Kasım 29, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bolsonaro, Brezilya seçimlerini kaybetmeye itiraz ediyor ve oyların geçersiz kılınmasını istiyor

Bolsonaro, Brezilya seçimlerini kaybetmeye itiraz ediyor ve oyların geçersiz kılınmasını istiyor

BREZİLYA, Brezilya (AP) – Başkan Jair Bolsonaro, Salı günü yeniden seçilme girişimini kaybettikten üç haftadan uzun bir süre sonra bir yazılım hatasını suçladı ve bağımsız uzmanların söylemesine rağmen, seçim makamının Brezilya’daki çoğu elektronik oylama makinesinde kullanılan oyları iptal etmesini talep etti. hatanın böyle olmaması sonuçların güvenilirliğini etkilemez.

Başkan ve liberal partisi adına 33 sayfalık başvuruyu yapan avukat Marcelo de Pesa, gazetecilere böyle bir eylemin Bolsonaro’ya kalan geçerli oyların %51’ini ve yeniden seçim zaferini bırakacağını söyledi.

Seçim otoritesi şimdiden Bolsonaro’nun düşmanı, solcu eski başkan Luiz Inacio Lula da Silva’nın zaferini ilan etti ve hatta başkanın birçok müttefiki bile sonuçları kabul etti. Ülke çapındaki şehirlerdeki protestocular, özellikle Bolsonaro’nun kabul etmeyi reddetmesiyle, aynı şeyi yapmayı kararlı bir şekilde reddettiler.

Liberal Parti lideri Waldemar Costa ve parti tarafından tutulan bir denetçi, Brasilia’daki gazetecilere yaptıkları değerlendirmede, 2020 öncesi tüm makinelerin – bunların yaklaşık 280.000’inin veya 30 Ekim’deki ikinci turda kullanılan toplamın yaklaşık %59’unun – eksik olduğunu bulduğunu söyledi. bireysel profil. Dahili kayıtlardaki numaralar.

İkisi de bunun seçim sonuçlarını nasıl etkileyeceğini açıklamadı, ancak seçim otoritesinden bu makinelerde kullanılan tüm oyları geçersiz kılmasını istediklerini söylediler.

Şikayet, hatayı “bir arıza nedeniyle onarılamaz uyumsuzluk” olarak tanımlayarak bulguların geçerliliğini sorguladı.

Hemen ardından, yüksek seçim otoritesi, Bolsonaro’nun partisinin böyle bir sorunla karşı karşıya kalma olasılığını ima eden bir karar yayınladı.

Alexandre de Moraes, partinin 2 Ekim’deki ilk seçim turunun sonuçlarını içeren ve Liberal Parti’nin Kongre’nin her iki kanadında da herhangi bir sandalyeden daha fazla sandalye kazandığını içeren değiştirilmiş bir raporu 24 saat içinde sunmadığı takdirde mahkemenin şikayeti dinlemeyeceğini söyledi. diğer rapor. .

DHARMA Politik Risk ve Strateji’de siyasi analist olan Creomar de Souza, de Moraes’in kararındaki ifadenin, Seçim Mahkemesinin temyizi muhtemelen reddedeceğini gösterdiğini söyledi.

READ  Sıcak dalgası: Batı Avrupa ülkeleri yaz başında soluyor ve iklim değişikliği korkularını artırıyor

Hata daha önce bilinmiyordu, ancak uzmanlar bunun da sonuçları etkilemediğini söylüyor. São Paulo Üniversitesi Politeknik Koleji’nde bilgisayar mühendisliği ve dijital sistemler profesörü olan Wilson Ruggiero’ya göre, her oylama makinesi, şehir ve oylama bölgesi gibi başka yollarla kolayca tanımlanabilir.

Brezilya’nın seçim sisteminin resmi güvenlik testlerine katılan Danimarka’daki Aarhus Üniversitesi’nde sistem güvenliği doçenti Diego Arana da aynı fikirde.

Associated Press’e telefonla konuşan Ruggiero, “Bu, güvenilirliği veya inanılırlığı hiçbir şekilde baltalamıyor” dedi. “Doğruluğu sağlamanın anahtarı, her oylama makinesiyle ilişkili dijital imzadır.”

