Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin uçakları bölgeye girerken Tayvan hava savunmasını etkinleştiriyor

Çin uçakları bölgeye girerken Tayvan hava savunmasını etkinleştiriyor

TAIPEI (Reuters) – Tayvan, Pekin’in son toplu hava saldırısında adanın hava savunma bölgesinde 37 Çin askeri uçağının uçtuğunu ve ardından bazılarının Batı Pasifik’e uçtuğunu bildirdikten sonra Perşembe günü savunma sistemlerini etkinleştirdi.

Demokratik olarak yönetilen Tayvan’ı kendi bölgesi olarak gören Çin, son üç yılda hava kuvvetlerini düzenli olarak adanın yakınındaki göklere kaydırdı, ancak Tayvan’ın karasal hava sahasına değil.

Tayvan Savunma Bakanlığı, sabah 5’ten (Çarşamba 2100 GMT) itibaren güneybatı köşesinden uçan J-11 ve J-16 savaş uçakları ile nükleer kapasiteli H-6 bombardıman uçakları da dahil olmak üzere 37 Çin Hava Kuvvetleri uçağı tespit ettiğini söyledi. konum. Hava Savunma Kimlik Bölgesi veya ADIZ.

ADIZ, Tayvan’ın kuvvetlerine tehditlere yanıt vermeleri için daha fazla zaman tanımak amacıyla izlediği ve devriye gezdiği daha geniş bir alandır.

Bakanlık yaptığı açıklamada, bazı Çin uçaklarının “hava gözlemi ve uzun mesafe navigasyon eğitimi” gerçekleştirmek için güneydoğu Tayvan’a uçtuğunu ve Batı Pasifik Okyanusu’nu geçtiğini söyledi.

Tayvan’ın, Çin’in bu tür faaliyetlerine nasıl yanıt vermesi gerektiğine dair standart formülasyonunu kullanarak, karadaki füze sistemlerini izlemek ve etkinleştirmek için uçaklarını ve gemilerini gönderdiğini de sözlerine ekledi.

Çin Savunma Bakanlığı yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Çin, önceki gün Japonya Denizleri ve Doğu Çin Denizleri üzerinde yaptığı uçuşların ardından Batı Pasifik Okyanusu üzerinde Rusya ile ortak hava devriyelerinin ikinci aşamasını Çarşamba günü tamamladı ve Japonya’nın ulusal güvenliğine ilişkin endişelerini artırdı.

Washington ile Taipei arasındaki gayri resmi ilişkileri yöneten Tayvan’daki Amerikan Enstitüsü’nün başkanı Laura Rosenberger, bu hafta Tayvan’ı ziyaret ediyor.

Pazartesi günü Tayvan medyasına verdiği demeçte, ABD’nin Tayvan Boğazı’nda istikrarı koruma konusunda kalıcı bir çıkarı olduğunu ve ABD’nin Çin-Amerikan ilişkilerinde sürekli bir çekişme kaynağı olan adayı silahlandırmaya devam edeceğini söyledi.

READ  'Fare madencileri' kurtarıldı: Hindistan'da mahsur kalan tünel işçileri nasıl kurtarıldı

Nisan ayında Çin, Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen’in Amerika Birleşik Devletleri gezisinin ardından Tayvan çevresinde savaş oyunları düzenledi.

Tayvan hükümeti, Çin’in egemenlik iddialarını reddediyor ve yalnızca ada sakinlerinin kendi geleceklerine karar verebileceklerini söylüyor.

(Ben Blanchard’ın bildirdiği). Kurgu: Tom Hogg ve Raju Gopalakrishnan

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.