Mayıs 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin sondası, Mars iniş alanında şaşırtıcı bir su keşfi yapıyor

Çin sondası, Mars iniş alanında şaşırtıcı bir su keşfi yapıyor
Zhurong, 15 Mayıs 2021’de Mars’ın kuzey yarım küresinde Utopia Planitia adlı büyük bir ovaya indi. NASA’nın Viking 2 iniş aracı 1976’da indi.

Aracın üç ay süren birincil görevi, eski yaşam belirtileri aramaktı. Mars’ın kuzeyindeki en büyük ova etki havzasının bir parçası olan ovadaki mineralleri, çevreyi ve su ve buz dağılımını araştırdım. Araç, iniş alanını keşfetmeye devam ediyor ve bilgileri gezegenin yörüngesinde dönen yörünge aracı Tianwen-1’e geri gönderiyor.

Gezicinin havzanın ön araştırmasından elde edilen veriler, birçok bilim insanının Mars’ın kuru ve soğuk olduğuna inandığı bir zamanda Utopia Planitia Havzası’nın su içerdiğini gösteriyor.

Çarşamba günü dergide yayınlanan bulguların ayrıntılı bir çalışması bilim ilerlemesi.

değişen gezegen

Mars milyarlarca yıl önce ılık ve nemliydi, ancak bir şey değişti ve gezegeni bugünkü kurak, donmuş çöl haline getirdi. Kızıl Gezegen bu döneme, yaklaşık 3 milyar yıl önce başlayan ve halen devam etmekte olan sözde Amazon çağı ile girmiştir.

Araştırmanın başyazarı Yang Yang, “En önemli ve yeni şey, genç Amazon arazisinde bulunan iniş alanında ıslak mineraller bulmamız ve bu ıslak mineraller (yeraltı suyu) faaliyetleri gibi su aktivitelerinin (göstergeleri)” dedi. . Liu, Çin Bilimler Akademisi’nin Uzay Hava Durumu Devlet Anahtar Laboratuvarı ve Akademi’nin Karşılaştırmalı Gezegen Biliminde Mükemmellik Merkezi’nde araştırmacı.

Araştırmacılar, Zhurong gezicisinin havzadaki çökeltiler ve mineraller hakkındaki verilerini ve çevresindeki çeşitli gezici araçlar tarafından yürütülen analizleri analiz etti. Keşfedilen ıslak minerallere benzer hidratlı silika ve sülfat buluyorlar. Kızıl Gezegenin farklı bölgelerini inceleyen diğer görevler aracılığıyla.

Zhurong gezgini, iniş alanının bir görünümünü sunarken iniş gemisine bakıyor.

Mineraller, bileşimlerini sergilemeye yardımcı olan renklerle birlikte, parlak renkli kayaların içinde bulunuyordu. Araştırmacılar, iniş alanındaki bu kayaların sert bir kabuk tabakası oluşturduğunu belirlediler. Bu tür tabakalaşma, yükselen yeraltı suyu veya yüzey altı çözülme gibi büyük miktardaki su, su buharlaştığında toprağı sert bir kabuğa dönüştürdüğünde oluşabilir.

& # 39;  bol miktarda su & # 39 ;  Mars'ta bulundu & # 39;  Büyük Kanyon'un büyük versiyonu

Diğer Mars iniş alanlarında bulunan atmosferik su buharının oluşturduğu sert kabuktan daha kalın olan bu sert kabuk tabakasının keşfi, Utopia Planitia’nın on milyonlarca yıl önce bilim adamlarının beklediğinden daha aktif bir su döngüsüne sahip olduğunu gösteriyor.

READ  Ay toprağı, Ay'daki astronotlar için oksijen ve yakıt üretmek için kullanılabilir.

Bu, Kızıl Gezegenin kalıcı, dramatik bir iklim değişikliğini tetiklemek yerine ıslak, ılık, kuru ve soğuk döngülerinden geçtiğine dair Mars misyonları tarafından keşfedilen artan kanıtlara katkıda bulunuyor. Yang, bu hava gelgitlerinin aktif volkanların veya diğer gök cisimlerinin etkilerinin sonucu olabileceğini söyledi.

yakıt keşif

Çin, Mars'ta bir gezici kullanan ikinci ülke oldu

Bu keşif, araştırmacılar için bir sürpriz oldu çünkü önceki yörünge gözlemleri, iniş alanındaki ıslak minerallerin imzasını ortaya çıkarmadı. Yang, bu nedenle gezici keşiflerin önemli olduğunu söyledi.

Utopia Planitia, bilim adamlarının ilgisini çekmiştir, çünkü bazıları bölgenin bir zamanlar bir okyanusa ev sahipliği yaptığını düşünüyor.

“Yani ıslak metallerin keşfi (onun) Bölgenin jeolojik ve hidrolojik tarihinin ve Mars’ın iklimsel evriminin önemli göstergeleri.”

Yang, keşif aracının bölgenin su tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek için ovadaki krater katmanlarını analiz etmesini umduğunu söyledi.

Bu perspektif, çıkarma aracının iniş alanının arka planında ihmal edilen ısı kalkanını gösterir.

Sonuçlar ayrıca, gelecekteki insan kaşiflerinin Mars’a insanlı görevler sırasında kullanabileceği ıslak minerallerde ve hatta yer buzunda “büyük su depoları” olabileceğini gösteriyor.

Yang, “İnsan kaşifler için en önemli kaynaklardan biri sudur” dedi. “İskelet suyu ve yer buzu içeren ıslak mineraller, Mars’ta önemli bir su kaynağı olarak kullanılabilir.”