Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ciddi bir sızıntı, Samsung’un tamir atölyelerinin müşteri verilerini rapor etmesini ve cihazları kapatmasını sağladığını gösteriyor

Ciddi bir sızıntı, Samsung’un tamir atölyelerinin müşteri verilerini rapor etmesini ve cihazları kapatmasını sağladığını gösteriyor

iFixit’in bugün Samsung ile şirketin kendi kendine onarım programındaki iş birliğini sona erdireceğini duyurmasının ardından Samsung’un cihazlarının onarımını nasıl ele aldığı mercek altına alındı. Şirket, Samsung’un koyduğu ve kendi görüşüne göre onarım hakkıyla çelişen çeşitli “engeller” sundu.

Samsung buna henüz yanıt vermedi ve zamanla bunu yapabilir, ancak şimdi daha da büyük bir halkla ilişkiler kriziyle karşı karşıya. Ciddi bir sızıntı, Samsung’un bağımsız tamir atölyeleriyle imzaladığı sözleşmeyi ortaya çıkardı. Durum iyi görünmüyor ve Samsung’a dava açılabilir.

Samsung, bağımsız tamir atölyelerinin size gizlice yaklaşmasını istiyor

Bu gizli sözleşmenin bir kopyası daha önce ele geçirilmişti 404 medya. Kısıtlamalardan bazıları, onarım hakkı yasa tasarılarını kabul eden eyaletlerde yasalara aykırı olabilir. Ancak bu sözleşmenin hangi yıla ait olduğu belli değil. kenar Duyar 2023’ten kalma.

Yalnızca bağımsız tamir atölyeleri bu sözleşmeyi imzaladıklarında orijinal Samsung yedek parçalarını alacaklardır. Sızan sözleşmeye göre, bu ayrıcalığı sürdürmek için bu tamir atölyelerinin Samsung’a isim, telefon kimliği, iletişim bilgileri ve müşteri şikayet ayrıntıları dahil olmak üzere müşteri verilerini sağlaması gerekiyor. Bu, ne kadar büyük ya da küçük olursa olsun her reform çalışmasının bir gereğidir. Sözleşme ayrıca bu atölyelerin çok yaygın bir onarım türü olan kaynak gerektiren pano düzeyinde onarımlar yapmasını da yasaklıyor.

Sözleşme, bu bağımsız tamir atölyelerini, müşteriler tarafından getirilen ve daha önce üçüncü taraf parçalarla onarılan tüm Samsung cihazlarını derhal “sökmeye” zorluyor. Örneğin, Galaxy S23 Ultra’nızdaki USB-C bağlantı noktasını üçüncü taraf bir parça kullanarak onardınız ancak daha sonra ekranı değiştirmek için orijinal Samsung parçalarının bulunduğu bağımsız bir tamirhaneye götürdünüz.

Bu tamir atölyesinin, daha önce satış sonrası parçalar kullanılarak onarılmış bir cihazı getirdiğinizi Samsung’a derhal “bildirmesi” gerekmiyor, aynı zamanda mağazanın tüm bileşenleri sökerek cihazınızı etkili bir şekilde durdurması da gerekiyor. Cihazınızı rutin bir onarıma götürdüğünüzü ve sırf Samsung’un sözleşmeye bağlı zorunluluğu nedeniyle mağazanın telefonunuzu düzinelerce farklı parçaya ayırmak zorunda kaldığını öğrendiğinizi hayal edin.

READ  OpenAI CEO'su: Vision Pro, iPhone'dan sonra "en etkileyici ikinci teknoloji"

Buradaki ironi şu ki, bağımsız tamir atölyeleri tüm bunları kabul etseler bile kendilerini hâlâ “yetkili” Samsung tamir merkezi olarak tanıtamıyorlardı. Bu ayrımı elde etmek için birçok başka süreçten geçmeleri gerekecek. Uzmanlar, Samsung’un onarım hakkı yasalarına sahip eyaletlerde tamir atölyelerini bu anlaşmayı imzalamaya zorlayamayacağına inanıyor.

Birkaç eyalette onarım hakkı yasaları yürürlüğe girmeden önce Samsung’un bu sözleşmedeki bazı ifadeleri değiştirmiş olması veya değiştirmesi mümkündür. Tüketicilerin kavgacı doğası göz önüne alındığında, bu sızıntının Samsung’a karşı bir davaya yol açması şaşırtıcı olmayacak çünkü şirketin tamir atölyelerine tedarik etmesinden hoşlanmayacaklardı.

iFixit ile bu sözleşme sızıntısı arasında Samsung, onarım hakkı ve optikleri konusundaki taahhüdü nedeniyle yalnızca bir gün içinde iki büyük anlaşma aldı. Şirket henüz resmi bir yanıt vermedi ancak mutlaka gelecektir.