Aranha, makinelerin dahili kayıtlarında bireysel kimlik numaralarının bulunmamasına rağmen, bu numaraların her aday için kullanılan tüm oyların toplamını gösteren basılı makbuzlarda göründüğünü belirterek, hatanın ancak seçmenlerin çabaları sayesinde keşfedildiğini sözlerine ekledi. Daha fazla şeffaflık sağlama yetkisi.

Bolsonaro’nun 30 Ekim’de Da Silva’ya iki puandan az bir farkla kaybetmesi, marjların en darıydı. Brezilya’nın 1985’te demokrasiye dönmesinden bu yana. Başkan doğrudan bağırmasa da yenilgiyi kabullenmeyi reddetti Ya da rakibini tebrik edin – destekçilerine kendi sonuçlarını çıkarmaları için yer bırakın.

Birçoğu, seçim hilesi iddiasıyla ve silahlı kuvvetlerin müdahale etmesi çağrısında bulunarak acımasızca protesto etti.

Salı günü düzenlenen basın toplantısının dışında toplanan düzinelerce Bolsonaro destekçisi, yeşil ve sarı Brezilya bayrağına bürünüp vatansever şarkılar söylediler. Bazıları, mekana girmeye çalışan gazetecilere sözlü saldırıda bulundu ve itti.

Bolsonaro, Brezilya’nın elektronik oylama sistemini savunmak için bir yıldan fazla zaman harcadı Kanıt sunmadan dolandırıcılığa açık.

Başkanın oğlu, federal milletvekili Eduardo Bolsonaro, geçen hafta Meksika’da düzenlenen bir konferansta bu endişeyi yineledi.

Genç Bolsonaro, “Bu makinelere her zaman güvenmiyoruz. Kapsamlı bir inceleme istiyoruz” dedi ve “Brezilya seçimleriyle ilgili soruşturma emri vermek için çok güçlü kanıtlar var.”

READ  Bir araştırma, yunusların mercan resiflerinin iyileştirici özelliklerini kullandığını öne sürüyor.

Brezilya 1996’da elektronik oylama sistemini kullanmaya başladı ve seçim güvenliği uzmanları, denetlenebilir kağıt izi bırakmadıkları için bu tür sistemlerin kağıt oy pusulalarından daha az güvenli olduğunu düşünüyor. Ancak Brezilya sistemi, dolandırıcılık yapmak için kullanıldığına dair hiçbir kanıt bulamayan yerel ve uluslararası uzmanlar tarafından yakından incelendi.

Senato Başkanı Rodrigo Pacheco Salı öğleden sonra seçim sonuçlarının “tartışılmaz” olduğunu söyledi.

Bolsonaro’nun 30 Ekim’deki yenilgisinden bu yana resmi konutta neredeyse tamamen izole olması, depresyonda olup olmadığı veya iktidara tutunmayı planlayıp planlamadığı konusunda yaygın spekülasyonlara davetiye çıkarıyor.

O Globo gazetesine verdiği bir röportajda Başkan Yardımcısı Hamilton Mourao, Bolsonaro’nun yokluğunun başkanın pantolon giymesini engellediğini söylediği bacaklarında bir deri enfeksiyonu olan erizipelden kaynaklandığını söyledi.

Liberal Parti bunu incelemek için, mevcut sistemi eleştiren ve her bir oylamanın dijital kaydını sağlamayarak yasalara meydan okuduğunu söyleyen bir grup olan Yasal Oylama Enstitüsü’nü tuttu.

Bu ayın başlarında sunulan ayrı bir rapordaBrezilya ordusu, ülkenin seçim sistemlerinde kusurlar olduğunu söyledi ve iyileştirmeler önerdi, ancak bazı Bolsonaro destekçilerinin dolandırıcılık iddialarını doğrulamadı.

Analistler, Bolsonaro yönetiminin kilit bir bileşeni olan silahlı kuvvetlerin, cumhurbaşkanının hoşnutsuzluğunu önlemek için konuyla ilgili bir tür belirsizlik sürdürmüş olabileceğini öne sürdüler. Sonraki bir açıklamada, Savunma Bakanlığı, oy sayımı sahtekarlığına dair hiçbir kanıt bulamamakla birlikte, olasılığı göz ardı edemeyeceğini vurguladı.

___

Beller, Rio de Janeiro’dan bildirdi. Mexico City’deki Associated Press yazarı Mark Stephenson bu rapora katkıda bulundu.