Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Natalie Elphicke: Tory Milletvekili, Rishi Sunak’a saldırısı nedeniyle İşçi Partisi’nden ayrıldı

Natalie Elphicke: Tory Milletvekili, Rishi Sunak’a saldırısı nedeniyle İşçi Partisi’nden ayrıldı
  • Becky Morton’un yazdığı
  • Siyasi muhabir

Videolu anlatım, Muhalif milletvekili Natalie Elphicke: Sunak’ın Muhafazakarları birçok seçim sözünü tutmadı

Muhafazakar milletvekili Natalie Elphicke, Muhafazakar Parti’nin “beceriksizlik ve bölünmeyle eşanlamlı hale geldiğini” söyleyerek İşçi Partisi’ne sığındı.

PMQ’lar başlarken yayınlanan bir bildiride Dover milletvekili, kararındaki temel faktörlerin barınma ve sınır güvenliği olduğunu söyledi.

Rishi Sunak “yanlış vaatlerde bulunmak” ve önemli vaatlerden vazgeçmekle suçlandı.

BBC, İşçi Partisi’nin bir sonraki genel seçimlerde Dover ve Deal’daki mevcut adayını koruyacağını ve Bayan Elphick’in geri çekileceğini öğrendi.

Bu seçim bölgesi, sınır değişikliklerinin ardından Bayan Elphick’in son seçimde 12.278 oy çoğunluğu aldığı Dover’ın yerini alıyor.

Dramatik sahnelerde, Bayan Elphick İşçi Partisi lideri Sir Keir Starmer’ın arkasına oturmak için Avam Kamarası’nda Başbakan’ın Soruları başladı.

Muhafazakar sıralardaki birçok kişi arasında şaşkınlık ve kafa karışıklığı vardı.

Haber ancak öğle saatlerinde duyuruldu ve Muhafazakar Partili milletvekillerinin çoğu, eski meslektaşlarının artık yanlarında değil de karşılarında, yani Sir Keir’in konuştuğu sırada kamera görüntüsünde tam karşılarında oturduğunun farkında değildi.

Sir Keir onu törende karşıladı ve Bay Sunak’a “Küçük tekne krizinin ön saflarında yer alan Dover’ın Muhafazakar Milletvekili, sınırlarımızda Başbakan’a güvenilemeyeceğini ve onun yanında olduğunu” söylediğinde “bu başarısız hükümetin sersemlemesinin ne yararı var?” diye sordu. bize katılmak”. bitkinlik”.

Dover, Kanalı küçük teknelerle geçen birçok insanın varış noktasıdır.

Bayan Elphicke, açıklamasında Bay Sunak hükümetinin “sınırlarımızı güvenli ve emniyetli tutma konusunda başarısız olduğunu”, Kanal’da can kayıplarının yaşandığını ve küçük teknelerin “rekor seviyelere” ulaştığını söyledi.

Muhafazakar Parti’den bir sözcü şunları söyledi: “Dover ve Deal halkı, yasadışı göçün etkisini hissedince hayal kırıklığına uğrayacak.

Şöyle ekledi: “Bu meseleyi doğrudan ele almak için partiyle birlikte mücadele eden bir temsilcileri vardı ve şimdi partide yasadışı göçle mücadele planlarımızı 139 kez engellemek için çalışan bir temsilcileri var.”

Videolu anlatım, Starmer, Başbakan’a iki Muhafazakar milletvekilinin İşçi Partisi’ne katılmasıyla ilgili sorular soruyor

Geçen Nisan Bayan Elphick Ekspres gazetesine bir makale yazdı. İşçi Partisi’nin “yasadışı göçle mücadele konusunda kendine ait bir planı yok” ve hükümetin Ruanda’daki planını “dünya lideri” olarak nitelendirdi.

İşçi Partisi, iktidara gelmesi halinde bazı sığınmacıları Doğu Afrika ülkesine gönderme planını iptal etme sözü verdi.

İşçi Partisi’nin göç politikalarıyla ilgili fikrini değiştirip değiştirmediği sorulduğunda Bayan Elphick, Bay Sunak’ın küçük tekne geçişlerini durdurmadığını ve İşçi Partisi’nin bu sorunla ilgileneceğini söyledi.

Milletvekili kendisine iltica hakkı teklif edilmediğini ancak barınmaya katkıda bulunmasının istendiğini söyledi.

Sir Keir, Bayan Elphick’in “konut gibi konularda güçlü bir geçmişe sahip olduğunu” ve “küçük tekne krizi söz konusu olduğunda ön saflarda yer aldığını” söyledi.

Ulaştırma Bakanı Huw Merriman, bu ayrılma karşısında “çok şaşırdığını” söyledi ve Bayan Elphicke’yi “fırsatçı” olmakla suçladı.

BBC’ye şunları söyledi: “Geçenlerde şöyle bir makale yazdı: Göçmenlik konusunda İşçi Partisi’ne güvenmeyin, onlar gerçekten sınırların açık olmasını istiyorlar ve şimdi o da onlarla birlikte oturuyor.”

Videolu anlatım, Sör Keir Starmer, Rishi Sunak’ın Tory’nin kayıplarına ilişkin ‘ipucunu’ ne zaman alacağını merak ediyor

2022 Muhafazakar liderlik yarışmasında Liz Truss’u destekleyen Bayan Elphicke, Muhafazakar Parti’nin sağındaydı ve Avrupa Brexit’i destekleyen araştırma grubunun bir üyesiydi.

Sir Keir’in onu İşçi Partisi’ne kabul etme kararı, özellikle Diane Abbott ve Jeremy Corbyn’in parlamentodaki İşçi Partisi’nden uzaklaştırılması nedeniyle partisinin solundaki bazı kişiler tarafından eleştirildi.

Sol görüşlü Momentum grubu şunları söyledi: “Bu aşırı sağcı Muhafazakar Parti’de ismine layık bir yer olmamalıdır.”

“Keir Starmer hakkında çok şey konuşuyor çünkü Diane Abbott’u soğukta bırakırken onu kollarını açarak karşılıyor.”

Barınma konusunda Bayan Elphick, Hükümetin “ihtiyacımız olan evleri inşa edemediğini” ve kusursuz tahliyelere son verme ve arazi kiralarını hurdaya çıkarma sözlerini yerine getirmeyerek kiracılara ve kiracılara “ihanet ettiğini” söyledi.

“2019’da seçildiğimde Muhafazakar Parti İngiliz siyasetinin merkezini işgal ediyordu” dedi.

“O zamandan bu yana pek çok şey değişti” diye ekledi. [Boris Johnson] Seçilmemiş Rishi Sunak liderliğindeki bir darbeyle devrildi.

“Rishi Sunak yönetimi altında Muhafazakarlar, beceriksizlik ve bölünmeyle eşanlamlı hale geldi. Merkezi zemin terk edildi ve 2019 manifestosunda verilen önemli vaatlerden vazgeçildi.”

Buna karşılık, İşçi Partisi’nin 2019’dan bu yana “dramatik biçimde değiştiğini” ve artık “İngiliz siyasetinin merkezinde yer aldığını” söyledi.

Partinin “ihtiyacımız olan evleri inşa etme planı” olduğunu ve ekonomi ve savunma politikalarının “sorumlu ve güvenilir” olduğunu ekledi.

Bayan Elphick, 2019 yılında seçildi ve o zamanki kocası Charlie Elphick’in elinde bulunan Dover koltuğunu devraldı.

Bu, eski bakan Poulter’ın da Muhafazakarların NHS’deki kayıtları nedeniyle İşçi Partisi’ne sığınmasının ardından geldi.

Bu, muhafazakarların 2019’dan bu yana dördüncü ayrılığı oldu.

Kısa bir süre bağımsız olarak görev yapan Lee Anderson bu yılın başlarında Reform’a katılırken, Christian Wakeford Muhafazakarlardan ayrılarak 2022’de İşçi Partisi’ne katıldı.

PMQ’ların analizi

Yazan Lucy Gelder, BBC Doğruladı

“Onun [Rishi Sunak] Sir Keir Starmer, Başbakan’ın Soruları sırasında yaptığı açıklamada, “16 gün önce zafer ilanının ardından, şaşırtıcı bir şekilde 2.400 küçük tekne geçişi gerçekleşti” dedi.

22 Nisan 2024’te Rishi Sunak, Ruanda Güvenlik Tasarısının Avam Kamarası’ndan geçmesinin ardından bir basın toplantısı düzenledi.

O tarihten bu yana 6 Mayıs itibarıyla 2.409 kişinin küçük teknelerle kanalı geçtiği tespit edildi. Yani Sör Keir haklı.

Bu dönemde küçük tekne geçişlerinin sayısı, 22 Nisan ile 6 Mayıs 2023 tarihleri ​​arasında 1.366 kişinin geçtiği geçen yılın aynı dönemine göre %76 arttı.

Bu yıl şu ana kadar 8 bin 674 kişi kanalı geçti.

READ  6 yıldır kayıp olan çocuk, annesi tarafından “manevi bir topluluğa” götürülüyor.