Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Almanya, Rus Gazprom’a türbininin boru hattı için hazır olduğunu bildirdi

Almanya, Rus Gazprom'a türbininin boru hattı için hazır olduğunu bildirdi

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, normalde doğal gazı Rusya’dan Almanya’ya Nord Stream 1 boru hattı üzerinden iten devasa bir metal türbinin önünde, Rusya’nın Almanya’ya gaz akışındaki keskin düşüşün arkasında teknik sorunların olduğu iddiasını reddetti.

Makinenin bakım çalışmaları yapıldıktan sonra Rusya’ya iade edilmemesinin tek nedeninin, Rus devlet enerji devi Gazprom’un onu geri almak istememesi olduğunu söyledi.

Almanya ile Gazprom arasındaki anlaşmazlığın merkezinde yer alan türbin, Çarşamba günü Mülheim’daki bir haber etkinliğinde, Kanada’daki tadilattan geri döndüğünden beri depolandığı Ruhr der’de gösterildi.

Rusya Devlet Başkanı Gazprom ve Vladimir Putin, türbin üreticisi Siemens Energy’yi Rusya’ya dönüşlerini geciktirmekle suçladı. gerekliliğini defalarca dile getirdiler. “Gerekli belgeler ve açıklamalar” Gaz akışını kapasitesinin yüzde 20’sine düşürmesinin nedeninin onun yokluğu olduğunu söyledi.

Haftalarca kısa ve öz yanıtlar verdikten sonra, Alman tarafı Gazprom ve Bay Putin’in aldatmacasını açıklamaya kararlı görünüyordu.

Schultz gazetecilere verdiği demeçte, “Açıkçası hiçbir şey, kesinlikle hiçbir şey bu türbinin Rusya’da daha fazla nakliyesi ve kurulumunun önünde duramaz. Herhangi bir zamanda hareket ettirilebilir ve kullanılabilir.” gaz kaynakları.”

Avrupalı ​​yetkililer, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşa muhalefetinden dolayı Avrupa’yı cezalandırmak için gaz sevkiyatını azalttığını söylüyor. Haziran ayı ortasında Gazprom, Nord Stream 1 boru hattı üzerinden Almanya’ya sağladığı gaz miktarını olası kapasitenin sadece yüzde 40’ına indirdi. Geçen hafta düştü Miktar yine yarı yarıya.

Almanya’daki gaz depolama tesisleri Çarşamba günü itibariyle yüzde 69 doluydu, ancak yetkililer işletmelerden ve vatandaşlardan hava hala sıcakken enerji kullanımlarını mümkün olduğunca azaltmaya başlamalarını istedi. Almanya’daki tüm evlerin neredeyse yarısı gazla ısıtılıyor ve evlerin yanı sıra hastaneler ve kurtarma hizmetleri gibi temel altyapı, kıtlık durumunda önceliklendirilecek.

Putin, Almanya’nın gaz sorununu Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden günler önce durdurulan ikinci bir boru hattı olan Nord Stream 2’yi açarak çözebileceğini öne sürdü.

Bu öneri, siyasi partisi Sosyal Demokratlar ve birçok Alman tarafından dışlanmasına rağmen Bay Putin’e yakın kalan eski Almanya şansölyesi Gerhard Schroeder tarafından tekrarlandı. Alman Newsweekly’e verdiği röportajda sıkıGeçen hafta Moskova’da Rusya Devlet Başkanı ile görüşen Schroeder, Ukrayna’nın Rusya’nın 2014’te ilhak ettiği Kırım üzerindeki iddiasından ve özlemlerinden vazgeçmesi şartıyla Kremlin’in savaşı sona erdirmek için görüşmelere açık olduğunu söyledi. NATO’ya katılmak için.

Nord Stream 2’nin yeniden başlatılması olasılığı sorulduğunda, Bay Schulze kahkahaları boğdu ve Baltık Denizi’nin altından geçen ikiz boru hattı olan Nord Stream 1’in ve Ukrayna üzerinden diğer kara bağlantılarının yanı sıra Belarus ve Polonya – Rusya tarafından dayatıldı.

“Nord Stream 1 ile yeterli kapasite var” dedi. “Rusya’nın tüm Avrupa için yaptığı tüm sözleşmeler bu boru hattının yardımıyla gerçekleştirilebilir.”

Azalan doğal gaz akışları, Avrupa’daki fiyatları rekor seviyelere itti. Çarşamba günü, Rusya’nın Kuzey Akım 1 boru hattından akışları kısıtlamaya başladığı Haziran ortasındakinin yaklaşık iki katıydı.

Bay Schulz ile birlikte görünen Siemens Energy’nin başkanı Christian Prosch, şirketinin türbinler konusunda Gazprom ile düzenli görüşmelerde bulunduğunu ve boru hattında kullanılan diğer Siemens türbinlerinin de kullanılabilmesi için bunları iade etmeye istekli olduğunu söyledi. bakım için alınmıştır.

Ancak Rus şirketinin durum hakkında “farklı bir görüşü” olduğunu söyledi, ayrıntılara girmeden.

READ  Chris Christie, Trump'ın Putin'e 'Anlayışlı' Demesi Hakkında Hepimizin Ne Düşündüğünü Söylüyor

Bay Schulz, “Bu türbin hemen çalışmaya hazır,” dedi. “Rusya bu türbinleri şimdi kullanmıyorsa, tüm dünyaya onları almamanın Almanya’ya gaz arzını azaltmak için bir bahane olduğunu gösteriyor.”