Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

F-16’lar: ABD, müttefiklerine F-16’ların Ukrayna’ya ihracatını engellemeyeceğinin sinyalini veriyor

F-16’lar: ABD, müttefiklerine F-16’ların Ukrayna’ya ihracatını engellemeyeceğinin sinyalini veriyor

(CNN) Biden yönetimi geçtiğimiz haftalarda Avrupalı ​​müttefiklerine ABD’nin bunu yapmalarına izin vereceğini açıkça belirtti. Ukrayna’ya F-16 savaş uçağı ihracatıTartışmalara aşina olan kaynaklar, Beyaz Saray’ın, Rus hava saldırılarının yoğunlaşması sırasında Ukrayna’nın uçakları satın almasına yardım etmesi için Kongre üyeleri ve müttefiklerinin artan baskısı altında olduğunu söyledi.

Ancak yetkililer, herhangi bir müttefikin F-16’ları ihraç etmek için resmi taleplerinden haberdar olmadığını ve genellikle bu tür üçüncü şahıs transferlerini onaylamak için evrak işleriyle görevli olan Dışişleri Bakanlığı yetkililerine işe başlamalarının söylenmediğini söylediler. . dedi.

Hollanda da dahil olmak üzere bir avuç Avrupa ülkesinin ABD yapımı F-16 tedariki var ve bu ülkelerin bir kısmını Ukrayna’ya ihraç etmeye istekli olduklarını gösteriyor. Ancak ABD, uçağın hassas ABD teknolojisi nedeniyle üçüncü taraf transferini kabul etmek zorunda kalacaktı.

ABD, F-16’larından herhangi birini Kiev’e gönderme konusunda isteksiz olmaya devam ederken, ABD’li yetkililer CNN’e, müttefiklerin tedarikleriyle yapmaya karar vermesi durumunda, yönetimin jetlerin Ukrayna’ya ihracatını onaylamaya istekli olduğunu söylediler.

Bir F-16C Fighting Falcon savaş uçağının dosya fotoğrafı

Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, ABD’nin Ukrayna’ya F-16 savaş uçakları gönderme olasılığı hakkında özel olarak yorum yapmaktan kaçındı, ancak genel olarak ABD’nin “gelecekteki yetenekler ve ihtiyaçlar” konusunda sabırsızlandığını söyledi. F-16’ların G7’de “gündemde olmadığını”, ancak jetlerin kesinlikle zirvenin aralarında görünebileceğini söyledi.

ABD’li milletvekilleri ve kongre çalışanları F-16 baskı kampanyasına katılarak yönetimi Ukrayna’nın hava sahası üzerinde kontrol sahibi olabilmesi için uçakları sağlamaya çağırdı.

“İki partili bir milletvekilleri grubu olarak, F-16 savaş uçaklarının Ukrayna’ya transferini, Kiev’e ulusunu haksız, yasadışı ve acımasız bir Rus işgaline karşı tamamen savunması ve Ülkelerini geri almak için gereken toprak kazanımları” diye yazdı.Bir grup Cumhuriyetçi ve Demokrat milletvekilinin Çarşamba günü CNN tarafından ele geçirilen Başkan Joe Biden’a yazdığı bir mektupta.

READ  SS Montevideo Maru: Güney Çin Denizi'nde bulunan 1.000 savaş esiriyle İkinci Dünya Savaşı batığı

Yetkililer, konunun Temmuz ayında Litvanya’nın Vilnius kentinde yapılacak bir sonraki NATO zirvesinde ele alınmasının beklendiğini söylediler.

Bir diğer açık soru ise Ukraynalı pilotların F-16’larda nerede eğitim alacakları. İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın sözcüsü bu hafta başlarında yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık ve Hollanda’nın yalnızca Ukrayna’ya uçak satın almak için değil, aynı zamanda Ukraynalı pilotları öncekinden daha gelişmiş olan dördüncü nesil savaş uçakları konusunda eğitmek için de bir “uluslararası koalisyon” kurmaya çalıştıklarını söyledi. Ukrayna savaş filosu.

Mart ayında Amerika Birleşik Devletleri, uçuş simülatörlerini kullanma becerilerini değerlendirmek ve F-16 da dahil olmak üzere çeşitli ABD askeri uçaklarını uçurmayı öğrenmeleri için ne kadar zamana ihtiyaç duyacaklarını değerlendirmek için Ukraynalı pilotları Tucson, Arizona’daki bir askeri üste ağırladı. Bir savunma yetkilisi CNN’e verdiği demeçte, ABD’nin henüz bu tür bir eğitimi genişletme planı olmadığını, ancak Kongre’nin 2023 bütçesinden bu tür eğitim için para ayırdığını söyledi.

