Kasım 29, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin, COVID kısıtlamalarını genişletiyor, iPhone fabrika kesintileri ekonomik endişeleri artırıyor

Çin, COVID kısıtlamalarını genişletiyor, iPhone fabrika kesintileri ekonomik endişeleri artırıyor
  • Vakalar arttıkça COVID kısıtlamaları da arttı
  • iPhone fabrikasındaki aksamalar, endüstriyel ve sosyal risklerin altını çiziyor
  • Analistler, kısıtlamaların genişletilmesi olasılığı konusunda uyarıyor
  • Tatil beldesi Sanya, yeni gelenlerin hareketine kısıtlamalar getiriyor

PEKİN (Reuters) – Çin şehirleri, dünyanın en büyük iPhone fabrikasındaki yeni kesintilerin Çin’in koronavirüs üzerindeki baskısının sosyal ve endüstriyel bedelini vurgulaması nedeniyle, artan koronavirüs vakalarını azaltmak için Çarşamba günü daha fazla kısıtlama getirdi ve ekonomiyle ilgili yatırımcıların endişelerini artırdı. 19 ayar.

Pekin’de alışveriş merkezleri ve parklar kapandı ve yetkililerin insanları evde kalmaya teşvik etmesiyle bir zamanlar başkentin hareketli bölgeleri hayalet kasabalara dönüştü.

Hainan adasındaki Sanya şehri, insanların varışlarından sonraki üç gün içinde restoranlara ve alışveriş merkezlerine gitmelerini yasakladı ve enfeksiyonlar Nisan ayında görülen yüksek seviyelere yaklaştığı için Çin’deki birçok şehir yerel kısıtlamalar getirdi.

Tedbirler, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin görünümünü bulandırıyor ve Çin, Omicron’un oldukça bulaşıcı bir çeşidiyle ilk kışını yaşarken, Çin’in koronavirüse karşı dışa dönük duruşunu yakın zamanda önemli ölçüde yumuşatacağına dair umutları azaltıyor.

Capital Economics analistleri, “Yetkililerin kış boyunca koronavirüs politikasından geri adım atması için küçük bir şans olsa da, çevreleme çabalarının başarısız olması gibi önemli bir risk var” diye yazdı.

Böyle bir başarısızlığın, ekonomide benzeri görülmemiş bir hasara yol açabilecek daha fazla kilitlenmeye yol açabileceğini söylediler.

Çin’in dünyadaki en katı olan COVID kısıtlamaları, Tayvanlı Foxconn da dahil olmak üzere üreticilerde yaygın hoşnutsuzluğa ve üretim kesintilerine yol açtı. (2317.TW)Apple Inc.’in en büyük iPhone tedarikçisi.

Çarşamba günü, sosyal medyaya yüklenen görüntülerde, Foxconn işçilerinin koruyucu giysiler giyerek barikatları aştığı ve yetkililerle tartıştığı ve “Bize maaşımızı verin” sloganları attığı görüldü. Kesintiler, düzinelerce çalışanın COVID kontrolleri nedeniyle fabrikadan ayrıldığı haftalarca süren huzursuzluğun ardından geldi. Reuters, videoların gerçekliğini doğrulayamadı.

READ  Zelensky, yaklaşık 400 sağlık tesisinin Rus güçleri tarafından tahrip edildiğini veya hasar gördüğünü söyledi.

Aracı kurum Nomura’nın bu hafta başlarında tahminine göre, Çin’in gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık beşte birini oluşturan bölgeler bir tür kilitlenme veya kısıtlamalar altında, bu rakam İngiltere’nin GSYİH’sını aşacak.

çözüm testi

Enfeksiyon sayıları küresel standartlara göre düşük olsa da Çin, yetkililerin hayat kurtardığını ve tıbbi sistemin çökmesini önlediğini iddia ettiği Başkan Xi Jinping’in imza politikası olan COVID’siz yaklaşımına bağlı kaldı.

