Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Otis Kasırgası, Kategori 4 fırtınası olarak Meksika’nın Acapulco şehrini kasıp kavuruyor

Otis Kasırgası, Kategori 4 fırtınası olarak Meksika’nın Acapulco şehrini kasıp kavuruyor

ACAPULCO, Meksika, 25 Ekim (Reuters) – Otis Kasırgası, Çarşamba günü erken saatlerde Meksika’nın sahil beldesi Acapulco’yu Kategori 4 fırtınası olarak vurdu, şiddetli yağmur ve kuvvetli rüzgarlarla Güney Pasifik kıyılarını vururken otelleri yok etti ve turistlerin saklanmak için kaçmasına neden oldu. . .

Sosyal medyada yayınlanan videolar, geçen kasırganın tahrip ettiği odaları, tavanların ve duvarların açık olduğunu ve güneydeki Guerrero eyaletinin Otis’in geride bıraktığı kaosa uyanması sırasında kısmen sel suları altında kalan arabaları gösteriyordu.

Meksika sivil koruma yetkilileri, Guerrero’da elektrik kesintileri olduğunu bildirirken, Acapulco’ya gidiş-dönüş uçuşlar askıya alındı ​​ve ülkenin Pasifik kıyılarını vuran en güçlü fırtınalardan biri olan Otis nedeniyle dersler iptal edildi.

Yerel saatle 06.00 (1200 GMT) civarında Otis, Acapulco’nun 60 mil (100 kilometre) kuzeybatısındaydı ve iç kesimlere doğru ilerledikçe hızla zayıflamıştı. ABD Ulusal Kasırga Merkezi (NHC), rüzgarların hâlâ saatte 110 mil hızla estiğini söyledi.

Kasırga bugün erken saatlerde Kategori 5’e düşürüldü ve önümüzdeki 24 saat içinde dağılması bekleniyor. Bu arada, kasırga kuvvetli rüzgarların eşlik ettiği şiddetli yağmurlar ve ani seller, güney Meksika’nın geniş bölgelerine yağıyor.

Yetkililer, Otis’in Guerrero ve Oaxaca eyaletlerinin bazı kısımlarında 20 inç’e (51 santimetre) kadar yağmur, toprak kaymaları, “potansiyel olarak felaket” fırtına dalgası, yaşamı tehdit eden dalgalar ve altüst edici mevcut koşullar getirebileceğini söyledi.

Meksika’nın ulusal su kurumu CONAGUA, Guerrero ve Oaxaca’nın bazı kısımlarında altı ila sekiz metreden yükselen dalgalar konusunda uyardı.

Guerrero’da yetkililer fırtına barınaklarını açtı ve Ulusal Muhafızlar kurtarma ve tahliye için hazırdı.

Başkan Andres Manuel Lopez Obrador Salı gecesi geç saatlerde askerler Acapulco’nun boş sahillerinde devriye gezerken Savunma Bakanlığı’nın fırtına gelmeden önce bir afet planı hazırladığını söyledi.

READ  Suriye: ABD, Suriye'nin doğusunda İran Devrim Muhafızları ve İran destekli gruplara ait bir silah depolama tesisini hedef alan hava saldırıları düzenledi.

(Acapulco’dan Javier Verdin ve Mexico City’den Brendan O’Boyle tarafından raporlanan; Arapça Bülten için Muhammed tarafından hazırlanan) Yazan: Brendan O’Boyle ve Natalia Siniawski. Düzenleyen: Dave Graham ve Sharon Singleton

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar