Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Cumhuriyetçi mega bağışçı Jeff Yass, Trump Medya Birleşme Ortaklığı'nda hisseye sahip

Cumhuriyetçi mega bağışçı Jeff Yass, Trump Medya Birleşme Ortaklığı'nda hisseye sahip

Wall Street finansörü, büyük Cumhuriyetçi bağışçı ve TikTok'un ana şirketinin büyük yatırımcısı Jeff Yass, aynı zamanda yakın zamanda eski Başkan Donald J. Trump'ın sosyal medya şirketiyle birleşen paravan şirketin en büyük kurumsal hissedarıydı.

Aralık ayında yapılan bir düzenleyici başvuru, Yas'ın ticaret şirketi Susquehanna International Group'un, Cuma günü Trump Media & Technology Group ile birleşen Digital World Acquisition Corp'un yaklaşık %2'sine sahip olduğunu gösterdi. Yaklaşık 605.000 hisseden oluşan bu hisse, Digital World'ün son kapanış hisse senedi fiyatına göre yaklaşık 22 milyon dolar değerinde.

Susquehanna'nın hâlâ bu hisselere sahip olup olmadığı belli değil çünkü büyük yatırımcılar ellerindeki varlıkları düzenleyici kurumlara yalnızca periyodik olarak açıklıyor. Ancak hisselerini korursa Bay Yass'ın şirketi, birleşmenin ardından bu hafta işlem görmeye başladığında Trump Media'nın en büyük kurumsal hissedarlarından biri olacak.

Bay Trump'ın sosyal medya platformu Truth Social'ın ana şirketi ile birleşmenin yaklaşması ve Bay Trump'ın olası Cumhuriyetçi başkan adayı olması nedeniyle Digital World'ün hisseleri bu yıl yaklaşık yüzde 140 arttı.

Şirket yaptığı açıklamada, “Susquehanna bir piyasa yapıcıdır ve Trump Media ile hiçbir ekonomik çıkarı yoktur” dedi. “Bir şirketin uzun pozisyonu, aynı büyüklükteki kısa pozisyonlarla dengelenir.”

Düzenleyici başvurular, şirketin hisse başına kazanç veya kayıplarını azaltmak için dengeleme menkul kıymetleri kullandığını gösteriyor.

Şirketin açıklamasında şirketin hâlâ Dijital Dünya'da hissesi olup olmadığı ya da Bay Yass ile Bay Trump arasındaki ilişki hakkında yorum yapılmadı.

Bay Yas son zamanlarda birçok nedenden dolayı haberlerde yer aldı. Bay Yass'ın şirketi, Club for Growth dahil olmak üzere özgürlükçü ve muhafazakar davaları destekleyen Cumhuriyetçi adaylara ve siyasi eylem komitelerine büyük katkıda bulunmaktadır ve aynı zamanda TikTok'un ana şirketi ByteDance'in de büyük hissedarıdır. Amerikalı yatırım şirketleri Susquehanna, BlackRock, General Atlantic ve diğerleri ByteDance'in %60'ına sahip.

READ  1,3 milyar dolarlık Powerball piyango çekilişi ertelendi

Bu ay Temsilciler Meclisi, ByteDance'i Çin kontrolündeki sosyal medya şirketi TikTok'u satmaya zorlayan bir yasa tasarısını kabul etti.

Büyüme Kulübü, Kongre'deki Cumhuriyetçilere, TikTok'un Çin'in kontrolü altında kalması halinde herhangi bir yasaklama girişimine karşı çıkmaları için baskı yapmaya çalıştı ve Bay Yass, muhafazakar örgütün bu çabayı finanse etmesine yardımcı oldu. (Büyüme Kulübü, Trump'ın yeniden seçim kampanyasına karşı çıkmıştı ancak onunla uzlaşmış gibi görünüyor.)

Bay Trump, TikTok'un ABD'de yasaklanmasını desteklemişti ancak yakın zamanda bu tutumunu tersine çevirdi. Birkaç hafta önce Bay Yas ile 2022 için planlanan kısa bir toplantı yaptığını itiraf etti. Wall Street Journal sütunu “Trump'ı asla desteklemeyen” biri olarak ancak iki adamın TikTok'u asla tartışmadığını söyledi.

Trump kampanyasına yakın bir kişi, Bay Yass'ın eski başkanın siyasi kampanyasını destekleyen bir gruba büyük bir bağışta bulunmasının beklendiğini söyledi. Bay Yass, bir sözcü aracılığıyla, Bay Trump ile hiçbir zaman tanışmadığını ve bunu yapmayı planlamadığını söyledi.

Matematiksel modeller kullanarak binlerce hisse senedinin alım satımını kolaylaştıran Susquehanna, Dijital Dünya'dan para kazanabilen tek şirket değil. Şubat ayında Digital World, birleşmeyle ilgili masrafları karşılamak için bir grup kurumsal yatırımcıdan 50 milyon dolar topladığını açıklamıştı. Yatırımcılar şirkete hisseye dönüştürülebilecek parayı borç olarak verdi. Anlaşmanın yatırımcıları henüz açıklanmadı.

Genel olarak hedge fonları ve ticaret firmaları, geçen yılın sonunda Digital World'ün 30 milyon hissesinin yaklaşık yüzde 5'ine sahipti. Dijital Dünya'nın yaklaşık 400.000 hissedarının büyük çoğunluğu bireysel yatırımcılardan oluşuyor ve bunların çoğu da Bay Trump'ın destekçisi.

Dijital Dünya hisse senedi fiyatlarında bu yıl yaşanan artış, Bay Trump'ın Trump Media'daki 79 milyon hissesinin değerini milyarlarca dolar artırdı. Bay Trump'a ayrıca tüm hissedar eylemlerinde kendisine en az %55 oy hakkı veren bir hisse senedi sınıfı da veriliyor.

READ  Biden, US Steel'in Amerika'nın sahibi ve işletmecisi olarak kalmasının önemli olduğunu söyledi

Birleşme, Trump'ın bir sivil dolandırıcılık davasında yargıç tarafından verilen 454 milyon dolarlık para cezasını karşılamak üzere bir kefalet sağlamak için Pazartesi günü verdiği son tarihten önce tamamlandı.

Eski başkanın Trump Media'daki hisseleri, tahvil almak için gereken parayı toplamak için ona finansal bir cankurtaran halatı sağlayabilir. Ancak bunu yapabilmek için Trump Media'nın yedi üyeli yönetim kurulunun, önümüzdeki altı ay boyunca hisse senedi satmasını veya hisse senetlerini tahviller için teminat olarak kullanmasını engelleyen kısıtlamaları kaldırması gerekiyor.

Yönetim kurulunda Trump'ın en büyük oğlu Donald Jr. ve yönetiminin üç eski üyesi yer alıyor: Trump'ın savunma bakanı vekilinin özel kalemi olan Kash Patel; eski ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer; ve Küçük İşletme Yönetimi eski Yöneticisi Linda McMahon.

Davetiyenin bir kopyasına göre Bayan McMahon, Bay Trump için 6 Nisan'da Palm Beach, Florida'da yapılması planlanan büyük bir bağış toplama etkinliğine başkanlık ediyor. Etkinliğin ev sahipliğini milyarder yatırımcı John Paulson üstleniyor ve bir dizi Wall Street finansörü başkan olarak yer alıyor. Bay Yas'tan onlardan biri olarak bahsedilmedi.

Maggie Haberman Raporlara katkıda bulunuldu.