Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin Devlet Başkanı Orta Asya için büyük kalkınma planını açıkladı

Çin Devlet Başkanı Orta Asya için büyük kalkınma planını açıkladı

XIAN (Reuters) – Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Cuma günü, altyapı inşa etmekten ticareti artırmaya ve geleneksel olarak Rusya’nın etki alanı olan bir bölgede yeni bir liderlik rolü üstlenmeye kadar Orta Asya’nın kalkınması için büyük bir plan açıkladı.

Çin’in kuzeybatısındaki Çin-Orta Asya Zirvesi’nde yaptığı konuşmada Xi, Çin’in Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan ile kalkınma stratejilerini koordine etmeye ve hepsinin modernleşmesini teşvik etmeye hazır olduğunu söyledi.

Xi, daha sonra Orta Asyalı mevkidaşlarıyla düzenlediği basın toplantısında, “Bu zirve, bölgesel barış ve istikrara güçlü pozitif enerji enjekte ederek, altı vilayetin kalkınmasına ve canlanmasına yeni bir ivme kazandırdı.”

“Son derece tamamlayıcı, üst düzey ve kazan-kazan işbirliğine dayalı yeni bir modeli ortaklaşa benimseyeceğiz.”

Çin, müdahil olmasıyla, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı ve ABD güçlerinin Afganistan’dan çekilmesi nedeniyle dikkatinin dağıldığı, kaynak zengini bölgede siyasi nüfuz ve enerji varlıkları yarışında ön sıralara yerleşti. ABD’nin bölgedeki varlığı. .

Ticaret koridorları ağına sahip beş eski Sovyet cumhuriyeti, başka yerlerde aksama olması durumunda Çin’e yakıt, gıda ve diğer malları taşımak için alternatif yollar sunuyor.

İki günlük zirvedeki destek ve işbirliği taahhütleri, Cuma günü Japonya’da düzenlenen G7 liderleri zirvesinde Çin’in “olumsuz” imajına tezat oluşturacak.

Çin’in Orta Asya’ya verdiği destek de bir karşılık gelen ağırlık ABD’yi zorlayıcı diplomasi suçlamaları.

Xi, Çin ve Orta Asya ülkelerinin egemenlik, bağımsızlık, ulusal haysiyet ve uzun vadeli kalkınma gibi temel çıkarlar için güveni derinleştirmeleri ve “açık ve sağlam destek” vermeleri gerektiğini söyledi.

Diğer Orta Asya ülkeleri gibi Sovyetler Birliği’nin bir parçası olan Ukrayna’dan bahsetmedi.

READ  Fed, gösterge faiz oranını 0,75 puan artırarak 1994'ten bu yana en büyük artışı kaydetti.

“Çin, Orta Asya ülkelerinin yasa uygulamalarını ve güvenliği geliştirmelerine ve savunma yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmaya isteklidir” dedi.

Ticaret ve yatırım

Xi, Çin’in ayrıca ikili yatırım anlaşmalarını iyileştireceğini ve bölge ile sınır ötesi navlun hacmini artıracağını söyledi.

Orta Asya’daki Çin tarafından finanse edilen şirketleri daha fazla iş yaratmaya, depolar inşa etmeye ve turizmi canlandırmayı amaçlayan özel bir tren hizmeti başlatmaya teşvik edeceğini de sözlerine ekledi.

Xi, “Orta Asya’daki işbirliğimizi ve kalkınmamızı güçlendirmek için Çin, Orta Asya ülkelerine toplam 26 milyar yuan (3,8 milyar dolar) finansman ve hibe desteği sağlayacak.” dedi.

Çin ile Orta Asya arasındaki ikili ticaret, Çin’in daha fazla gıda ve enerji güvenliği arayışında daha derin bağlar ararken, Kazakistan’ın 31 milyar doları aşmasıyla geçen yıl 70 milyar dolarlık rekor seviyeye ulaştı.

Xi, Çin-Orta Asya doğal gaz boru hattının D Hattı inşaatının hızlandırılması gerektiğini söyledi.

Ayrıca Çin ve Orta Asya’yı aralarındaki petrol ve gaz ticaretini artırmaya, endüstriyel zincirler arasında enerji işbirliğini geliştirmeye ve yeni enerjide işbirliğini ve nükleer enerjinin barışçıl kullanımını teşvik etmeye çağırdı.

Xi, uzun vadede Çin’in Hazar Denizi boyunca uluslararası bir ulaşım koridorunun inşasını desteklediğini ve Çin ile Avrupa arasında yük treni hizmetleri için ulaşım merkezlerinin inşasını teşvik edeceğini söyledi.

(1 $ = 6,9121 CNY)

Pekin Haber Odası’ndan bildiriyor; Jacqueline Wong tarafından kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.