Haziran 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin, 10 Pasifik ülkesinin kapsamlı bir anlaşmayı onaylamasını istiyor

Çin, 10 Pasifik ülkesinin kapsamlı bir anlaşmayı onaylamasını istiyor

Wellington, Yeni Zelanda (AFP) – Çin, 10 küçük Pasifik ülkesinin güvenlikten balıkçılığa kadar her şeyi kapsayan kapsamlı bir anlaşmayı onaylamasını istiyor.

Associated Press tarafından elde edilen bir taslak anlaşma, Çin’in Pasifik polis memurlarını eğitmek, “geleneksel ve geleneksel olmayan güvenlik” konusunda işbirliği yapmak ve kolluk kuvvetleri işbirliğini genişletmek istediğini gösteriyor.

Çin ayrıca, Pasifik’te kârlı orkinos avcılığını içerecek bir deniz balıkçılığı planını ortaklaşa geliştirmek ve bölgenin internet ağlarının yönetiminde işbirliğini artırmak ve Konfüçyüs Kültür Enstitüleri ve sınıfları kurmak istiyor. Çin, Pasifik ülkeleriyle bir serbest ticaret bölgesi kurma olasılığından da bahsediyor.

Çin’in hamlesi, Dışişleri Bakanı Wang Yi ve 20 kişilik bir heyetin bu hafta bölgeyi ziyarete başlamasıyla geldi.

Wang, “ortak kalkınma vizyonunu” destekleyeceğini umduğu yedi ülkeyi ziyaret ediyor – Solomon Adaları, Kiribati, Samoa, Fiji, Tonga, Vanuatu ve Papua Yeni Gine.

Wang ayrıca, diğer üç potansiyel imza sahibi olan Cook Adaları, Niue ve Mikronezya Federal Devletleri ile sanal toplantılar düzenliyor. İki ülkenin, 30 Mayıs’ta Fiji’de 10 ülkenin dışişleri bakanlarıyla yapılması planlanan toplantının ardından ortak bir açıklamanın parçası olarak daha önce yazılı anlaşmayı onaylayacağını umuyor.

Ancak Mikronezya Devlet Başkanı David Panuelo, diğer Pasifik ülkelerinin liderlerine, ülkesinin planı desteklemeyeceğini söyleyen sekiz sayfalık bir mektup yazdı ve diğerleri bunu yaparsa korkunç sonuçları konusunda uyarıda bulundu.

Panuelo, Associated Press’e ulaşan mektubunda, anlaşmanın “adalet” ve “adalet” gibi akılda kalan sözlerinin arkasında birçok rahatsız edici ayrıntı olduğunu söyledi.

Diğer endişelerin yanı sıra, anlaşmanın Çin’in bölgenin balıkçılık ve iletişim altyapısına sahip olması ve bunları kontrol etmesi için kapı açtığını söyledi. Çin’in e-postaları kesebileceğini ve telefon görüşmelerini dinleyebileceğini söyledi.

Panuelo mektubunda, anlaşmanın “Çin ile Pekin’in yörüngesine çok yakın diplomatik ilişkileri olan bizleri dönüştürme niyeti olduğunu ve özünde tüm ekonomilerimizi ve toplumlarımızı birbirine bağlayan bir niyet” olduğunu söyledi.

READ  Rusya Askeri Komutanlığı Değiştirdi, Kuvvetleri Ukrayna'da "Başarıya" Yönelik Olarak Yeniden Düzenledi: Canlı Güncellemeler

Yetkili, anlaşmanın jeopolitik gerilimleri gereksiz yere tırmandıracağı konusunda uyardı Bölgesel istikrarı tehdit ediyor.

Panuelo mektubunda, ortak kalkınma vizyonunun “yaşamımızın herhangi bir noktasında Pasifik’te oyunun kurallarını en çok değiştiren tek anlaşma” olduğunu ve “en iyi ihtimalle yeni bir Soğuk Savaş ve küresel bir çağın başlangıcını tehdit ettiğini” söyledi. en kötü ihtimalle savaş.”

Panuelo, mektup veya önerilen anlaşma hakkında yorum yapmayı reddetti.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Panuelo’nun mesajını bilmediğini söyledi.

Ancak Çin ile Güney Pasifik ada ülkeleri arasındaki işbirliğinin yeni bir soğuk savaşa yol açacağı iddiasına hiç katılmıyorum” dedi.

Çin’in “Güney Pasifik ada ülkeleriyle uzun bir dostane ilişkiler geçmişine sahip olduğunu” ve onlara uzun süredir herhangi bir siyasi kısıtlama olmaksızın ekonomik ve teknik yardım sağladığını söyledi.

Pasifik’teki diğer bazı ülkeler gibi, Mikronezya da kendisini giderek rekabet halindeki çıkarlar arasında sıkışıp kalıyor. Washington ve Pekin’den.

