Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin Dışişleri Bakanı, Xi-Biden zirvesine giden yolun sorunsuz olmayacağını belirtti

Çin Dışişleri Bakanı, Xi-Biden zirvesine giden yolun sorunsuz olmayacağını belirtti

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 26 Ekim 2023’te Washington, ABD’de Dışişleri Bakanlığı’nda yaptıkları görüşme sırasında Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile el sıkışırken. REUTERS/Sarah Silbiger/Dosya Fotoğrafı Lisans haklarının alınması

PEKİN (Reuters) – Çin Dışişleri Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, Başkan Xi Jinping ile ABD arasında yapılması beklenen toplantıya atıfta bulunarak, “San Francisco zirvesine giden yol pürüzsüz olmayacak” dedi. Başkan Joe Biden.

Wang, geçtiğimiz günlerde Washington’da Biden ve üst düzey yardımcılarıyla bir araya geldi ve Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği zirvesinin oturum aralarında beklenen ikili toplantı için birlikte çalışma konusunda mutabakata vardı.

Son aylarda, büyük ölçüde ABD’nin talebi üzerine yapılan ikili diplomatik görüşmeler, ABD’nin Çin’e ait olduğu iddia edilen bir casus balonunu düşürmesinin ardından yılın başlarında hızla kötüleşen ilişkileri kurtarmayı amaçlıyordu.

Ancak bakanlık Cumartesi günü yaptığı açıklamada, zirveye giden yolun düzgün olmayacağı ve oraya seyahatin “drone ile” yapılamayacağı konusunda uyardı.

Bakanlık, bakanın Washington’daki ABD stratejik topluluğu üyeleriyle yaptığı görüşme sonrasında konuştuğunu söyledi.

Geçen ay Çin’in en üst düzey güvenlik teşkilatı, Xi ile Biden arasında San Francisco’da yapılacak herhangi bir görüşmenin “ABD’nin yeterli samimiyet göstermesine” bağlı olduğunu belirtti.

Wang, Biden ile Xi arasında geçtiğimiz Kasım ayında Endonezya’nın tatil adasında düzenlenen G20 zirvesi sırasında Tayvan ve rekabet konusunu tartıştıkları son toplantıya atıfta bulunarak, Çin ve ABD’nin “Bali’ye dönmesi” gerektiğini söyledi. ve iletişim.

Wang, Washington ve Pekin’in “müdahaleleri ortadan kaldırarak, engelleri aşarak, fikir birliğini güçlendirerek ve sonuçları toplayarak” o zaman varılan fikir birliğini uygulamaya koyması gerektiğini söyledi.

Halen çeşitli farklılıklar, çelişkiler ve çözülmesi gereken sorunlar olsa da diyaloğu sürdürmenin yararlı ve gerekli olduğuna inanarak, iki tarafın istikrarın sağlanması ve ilişkilerin geliştirilmesi için ortaklaşa olumlu sinyaller gönderdiğini söyledi.

READ  Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş haberleri: Canlı güncellemeler

Cumartesi günkü tartışmalarda ayrıca Çin ve ABD orduları arasındaki etkileşim, finans, bilim ve teknoloji, Çin’in yatırım ortamı ve pazar erişiminin yanı sıra Orta Doğu ve Ukrayna krizleri hakkında da derinlemesine görüş alışverişleri yer aldı.

Liz Lee bildiriyor. Düzenleyen: William Mallard

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar