Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin, ABD ile işbirliği yapmaya ve farklılıkları yönetmeye hazır – Xi

Çin, ABD ile işbirliği yapmaya ve farklılıkları yönetmeye hazır – Xi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 23 Ağustos 2023’te Güney Afrika’nın Johannesburg kentindeki Sandton Kongre Merkezi’nde düzenlenen 2023 BRICS Zirvesi’nin genel kuruluna katıldı. Gianluigi Guercia/Pool, Reuters/File Photo aracılığıyla Lisans haklarının alınması

PEKİN, 25 Ekim (Reuters) – Çin devlet medyasında yer alan haberlere göre, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Çarşamba günü yaptığı açıklamada, iki tarafın farklılıklarını yönetirken ve küresel zorluklara yanıt vermek için birlikte çalışırken Çin’in ABD ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu söyledi.

New York merkezli ABD-Çin Ulusal Komitesi’nin yıllık yemeğinde yayınladığı mesajda Xi, ABD ve Çin’in anlaşmanın “doğru” yolunu bulup bulamayacağının dünya için hayati önem taşıdığını söyledi. İlişkiler.

Xi’nin “karşılıklı saygı, barış içinde bir arada yaşama ve kazan-kazan işbirliği” ilkelerine dayanması gerektiğini söylediği daha istikrarlı ikili ilişkiler çağrısı, Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin bu hafta Washington’a yapacağı önemli ziyaret öncesinde geldi.

Çin’in üst düzey diplomatının Perşembe’den Cumartesi’ye yapacağı ziyaret, ABD Başkanı Joe Biden ile Xi arasında Kasım ayında San Francisco’da yapılacak Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesinde beklenen toplantı öncesinde en yüksek kişisel katılım olacak.

Aralarında ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in de bulunduğu çok sayıda üst düzey ABD’li yetkili, bu yaz Pekin’de Çinli mevkidaşlarıyla bir araya geldi.

Washington’un en büyük önceliği, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki yoğun rekabetin ve ticaretten Tayvan ve Güney Çin Denizi’ne kadar çeşitli konulardaki farklılıkların çatışmaya dönüşmemesini sağlamak oldu.

Çin’in devlet kontrolündeki Global Times gazetesi, “Çinli gözlemciler (Wang’ın) ziyaretinin iki ülke başkanları arasında olası bir toplantının önünü açacağına inanıyor, ancak Washington’un Pekin’in endişelerini gidermek ve samimiyetini göstermek için somut çaba göstermesi gerektiğini de eklediler.” gazete söyledi. Yorumda yazdı.

Ryan Wu bildiriyor. Düzenleyen: Muralikumar Anantharaman ve Raju Gopalakrishnan

READ  Polis, Almanya'da Legoland'da bisiklet sürerken 31 kişinin yaralandığını söyledi.

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar