Haziran 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Samanyolu’nda bir kara delik mi ortaya çıktı?

Samanyolu'nda bir kara delik mi ortaya çıktı?

Galaksimize neler oluyor?

Gökbilimciler, Samanyolu’nun merkezini kaplayan toz ve gaz bulutlarının arkasında, 26.000 ışıkyılı uzaklıkta, Yay takımyıldızında, süper kütleli bir karadelikten uzun süredir şüpheleniyorlar. Bu karanlıkta, milyonlarca yıldızın eşdeğeri sonsuzluğa gönderilerek hayaletimsi bir yerçekimi alanı ve uzay-zaman şiddetle büküldü. Kapının nereye açıldığını veya diğer tarafta ne olduğunu kimse bilmiyor.

İnsanlık şimdi bu karmaşaya daha yakından bakmaya hazırlanıyor. Son on yılda, 300’den fazla gökbilimciden oluşan uluslararası bir ekip, zayıf bir radyo dalgası kaynağı olan bir A* (telaffuz edilen A yıldızı) yayı üzerinde dünya çapında uzanan bir radyo gözlemevleri ağı olan Event Horizon Telescope’u eğitti. – sözde bir kara delik – Galaksimizin merkezinde. Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nde bir astronom olan Shepherd Doelman liderliğindeki ekip, Perşembe günü saat 9’da ET, en son bulgularını Washington ve dünyanın dört bir yanındaki altı eşzamanlı basın toplantısında yayınlayacak.

Ekip, medyaya konuşmamaya kararlı. Ancak Nisan 2019’da aynı grup prodüksiyonlarıyla dünyayı hayrete düşürdü. Bir kara deliğin ilk görüntüsü Messier 87 veya M87 galaksisindeki süper kütleli bir enerji simidi boşluğu çevreler.

Doelman, “Görünmez olduğunu düşündüğümüz şeyi gördük” dedi. Bu fotoğraf şimdi New York’taki Modern Sanat Müzesi’nde saklanıyor.

Bilgilendirilmemiş bir bahis, ekibin artık kıyamet pastamız Arch A*’nın bir görüntüsünü üretmeyi başardığı yönünde. Dr. Shepherd’ın ekibi “görünmezi” tekrar görürse, bu başarı galaksinin nasıl işlediği ve karanlık girintilerinde neler olduğu hakkında çok şey ortaya koyacaktır.

Projenin bir parçası olmayan Columbia Üniversitesi’ndeki Barnard Koleji’nde yerçekimi teorisyeni Jana Levine, sonuçların şaşırtıcı ve bilgilendirici olabileceğini söyledi. “Kara delik görüntülerinden henüz sıkılmadım” dedi.

READ  Rusya, astronotları eve getirmek için bir uzay istasyonu kurtarma görevi başlattı