F-16’lara sahip ABD müttefikleri, Ukraynalı savaş pilotları için eğitim verebilir veya uçağın üreticisi Lockheed Martin, eğitimi özel bir yüklenici olarak verebilir. Ancak savunma yetkilisi, ABD silahlarının denizaşırı transferleri gibi resmi bir ABD imzası gerektirmese bile, böyle bir düzenlemenin muhtemelen bir dereceye kadar Amerikan müdahalesi gerektireceğini söyledi.

Ukraynalılar baskı kampanyasını hızlandırdı

Üst düzey Ukraynalı yetkililer, Rus füze ve insansız hava aracı saldırılarına karşı kendilerini savunmak için acilen ihtiyaç duyduklarını savunarak, son aylarda ABD yapımı F-16’lar için kamuoyu baskısı kampanyalarını hızlandırdı.

Ukraynalı bir yetkili, Rusya’nın Ukrayna’nın Patriot hava savunma sistemlerini yok etmeyi amaçlayan başkent yakınlarında altı hipersonik füze yağmuru başlatmasından sadece birkaç gün sonra, Rusya’nın Perşembe sabahı Kiev’e “benzeri görülmemiş” bir dizi füze saldırısı başlattığını söyledi.

READ  Dingo karaya yıkandıktan sonra ötenazi | Dünya Haberleri

Kiev Sivil ve Askeri İdaresi Başkanı Serhiy Popko, “Güçleri, yoğunlukları ve çeşitlilikleri bakımından benzeri görülmemiş bir şekilde Kiev’e yönelik hava saldırıları dizisi devam ediyor” dedi.

Yetkililer, Ukrayna’nın jetler olmadan doğaçlama yapmak zorunda kalacağını söylüyor. Savunma yetkilileri ve kongre çalışanları CNN’e son haftalarda Ukrayna kuvvetlerinin en az bir Rus savaş uçağını düşürmek için ABD Patriot hava savunma sistemini kullandığını söyledi. Rus uçaklarının büyük ölçüde Rus savunma hatlarının gerisinde kalması, Ukrayna’nın onları NASAM’lar gibi kısa menzilli sistemlerle hedeflemesini zorlaştırıyor.

ABD’li yetkililer, Patriot’ların hedef aldığı Rus uçaklarının, Rusya’nın geçen yıl sivil kayıpları en üst düzeye çıkarmak için yaptığı gibi, Ukrayna hedeflerine füze fırlatmak için bir bombalama operasyonu yürüttüğünü söyledi.

Yetkililer, Batı Patriot sistemlerini tanıttıktan sonra Ukraynalıların kendi ateş etme kararlarını vermekten sorumlu olduklarını söylediler ve kendi halklarını korumak için Patriot’larla ne zaman ve nasıl başa çıkacaklarının Ukraynalılara bağlı olduğunu kaydettiler.

Bazı Kongre üyeleri, gelişmiş savaş uçaklarının, balistik füzeleri engellemek için yapılmış pahalı Patriot cephanelerine harcamak zorunda kalmadan Ukrayna’nın Rus uçaklarını hedef almasını kolaylaştıracağını savunuyor.

Ancak bazı ABD’li yetkililer bu iddiayı sorguluyor ve Rusya’nın F-16’ları kolayca düşürebilecek kapsamlı uçaksavar sistemlerine sahip olduğuna dikkat çekiyor. Yetkililer, Ukrayna’nın tam da bu nedenle sahip olduğu savaş uçaklarıyla çok fazla görev yapmadığını söyledi.

Bununla birlikte, Kiev’de yeterli kamuoyu baskısı ile Ukraynalıların sonunda Batı’nın bir zamanlar kırmızı çizgi olarak gördüğü silah sistemlerini güvence altına alabileceğine dair bir inanç var. HIMARS, muharebe tankları ve bir Patriot bataryası daha önce yasak kabul ediliyordu – şimdi hepsi ya ülkede ya da yakında oraya gidiyor.

İngiltere’nin kendi F-16’ları olmasa da, İngiliz hükümeti son birkaç ay içinde bu konuda ciddi bir değişiklik yapmış gibi görünüyor. Ocak ayında bir İngiliz hükümet sözcüsü gazetecilere verdiği demeçte, Birleşik Krallık’ın uçakların “çok sofistike olduğuna ve uçmayı öğrenmesinin aylar aldığına inandığını. Bu nedenle, bu uçakları Ukrayna’ya göndermenin pratik olmadığını düşünüyoruz” dedi.

READ  AB, Rus petrol ithalatının yasaklanmasını önerdi, Sberbank'ı Swift'ten çıkardı

Pazartesi günü, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Kiev ve Londra’nın onu satın alma planında “aktif olarak ilerlediğini” söyledi.

Ukrayna cumhurbaşkanının özel kalem müdürü Andrei Yermak, “F-16’lara ihtiyacımız var” dedi. “Pilotlarımızı eğitmek de dahil olmak üzere bu yönde çalışma kararları için müttefiklerimize minnettarım.”

CNN’den Zachary Cohen ve Jennifer Hansler bu rapora katkıda bulundu.