Mikronezya, Amerika Birleşik Devletleri ile Hür Birlik Paktı aracılığıyla yakın ilişkilere sahiptir. Ama aynı zamanda Panuelo’nun mektubunda Çin ile anlaşmaya karşı çıkmasına rağmen devam etmesini umduğu “büyük dostluk” olarak tanımladığı şeyi de içeriyor.

Anlaşmanın güvenlik yönleri, özellikle Çin’in Solomon Adaları ile ayrı bir güvenlik anlaşması imzalamasından sonra, bölgedeki ve ötesindeki birçok kişi için özel bir endişe kaynağı olacaktır. Geçen ay.

Bu anlaşma, Çin’in ada ulusuna asker gönderebileceği ve hatta Avustralya’dan çok da uzak olmayan bir yerde orada bir askeri üs kurabileceği yönündeki korkuları artırdı. Solomon Adaları ve Çin, üs kurma planları olmadığını söylüyor.

30 Mayıs’taki toplantı, Wang ve Pasifik Adası dışişleri bakanları arasında geçen Ekim ayında sanal bir toplantı yaptıktan sonra ikinci olacak.

READ  Putin, Ukrayna'nın işgali bataklığında 100'den fazla FSB ajanını bariz bir misilleme olarak akladı

Çin’in Pasifik’teki rolünü izleyenler, taslak anlaşmanın metnini dikkatle inceleyecekler.

Hükümleri arasında: “Çin, Pasifik ada ülkeleri için orta ve üst düzey polis eğitimi düzenleyecek.”

Anlaşma, ülkelerin “geleneksel ve geleneksel olmayan güvenlik alanlarındaki işbirliğini” geliştireceğini ve “kanun uygulama işbirliğini genişleteceğini, ulusötesi suçlarla ortaklaşa mücadele edeceğini ve kolluk kapasitesi ve polis işbirliği konusunda bir diyalog mekanizması kuracağını” belirtiyor.

Anlaşma ayrıca devletlerin “hükümetler, yasama organları ve siyasi partiler arasındaki değişimleri genişleteceğini” görecek.

Taslak anlaşma ayrıca, Pasifik ülkelerinin, Pekin’in demokratik ve kendi kendini yöneten bir ada olan Tayvan’ı Çin’in bir parçası olarak gördüğü tek Çin ilkesine “güçlü bir şekilde bağlı olduğunu” belirtiyor. Aynı zamanda, Çin’in insan hakları sicilleri hakkında açıklama yapan diğer ülkelere caydırıcı olarak atıfta bulunduğu “müdahale etmeme” ilkesine de bağlı kalacaktır.

Anlaşma, Çin ve Pasifik ülkelerinin “mavi ekonominin sürdürülebilir gelişimini teşvik etmek için deniz ekonomisinin planlamasını iyileştirmek, deniz kaynaklarını rasyonel olarak geliştirmek ve kullanmak” için ortak bir deniz mekansal planı geliştireceklerini belirtiyor.

Çin ayrıca özel sermayeyi harekete geçirerek ve “en rekabetçi ve saygın Çinli şirketleri Pasifik ada ülkelerindeki doğrudan yatırımlara katılmaya” teşvik ederek bölgede daha fazla yatırım sözü veriyor.

Çin ayrıca adalara Çinli danışmanlar, öğretmenler ve gönüllüler gönderme sözü verdi.

AP ayrıca, Çin’in Pasifik ülkelerine sunduğu bir dizi acil teşviki özetleyen Ortak Kalkınma Vizyonu’nun yanında yer alması amaçlanan beş yıllık bir eylem planı taslağı da aldı.

Eylem planında Çin, 2025 yılına kadar 2.500 devlet hibesini tam olarak uygulayacağını söyledi.

Taslak plan, “2022’de Çin’in salgın durumuna bağlı olarak Pasifik ada ülkelerinden gelen genç diplomatlar için ilk eğitim programını düzenleyeceğini” belirterek, Çin’in ayrıca Pasifik ada ülkeleri için yönetişim ve planlama seminerleri düzenleyeceğini de sözlerine ekledi.

READ  ABD ve Çin, Rusya üzerindeki gerilim arttıkça bir araya gelecek

Çin, taslak eylem planında, Pasifik ülkelerinin ihtiyaç duyduğu şekilde parmak izi testi, otopsiler ve elektronik adli tıp için kullanılabilecek adli araştırma laboratuvarları kuracağını söylüyor.

Çin ayrıca, COVID-19 ile mücadeleye ve sağlığı geliştirmeye yardımcı olmak için 2 milyon dolar daha harcayacağını ve adalara 200 tıp doktoru göndereceğini ve ülkelere iklim değişikliğiyle mücadele çabalarında yardımcı olma taahhüdünde bulundu.