Çin Salı günü 28.883 yeni yurt içinde bulaşan vaka bildirdi.

Uluslararası Para Fonu, Çin’i COVID-19 stratejisini sıfırlamaya ve aşılama oranlarını artırmaya çağırdı.

Uluslararası Para Fonu yetkilisi Gita Gopinath, “Ortaya çıkan korona virüsünü yok etme stratejisi zamanla daha akıllı hale gelse de, daha bulaşıcı COVID varyantları ve aşılamalardaki kalıcı boşlukların birleşimi, daha sık kapatma ihtiyacına yol açtı. , küresel ekonomiyi etkileyen.” tüketim ve özel yatırım.

Sakinler, yaklaşık üç yıllık kısıtlamalardan giderek daha fazla bıktı ve Çarşamba günü Foxconn’un Zhengzhou fabrikasında düzenlenen protesto, yakın zamanda güneydeki Guangzhou şehrinde kalabalıkların bariyerleri aşması ve koruyucu giysili işçilerle çatışmasının ardından geldi.

Artan vaka sayıları, Çin’in salgını durdurmak için toplu tecritler gibi herkese uyan tek tip önlemlerden kaçınma ve bunun yerine yakın zamanda revize edilen COVID kurallarına güvenme kararlılığını da test ediyor.

Bununla birlikte, vaka sayıları Salı günü yeni bir zirveye yükselirken Pekin’deki apartmanlar ve siteler de dahil olmak üzere resmi olmayan kilitlenmeler arttı.

Bu yılın başlarında iki ay boyunca kilitlenen 25 milyonluk bir şehir olan Şanghay’da, Çin’in en büyük otomobil derneği Çarşamba günü, orada düzenlenen Çin Otomotiv Yurtdışı Geliştirme Zirvesi’nin ikinci gününü koronavirüs korkuları nedeniyle iptal edeceğini söyledi.

Salı günü 428 vaka kaydeden Chengdu, toplu testleri duyuran en son şehir oldu.

READ  Sidney'in banliyölerine yağmur yağdığı için on binlerce kişi tahliye edilmesini istedi.

Chongqing ve Guangzhou’daki büyük üretim merkezleri, Çin’deki çoğu vakayı açıklayan, sürekli olarak yüksek sayıda enfeksiyon gördü. Guangzhou’daki vakalar Salı günü hafifçe düşerek 7.970’e düştü ve yetkililer, enfeksiyonların hâlâ Hezhou bölgesindeki kilit bölgelerde yoğunlaştığını söyledi.

Geçen hafta Çin’in kısıtlamaları gevşeteceğini uman yatırımcılar, bir enfeksiyon dalgasının ekonomik yeniden açılmayı yavaşlatabileceğinden endişe duymaya başladı. Devamını Okuyun Birçok analist, COVID kısıtlamalarının önemli ölçüde hafifletilmesinin Mart veya Nisan’dan önce olası olmadığını söylüyor.

Özellikle iç talebi olumsuz etkileyen Çin’de beklenenden daha sert bir yavaşlama, dünyanın en büyük ikinci ekonomisine yüz milyarlarca dolarlık ürün ve mal ihraç eden Japonya, Güney Kore ve Avustralya gibi ülkelere yansıyacaktır. .

Analistler ayrıca, son COVID kısıtlamaları küresel petrol vadeli işlemlerini zaten düşürdüğü için dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısının petrol talebi tahminlerini düşürüyor.

Capital Economics analistleri, “Önümüzdeki birkaç hafta, ekonomi ve sağlık sistemi için salgının ilk haftalarından bu yana Çin’deki en kötü hafta olabilir” dedi.

Pekin ve Şanghay haber merkezleri tarafından yapılan raporlama; Bernard Orr tarafından; Kurgu: Muralikumar Anantharaman, Meral Fahmy, Tony Monroe ve Bernadette Boom

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.