Qualcomm’un 3nm ürünleri için sipariş verdiğini gösteriyor. Doğruysa, şirket 3nm üretimini hızla artırabilecek ve büyük bir pazar payı elde edebileceğinden, TSMC’ye Samsung’a göre güçlü bir avantaj sağlayacaktır.

DigiTimes, Qualcomm’un tedarikçilerini çeşitlendirmeyi tercih etmesi ve Samsung ile iş yaparken dikkate alması gereken başka iş hususları olması nedeniyle Qualcomm’un 3nm çiplerde de Samsung ile birlikte olduğuna inanıldığını ekliyor. Dünyanın lider akıllı telefon işlemcisi üreticisi Qualcomm, bu alanda da Samsung ile rekabet ediyor ve Koreli şirketin Exynos işlemcileri de Qualcomm ürünleriyle aynı pazarı hedefliyor.

Samsung ve TSMC’nin 3nm teknolojileri, farklı transistör tasarımları kullandıkları için birbirinden farklıdır. TSMC, ürünleri için geleneksel FinFET teknolojisine bağlı kalmayı tercih ederken, Samsung, yüksek elektrik iletkenliği nedeniyle teorik olarak üstün performans sağlayan gelişmiş GaaFET teknolojisi ile bir adım attı.