Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Sırbistan’da resmi bir resepsiyon aldı

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Sırbistan’da resmi bir resepsiyon aldı
Fotoğrafa yorum yapın, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic (sağdan ikinci) ve eşi Tamara Vucic, Belgrad’da Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve eşi Peng Liyuan’ı karşıladı

  • yazar, Guy Delauney
  • Rol, BBC Haberleri, Belgrad

Kırmızı bayraklar Belgrad’daki Nikola Tesla Havalimanı’ndan başlıyor ve otoyol boyunca Sırp başkentinin merkezine kadar uzanıyor.

Bu, Sırbistan’ın Çin’le olan “sert dostluğundan” gurur duymasının ve Xi Jinping’in Belgrad ziyaretini memnuniyetle karşılamanın bir yoludur.

Şehrin batı kapısında, daha yaygın olarak Jinx Kulesi olarak bilinen, tamamı Çin’in ulusal renkleriyle kaplı bir kule var.

Ve iyi bir önlem olarak, geçen yıl Batı Sırbistan’ın Valjevo kentinde bir buzdolabı fabrikası açan Çinli ev aletleri üreticisi Hisense’nin bir reklam panosu var.

Avrupa’nın bazı bölgelerinde Çin cumhurbaşkanının seyahat programı şaşkınlık yaratmış olabilir. Sonuçta Sırbistan kendisini bu kadar önemli bir uluslararası liderin üç duraklı turunun bir parçası olarak nadiren buluyor.

Ancak Sırbistan, Avrupa Birliği’ne katılım müzakerelerini sürdürürken son yıllarda Çin’le ilişkisini derinleştiriyor.

Xi’nin bu geziyi NATO’ya yönelik eleştirilerini vurgulamak için kullanması bekleniyor. Ziyareti, ABD’nin Belgrad’daki Çin büyükelçiliğine düzenlediği hava saldırılarının 25. yıldönümüne denk geliyor. Sırp gazetesi Politika’nın başyazısında cumhurbaşkanı, bu olayla ilgili duyguların hala yüksek olduğunu açıkladı.

“Asla unutmamalıyız” diye yazdı. “Çin halkı barışa değer verir, ancak böylesine trajik bir tarihin tekerrür etmesine asla izin vermeyeceğiz.”

Bu tür söylemler, halkın büyük çoğunluğunun NATO üyeliğine karşı olduğu Sırbistan’da da yankı buluyor. Xi Jinping’in Avrupa turnesine bu durağını oldukça mantıklı kılan temel faktör de bu.

Görüntü kaynağı, Oliver Bonnick/Bloomberg

Fotoğrafa yorum yapın, 1999 NATO bombalama kampanyası Sırp güçlerini Kosova’dan çıkarmayı amaçlıyordu.

Çin artık Sırbistan’daki en büyük doğrudan yabancı yatırım kaynağı olduğunu iddia ediyor. Hisense’nin elçisi Li Ming, madencilik şirketi Zijin ve lastik üreticisi Linglong ile birlikte 20.000 dolar sağladığını söyledi.

Aslında, BM ticaret rakamları Çin’i doğrudan yabancı yatırım listesinde Almanya, İtalya, ABD ve Rusya’nın ardından beşinci sıraya koyuyor.

Ancak Çin’in yatırımı dikkate değer ve artması muhtemel. Sırbistan, Çin’in ilk yüksek hızlı elektrikli trenini yeni aldı. Sonunda, Çin’in uzmanlığı ve finansmanıyla yeniden inşa edilen Belgrad-Budapeşte demiryolundaki İsviçre yapımı demiryolu taşıtlarının yanında ilerleyecek.

Ve bu sadece başlangıç. Sırbistan Altyapı Bakanı Goran Vesiç, Çinli ortakların yollar, köprüler, tüneller ve sanitasyon da dahil olmak üzere diğer altyapılar üzerinde çalışacaklarını söyledi. Sırp ulusal radyosu RTS’ye “Çinli şirketlerle gerçekten çok fazla işbirliği alanı var” dedi.

Sırbistan cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in, Xi onuruna verilecek bir akşam yemeğinde ülkesinin en iyi şaraplarını Çinli meslektaşına sunmayı planlamasına şaşmamalı.

Görüntü kaynağı, Reuters/Aurelien Morrisard

Fotoğrafa yorum yapın, Xi Jinping, Fransa ziyaretinin ardından Pireneler’de yağmurlu bir gün geçirdi

Sırp şarabının beş yıl içinde Çin’de herhangi bir ithalat vergisine maruz kalmayacağını belirten Vucic, Çin Merkezi Televizyonu’na Sırp şarabının “eskisi kadar pahalı olmadığını” söyledi. [those] Fransa’da” ve Bay Xi’nin seçimlerini “beğeneceğine” inandığını söyledi.

Bu, Avrupa gezisinin ilk ayağında Xi Jinping’i ağırlayan Emmanuel Macron’a yönelik hafif bir eleştiri olabilir. Fransa cumhurbaşkanının teklifi, Belgrad’da büyük kısmı 5.000 Euro’ya mal olacak bir şişe Remy Martin Louis XIII konyaktı.

Çin Cumhurbaşkanı’nın Belgrad’ın ardından bir sonraki durağı, Avrupa Birliği üye ülkeleri liderleri arasındaki en güçlü müttefiki Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile buluşacağı Budapeşte olacak.

Çin yatırımı da burada güçlü bir faktör; elektrikli otomobil devi BYD’nin fabrikası, Orban’ın göçten Ukrayna’ya silah tedarikine kadar her konuda AB konsensüsüne karşı direnişini destekleyen projeler arasında yer alıyor.