Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Jared Kushner, Yahudilerin Suudi Arabistan’da Amerikan üniversite kampüslerinden daha güvenli olduğunu iddia ediyor

Jared Kushner, Yahudilerin Suudi Arabistan’da Amerikan üniversite kampüslerinden daha güvenli olduğunu iddia ediyor

Haberler

Donald Trump’ın damadı ve eski kıdemli danışmanı Jared Kushner, Suudi Arabistan’ın Yahudiler için ABD’deki üniversite kampüslerinden daha güvenli bir yer olduğunu söyledi.

Yahudi olan Kushner, “Pazar Sabahı Vadeli İşlemler” programında şunları söyledi: “İronilerden biri, Amerikalı bir Yahudi olarak Suudi Arabistan’da Columbia gibi bir kampüste olduğunuzdan daha güvende olmanızdır.”

42 yaşındaki Kushner, bir konferansta konuştuğu Suudi Arabistan gezisinden döndükten sonra Suudiler hakkında “Özgürce konuşmama izin verdiler” dedi.

Filistin yanlısı protestocular öfkelerini üniversite kampüslerindeki Yahudi öğrencilerden çıkarırken, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir Yahudi karşıtı olay dalgası yaşandı.

Columbia Üniversitesi, kampüsü İsrail’deki çatışma nedeniyle yaşanan gerginliklerden etkilenmeye devam ettiğinden, geçen hafta Bağış Günü bağış toplama etkinliğini ertelemek zorunda kaldı. Milyarder bağışçı Leon Cooperman Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e yönelik terör saldırısını “dikkate değer” olarak nitelendiren bir profesör de dahil olmak üzere kampüsteki İsrail karşıtı faaliyetler nedeniyle kuruma sağlanan fonu kesmekle tehdit etti.

NYU öğrencileri, 25 Ekim’de Filistin’de Adalet İçin Öğrenciler tarafından düzenlenen yürüyüşe katılıyor.
Getty Images aracılığıyla AFP

Çarşamba gecesi, protestocular dışarıdan onlara bağırırken Yahudi öğrenciler de New York City’deki Cooper Union’daki bir kütüphanede kalmaya zorlandı.

Bazı Yahudi öğrenci göstericilerin şu sloganları attığı duyuldu: “İntifadayı New York’tan Gazze’ye kadar küreselleştirin!” New York Şehri Meclis Üyesi Inna Vernikoff’a göre (R-Brooklyn).

Zengin bir Amerikalı Yahudi ailenin çocuğu olan Kushner, Suudilerle özellikle dost canlısıydı. Trump’ın Beyaz Saray’ından ayrıldıktan sonra özel sermaye şirketi Suudi egemen servet fonundan 2 milyar dolarlık yatırım aldı.

Kushner, Trump yönetiminde görev yaptığı süre boyunca İsrail ile Arap komşuları arasındaki normalleşmeye yardımcı olmaya çalıştı.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’in İsrail ile ilişkileri normalleştirme konusunda anlaştığı Eylül 2020’de büyük bir diplomatik atılım gerçekleşti.

READ  Piyasa öncesi hisse senedi: Ukrayna'daki savaş Rus varlıklarını zehirli hale getirdi

Ancak Suudi Arabistan ile İsrail arasında bir anlaşmaya varılmaktan çok uzak.

Jared Kushner, Trump’ın Beyaz Saray’ında görev yaptığı süre boyunca dış politikaya ve Orta Doğu’ya büyük ilgi gösterdi.
Getty Images

Kamuoyu yoklamaları Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn halkının bu adımdan korktuğunu gösteriyor. Biden yönetimi hâlâ İsrail ile Suudi Arabistan arasında iyi ilişkiler geliştirmenin yollarını arıyordu ancak Hamas’ın İsrail’e yönelik ani kanlı saldırısının ardından iki ülke arasındaki gerilimde herhangi bir ısınma olabileceğine dair şüpheler vardı.

Ancak Kushner, Riyad’ın top oynamaya devam edebileceği konusunda iyimserliğini korudu.

Kushner, ilişkilerde normalleşmenin hâlâ gerçekleşip gerçekleşmeyeceği sorusuna yanıt olarak, “Evet, Amerika ve İsrail ile yapılan anlaşmayı ilerletmek istediklerini düşünüyorum.” dedi.

“Tartışılan anlaşma sadece İsrail’le yapılacak bir ortaklık değil. Suudi Arabistan için “Bu aynı zamanda Amerika ile ilişkilerini de derinleştiriyor” dedi.

Jared Kushner, Eylül 2020’de Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman ile bir araya geldi.
Getty Images aracılığıyla AFP/AFP

Şöyle ekledi: “Amerika’nın Suudi Arabistan’a yakın olmaması durumunda şunu aklımızda tutmalıyız.” [the Saudis] Diğer taraftan Çin’e gideceksiniz. Dolayısıyla konunun tartışıldığını düşünüyorum.

İsrail’de savaşın patlak vermesinden önce Biden yönetimi yetkilileri, Riyad ile nükleer teknolojiyi sivil amaçlarla paylaşmanın yanı sıra Suudi Arabistan ile ortak bir savunma anlaşması yapmayı da değerlendiriyordu. New York Times bildirdi.

Halen değerlendirme aşamasında olduğu düşünülen en iyi anlaşmalardan biri olan varsayımsal bir karşılıklı savunma anlaşması uyarınca, hem ABD hem de Suudi Arabistan, saldırıya uğramaları halinde diğerini askeri olarak desteklemeyi kabul edecek.

Jared Kushner, İsrail ile Suudi Arabistan arasında imzalanan potansiyel anlaşmanın pek çok detayını bilmediğini söyledi.
tilki

Biden yönetiminin Suudilerle ilişkileri biraz gergin. Başkan Biden, 2020 kampanyası sırasında petrol devinin dışlanmış statüye düşürüleceğini öne sürdü.

Washington Post gazetecisi Cemal Kaşıkçı’nın 2018’de İstanbul’daki Suudi Konsolosluğu’nda vahşice parçalanmasını açıkça eleştirdi.

Bu ayın başlarında krallığın fiili hükümdarı haline gelen Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’i bir toplantı için saatlerce bekletti ve ertesi sabaha kadar gelmedi. Washington Post bildirdi.

READ  Kraliçe Elizabeth'in Platin Jübilesi: Kutlamalar Rehberiniz

Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Cumartesi günü doğruladığı gibi İsrail, Hamas hareketi üyelerini ortadan kaldırmak için Gazze Şeridi’nde genişletilmiş bir kara saldırısı başlattı. Çatışmalarda bugüne kadar 1.400’den fazla İsrailli ve 33 Amerikalı öldürüldü.

Hamas kontrolündeki Gazze Sağlık Bakanlığı’nın 8 binden fazla Filistinliyi öldürdüğü tahmin ediliyor. Bu veri seti Hamas’ın sicili nedeniyle tartışmalıydı.


Daha fazla yükle…
https://nypost.com/2023/10/29/news/jared-kushner-claims-jews-safer-in-saudi-arabia-than-on-us-college-campuses/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign =konum%20düğmeler

Paylaşım URL’sini kopyalayın