Mayıs 30, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Dominic Raab: İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, zorbalık iddiaları üzerine kıdemli müttefikinin istifasıyla sarsıldı

(CNN) İngiltere Başbakanı Rishi Sunak En yakın müttefiklerinden birinin yetkilileri sindirdiği iddiaları üzerine istifa etmesinin ardından cuma günü başbakanlığına büyük bir darbe vurdu.

Cuma günü Twitter’da yayınlanan bir istifa mektubunda, Dominique rap Resmi bir soruşturmanın kendisine yöneltilen bazı iddiaları haklı bulmasının ardından başbakan yardımcısı ve adalet bakanlığından istifa etmeye karar verdiğini söyledi. Sunak, Raab’ın istifasını “büyük bir üzüntüyle” kabul ettiğini söyledi.

Raab’ın bağımsız soruşturmacı Adam Tooley tarafından yürütülen incelemesi, onun dışişleri bakanı, Brexit sekreteri ve adalet bakanı olarak görev yaptığı dönemdeki davranışlarıyla ilgili sekiz resmi şikayetin ardından geldi.

“Soruşturma talebinde bulundum ve herhangi bir zorbalık bulgusu yaparsam istifa edeceğime söz verdim. Sözümü tutmamın önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Savcılığın soruşturmasının “aleyhindeki iddiaların ikisi dışında hepsini reddettiğini” ve “dört buçuk yıl içinde bir kez bile kimseye küfretmediğim veya bağırmadığım, herhangi bir şey fırlatmadığım veya kimseyi fiziksel olarak korkutmadığım sonucuna vardığını” sözlerine ekledi. kasıtlı olarak kimseyi küçük düşürmeye mi çalıştı?

Tamamı Raab’ın Cuma günü istifasının ardından yayınlanan raporda, Raab’ın “bir iş toplantısı bağlamında makul olmayan ve ısrarlı bir şekilde saldırgan davranış anlamında göz korkutucu bir tavırla hareket ettiği” sonucuna varıldı. baltalayan veya küçük düşüren bir şekilde.”

Rapp’ın davranışının “etkilenen kişi tarafından aşağılayıcı veya aşağılayıcı olarak deneyimlendiğini ve bunun kaçınılmaz olduğunu” söyleyerek devam etti. [Raab] Bunun davranışının bir sonucu olacağının farkındaydı; En azından bilmesi gerekirdi.”

Raab ayrıca raporun “zorbalık için çok düşük bir eşik belirleme konusunda tehlikeli bir emsal” oluşturduğuna inandığını ve bulgularının “kusurlu” olduğunu söyledi.

Raab, 2015 yılında Devlet Bakanı olarak hükümete katılmasından bu yana birçok yüksek profilli görevde bulundu. Başbakan Yardımcısı olarak görev yapmanın yanı sıra, aynı zamanda Başbakan Rishi Sunak’ın hükümetinde Adalet Bakanı ve Lord Şansölye olarak görev yaptı.

READ  Uganda'da bir su aygırı iki yaşındaki bir erkek çocuğu yutar ve dışkısını çıkarır.

Boris Johnson döneminde dışişleri bakanıydı, ancak İngiltere’nin Afganistan’dan çekilmesinin ardından ağır eleştiriler aldıktan sonra görevden alındı. Taliban Afganistan’ın kontrolünü ele geçirdiğinde Yunanistan’da tatildeydi.

Kabil’in düşüşünden kısa bir süre önce bir milletvekilinden İngiliz silahlı kuvvetlerinde çalışan tercümanların tahliyesiyle ilgili olarak Afgan dışişleri bakanına acil bir çağrı yapmasını istediği ortaya çıktıktan sonra istifası için taleplerle karşı karşıya kaldı. Arama asla olmadı.

Muhalefetteki İşçi Partisi lideri Keir Starmer, Sunak’ı Raab’ı görevden almak yerine istifasına izin vermekle eleştirdi. Cuma günü BBC’ye konuşan Starmer, kararın hükümetin “yukarıdan aşağıya zayıflığını” gösterdiğini söyledi. “Burada çifte bir zaaf var. Onu işe alıp sonra da işten atmamalıydı” diye ekledi.

Raab’ın istifası, Muhafazakar Parti’nin sağında yer almasına rağmen selefleri Liz Truss ve Boris Johnson’dan çok daha yumuşak tasvir edilen Rishi Sunak’ın başını ağrıttı.

İstifa Sunak’a zarar verebilir

Raab’ın istifası, Muhafazakar partinin sağında olmasına rağmen selefleri Liz Truss ve Johnson’dan çok daha yumuşak olarak gösterilen Sunak’a bir darbe oldu.

Sunak, Covid salgını sırasında Maliye Bakanlığı Şansölyesi olarak görev yaptığından, yalnızca dönemin başbakanı skandallara boğulduğu için istifasını sunduğundan, Johnson karşılaştırması özellikle önemlidir. Johnson’ın müttefikleri, Sunak’ın istifasının nihayetinde başbakanlığının sona ermesine yol açtığına ve onu affetmediğine inanıyor.

Sunak’a istifa mektubunda Sunak’ın geçen yaz başarısız olan liderlik girişiminden bu yana sadık olduğunu hatırlatan Raab, Brexit’in sadık bir destekçisi ve partinin sağının mihenk taşı olarak görülüyor. 2014 yılında dönemin Başbakanı ve Eurofil David Cameron’a karşı 81 milletvekili isyanına önderlik ettiğinde Eurosceptic hareketinin dikkatini çekti.

Raab, Snack’in sağcı kimlik bilgilerini güçlendirdi ve partinin o bölümünü kendisiyle birlikte getirmeyi gerektiren politikaların ilerlemesine yardımcı oldu. Ve Raab, Sunak’a sadakat sözü verirken, eski bakanlar dilerlerse arka sıralarda sorun çıkarabiliyorlar.

READ  Sağcı Finlandiya Ulusal Kongresi büyük olasılıkla seçimi kazanırken, Marin üçüncü oldu.

Şimdi soru, Raab’ın bunu yapmak isteyip istemediğidir. Sunak’a içtenlikle bağlıdır ve Sinak’ın gerçekten partide sağın siyasi bir müttefiki olduğunun farkına varır. Ancak istifa mektubu, Raab’ın hükümetten ayrılmak zorunda kaldığı için pek mutlu olmadığını gösteriyor.

Önümüzdeki günler, Rap’in ne kadar ileri götürüldüğünü veya atlandığını daha fazla gösterecek. İlkiyse, daha sonra partinin sağında Johnson’ın müttefikleriyle boğuşurken Sunak’ın hayatını zorlaştırmak için bir nedeni olabilir.

Raab, altı aydan kısa bir süre içinde zorbalık iddiaları üzerine istifa eden ikinci Senak müttefiki oldu. Hükümet Dairesi Bakanı Gavin Williamson, reddettiği suçlamalar nedeniyle Kasım ayında görevinden istifa etmişti.